W Polsce antykoncepcję awaryjną można kupić wyłącznie na receptę, jednak lekarz może odmówić wystawienia e-recepty, powołując się na klauzulę sumienia. Czy w przypadku, kiedy pacjentka ma już wystawioną receptę przez lekarza, apteka może odmówić jej realizacji? Sprawdzamy!
Czym jest tabletka dzień po i jak ją kupić?
Tabletką „dzień po” określa się antykoncepcję awaryjną, czyli środki hormonalne przyjmowane w celu uniknięcia zajścia w ciążę, gdy już dojdzie do ryzykownego współżycia. Nie jest to podstawowa metoda służąca do ochrony przed ciążą, a raczej opcja awaryjna, gdy inne zabezpieczenie przy seksie nie zostanie zastosowane lub istnieje podejrzenie, że mogło okazać się zawodne. Tabletki „dzień po” nie należy mylić z tabletką wczesnoporonną – nie powoduje ona przerwania już istniejącej ciąży, a raczej ma za zadanie do ciąży nie dopuścić. Podstawowy mechanizm antykoncepcji awaryjnej opiera się bowiem na hamowaniu owulacji – to poniekąd „gra na czas”, by plemniki obumarły, zanim dotrą do uwolnionej z opóźnieniem komórki jajowej.
Odpowiedź na pytanie, czy tabletki dzień po są na receptę, jest twierdząca. Wyłącznie przez pacjenta posiadającego receptę może być w Polsce kupiona tabletka „dzień po”. Recepta online w tym przypadku jednak jest dopuszczalna i jest bardzo dobrą opcją dla osób, które nie chcą lub nie mogą dostać się do lekarza w dogodnym terminie. W sieci można znaleźć wiele podmiotów medycznych, gdzie po konsultacjach zdalnych może być pacjentce przepisana tabletka „dzień po”, np. tutaj: https://tabletkadzienpo.pl.
Czy apteka może nie sprzedać tabletki „dzień po”?
W Polsce lekarz ma możliwość odmówienia przepisania pacjentce antykoncepcji awaryjnej, powołując się na klauzulę sumienia. Jak jednak wygląda kwestia zakupu antykoncepcji awaryjnej w aptece? Czy w tym przypadku również należy liczyć się z możliwością odmowy wydania leku? Apteka może nie wydać pacjentce tabletki „dzień po”, jeśli kobieta nie posiada recepty, recepta została wystawiona nieprawidłowo lub istnieje podejrzenie podrobienia recepty. Farmaceuta nie wyda też tabletki „dzień po”, jeśli nie posiada jej aktualnie na stanie.
W pozostałych przypadkach natomiast farmaceuta nie może powołać się na klauzulę sumienia i powinien wydać pacjentce przepisany przez lekarza lek. Jeśli zatem kobieta posiada prawidłowo wystawioną e-receptę z wiarygodnego źródła i uda się do apteki posiadającej tabletki „dzień po” na stanie, nie powinna się obawiać o to, że leku nie będzie mogła kupić. E-receptę w imieniu pacjentki może też bez problemu zrealizować jej bliska osoba – wystarczy, że będzie mieć dostęp do danych niezbędnych do wykupienia leku.
Jak kupić tabletkę „dzień po” na receptę?
Gdy pacjentce zostanie przez lekarza przepisana tabletka „dzień po”, recepta może być zrealizowana dokładnie w taki sam sposób, jak realizuje się e-recepty na inne leki. Do realizacji e-recepty w aptece wykorzystać można jeden z dwóch sposobów:
- E-receptę można zrealizować, podając w aptece kod czterocyfrowy otrzymany SMS-em, a następnie podając farmaceucie swój numer PESEL.
- Innym sposobem na wykupienie tabletki „dzień po” zapisanej na e-recepcie jest okazanie farmaceucie kodu kreskowego, który znajduje się na wydruku informacyjnym dokumentu. Znaleźć można go w załączniku otrzymanej wiadomości e-mail bądź na swoim profilu IKP.