Katar i kaszel dość często towarzyszą dzieciom, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola. Choć chorowanie jest niezbędne w procesie nabywania odporności, czasem ciężko odróżnić zwykłe przeziębienie od poważniejszej choroby. Wizyta u pediatry jest więc konieczna, a ten może stwierdzić na przykład zapalenie krtani u dziecka. Zobacz, jakie objawy towarzyszą tej częstej infekcji i jakie leczenie może zalecić lekarz!
Zapalenie krtani u dziecka może mieć przebieg łagodny, przewlekły lub ostry. W najgorszym wypadku nieleczone zapalenie krtani potrafi doprowadzić do niewydolności oddechowej. Dlatego tak istotna jest szybka interwencja medyczna i odpowiednio dobrane leczenie. W tym artykule podpowiadamy, jakie postępowanie w leczeniu tej infekcji jest prawidłowe!
Przyczyny i objawy zapalenia krtani u dzieci
Zapalenie krtani to infekcja wirusowa, co oznacza, że łatwo przenosi się z dziecka na dziecko – szczególnie w miejscach takich jak żłobek czy przedszkole. Czasem zapalenie krtani może mieć także podłoże pierwotnie bakteryjne, a ryzyko zachorowania jest większe, gdy dziecko jest narażone na wdychanie dymu tytoniowego.
Objawy zapalenia krtani u dzieci najczęściej utrudniają maluchom mówienie i sprawiają ból w obrębie gardła i strun głosowych. Może im towarzyszyć chrypka, suchy kaszel, pieczenie lub ból gardła, trudności z przełykaniem czy jedzeniem. Często pojawia się również gorączka i złe samopoczucie, a węzły chłonne mogą się powiększyć. Choć objawy mogą się wydawać podobne do mniej groźnych infekcji, nieleczone zapalenie krtani niesie ze sobą poważne ryzyko dla zdrowia – nawet permanentne uszkodzenie strun głosowych.
Leczenie – nebulizacja, antybiotyk czy inne leki?
Odpowiednie leczenie zapalenia krtani powinno być zalecone przez pediatrę po dokładnym zbadaniu małego pacjenta. W zależności od tego, czy infekcja ma podłoże wirusowe, czy bakteryjne, lekarz może przepisać nieco inne preparaty. Najczęściej stosuje się nebulizację i leki wziewne.
Nebbud – ampułki do nebulizacji
Inhalacje solą fizjologiczną to podstawa przy wielu infekcjach górnych dróg oddechowych. Jednak przy leczeniu zapalenia krtani wyborem wielu pediatrów będzie lek wziewny Nebbud: https://wylecz.to/na-gardlo-i-oskrzela/nebbud/. Jego właściwości przeciwzapalne pozwalają na zmniejszanie obrzęku i podrażnień, przynosząc choremu ulgę w bólu i dyskomforcie. Dodatkowo przy wirusowym zapaleniu krtani lekarz może zalecić także inne leki przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe.
Antybiotyki na zapalenie krtani
Gdy lekarz stwierdzi, że zapalenie krtani ma podłoże bakteryjne, uzasadnione będzie przepisanie stosownego antybiotyku. W przypadku, gdy infekcję wywołała grzybica, pediatra zaleci leki przeciwgrzybicze.
W leczeniu zapalenia krtani oprócz samych leków ważne są także warunki panujące w domu. Temperatura powinna oscylować w okolicach 20°C, a powietrze należy regularnie nawilżać. Rodzic musi dbać również o to, aby maluch spożywał dużo płynów i sporo odpoczywał.