Jak zrealizować e-receptę na antykoncepcję? Co należy wiedzieć?

kobieta ze sluchawkami

Elektroniczna recepta to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ pacjent nie musi się umawiać osobiście do lekarza. Czy możliwa jest e-recepta na antykoncepcję? Jak ją uzyskać i ile czasu jest na jej zrealizowanie w aptece? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

E-recepta na antykoncepcję – jak ją uzyskać?

E-recepta na antykoncepcję jest wypisywana na odległość, zdalnie. Pacjentka, która chce skorzystać z tabletek antykoncepcyjnych po raz kolejny, nie musi udawać się do lekarza ginekologa. Natomiast w przypadku dziewczyn, które będą stosować antykoncepcję hormonalną po raz pierwszy, wskazana jest standardowa wizyta oraz wymaganie niezbędnych badań. 

Aby otrzymać e-receptę na antykoncepcję, wystarczy odwiedzić stronę internetową dowolnie wybranego podmiotu medycznego, takiego jak: https://naszarecepta.pl/. Następny krok to wypełnienie formularza i zapisanie się na zdalną konsultację z lekarzem. Pacjentka powinna podać takie informacje, jak: 

  • nazwa wnioskowanego leku, wraz z ilością opakowań, 
  • stan fizjologiczny (ciąża lub brak ciąży), 
  • stan zdrowia (zdiagnozowane choroby przewlekłe, przebyte operacje, zauważone objawy).

Następnie należy oczekiwać na kontakt ze strony lekarza i, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, e-recepta na antykoncepcję jest wystawiana nawet w ciągu kilku minut.

Ważne: e-recepta nie jest obowiązkowa, niektórzy lekarze mogą preferować tradycyjne recepty wystawiane podczas wizyty w gabinecie. 

Ile jest ważna e-recepta na antykoncepcję?

Termin ważności e-recepty na antykoncepcję określa każdorazowo lekarz wystawiający receptę. Standardowo czas na wykupienie dowolnego leku na receptę wynosi 30 dni, jeśli jednak pacjent potrzebuje więcej czasu, warto o tym porozmawiać z lekarzem. Wszystko zależy od tego, jak długo ma trwać kuracja, jaki jest stan zdrowia pacjenta oraz jakiego leku dotyczy e-recepta. Gdy e-recepta na antykoncepcję się przeterminuje, nie można zakupić przepisanych leków, chyba że  lekarz odnowi receptę lub zastąpi ją całkowicie nową (obie sytuacje wymagają zapisania się na kolejną wizytę). 

Przeczytaj również  Jak uzyskać e–receptę dla dziecka poprzez teleporadę?

Jak sprawdzić, ile jest ważna recepta? W tym celu można sprawdzić wiadomość SMS lub e-mail przesłaną po wystawieniu dokumentu. Dostęp do informacji na temat e-recepty można uzyskać także z poziomu konta IKP. Wystarczy zalogować się na konto przy pomocy przeglądarki internetowej lub mobilnej aplikacji oraz wybrać zakładkę Recepty. Tam znajdują się wszystkie istotne informacje na temat e-recepty, nie tylko jej termin ważności, ale także: kod do realizacji w aptece, nazwa przepisanego leku oraz sposób jego stosowania, przysługująca refundacja.

Jak zrealizować e-receptę na antykoncepcję?

E-receptę na antykoncepcję można zrealizować w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Leki można kupić dla siebie lub dla innej osoby, trzeba jedynie znać 4-cyfrowy kod e-recepty oraz numer PESEL pacjenta. Farmaceuta może również zeskanować kod QR wyświetlony na ekranie telefonu z e-receptą.

Nieco bardziej skomplikowana jest realizacja e-recept w innych krajach. Po pierwsze, należy się upewnić, że dany lek jest legalny w obcym kraju. Po drugie — wcześniej wymagana jest zmiana ustawień konta IKP i udzielenie zgody na to, aby recepta stała się transgraniczna. W przypadku e-recepty na antykoncepcję może się okazać, że recepta wcale nie jest potrzebna, ponieważ w niektórych państwach tego typu tabletki są ogólnodostępne. Tak jest np. w Holandii lub w Wielkiej Brytanii. 

Ile kosztuje e-recepta na antykoncepcję?

Na koniec kilka słów o kosztach. Sama w sobie e-recepta na antykoncepcję nie kosztuje nic, natomiast pacjentka musi uiścić opłatę za prywatną wizytę u lekarza (mimo że fizycznie nie udaje się do gabinetu). Koszt takiej konsultacji zdalnej wynosi około 100 złotych. Warto się na to przygotować, zważywszy, że tabletki antykoncepcyjne w naszym kraju kosztują około 30-40 złotych za opakowanie.