Dlaczego klapki Birkenstock są takie wygodne? Wyjaśniamy genezę kultowego obuwia!

klapki birkenstock

Każdy, kto miał już na nodze klapki Birkenstock potwierdzi, że charakteryzują się one niesamowitą wygodą noszenia. Zasługą tego stanu rzeczy jest specjalnie opracowana podeszwa – wynik wieloletniej działalności badawczej rodziny Birkenstock. Na czym dokładnie polega ich fenomen i jak to się stało, że obuwie ortopedyczne zyskało taką rozpoznawalność?

Historia marki Birkenstock

Marka Birkenstock, jaką znamy obecnie, to efekt wielopokoleniowej pracy rodziny Birkenstock, której dzieje sięgają aż 1774 roku. To z tego roku pochodzi zapis w księdze parafialnej niemieckiego kościoła w Langen-Bergheim wskazujący, że niejaki Johan Adam Birkenstock był „obywatelem i szewcem”. Ponad 120 lat później jego potomek – Konrad Birkenstock prowadził dwa specjalistyczne sklepy obuwnicze we Frankfurcie oraz wprowadził do sprzedaży autorskie elastyczne wkładki do butów. Wkrótce dał się poznać również jako ceniony mówca – podróżował po kraju z cyklem szkoleń promujących koncepcję specjalistycznych butów szytych na zamówienie.

Dziedzictwo Konrada kultywował Carl Birkenstock, który w 1932 roku opracował innowacyjny system wykorzystywania obuwia ortopedycznego w leczeniu chorób stóp. Po wojnie kontynuował badania nad systemem naturalnego chodu oraz zdrowymi butami. Opublikował też szereg materiałów naukowych cieszących się dużym uznaniem wśród pasjonatów podologii. Kolejne lata przyniosły firmie nowe produkty, ulepszenia procesu produkcyjnego oraz ekspansję na rynki zagraniczne, i tak jest do dziś.

kultowe klapki birkenstock

Kultowe klapki Birkenstock Arizona w kolorze różowym – model ze zdjęcia dostępny jest w sklepie internetowym Zdrowy But

Klapki Birkenstock – wygoda potwierdzona naukowo

Lata badań nad obuwiem leczniczym znajdują odzwierciedlenie w anatomicznych wkładkach obuwia Birkenstock. Element charakterystyczny wszystkich modeli oferowanych przez tę niemiecką markę to oryginalna korkowo-lateksowa podeszwa przekładana warstwami juty, której wierzch pokrywa powłoka zamszowa. Zapewnia ona stopom odpowiedni klimat – m.in. pochłania nadmierną wilgoć. Podeszwa opracowana przez rodzinę Birkenstocków cechuje się:

  • głębokim zapiętkiem podtrzymującym tkanki stopy i kość piętową w naturalnym położeniu;
  • modelem pięty aktywującym mięśnie łydek, poprawiającym chód i koordynację;
  • wewnętrznym i zewnętrznym wsparciem łuku podłużnego wpływającym na stabilność;
  • wsparciem łuku poprzecznego – stabilizującym kości śródstopowej, zapewniającym prostą i solidną pozycję stopy;
  • wzmocnionym noskiem – odpowiedzialnym za naturalne, luźne położenie i ruch palców oraz ich ochronę.
Przeczytaj również  Hotel z kompleksem basenowym i atrakcjami dla dzieci – łódzkie

birkenstock

Obuwie marki Birkenstock jest wyposażone w oryginalną podeszwę.

Z Europy za ocean – jak klapki Birkenstock podbiły Amerykę?

Klapki Birkenstock swoją ogromną popularność zawdzięczają amerykańskiej fashionistce Margot Fraser. To ona, podczas wakacji w Europie w 1966 roku, odkryła potencjał tej marki. Pierwsza para Birkenów, polecona jej przez instruktora fitnessu, pomogła jej uporać się z uporczywym bólem stóp. Wówczas zapragnęła, aby inne kobiety cierpiące na podobne dolegliwości również mogły zaznać ulgi i z tą myślą wprowadziła je na rynek amerykański. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, tym bardziej że styl i przekonania niemieckiej marki pokrywały się z założeniami popularnego wówczas ruchu hippisowskiego. Dzieci kwiaty pokochały Birkenstocki za design nawiązujący do natury oraz ekologiczny proces produkcji. Klapki Birkenstock szybko przyjęły się na amerykańskim rynku i królują na nim aż do dziś.