Na czym polega dieta ketogeniczna?

dieta-keto

Ludzie już od wielu lat starają się dobrze wyglądać i zdrowo odżywiać. Najczęściej dzieje się to w momencie zbliżających się cieplejszych dni i chęci odsłonięcia swojego ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celu schudnięcia. Niektóre schorzenia stanowią argument do podjęcia konkretnego działania. Właśnie dlatego została stworzona dieta ketogeniczna. Na czym dokładnie polega? Podpowiadamy.

Czym tak właściwie jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania, który oparty jest na radykalnych zmianach zachodzących w procesach metabolicznych organizmu. Według ogólnych zasad prawidłowego odżywiania, w każdym posiłku, który spożywamy, powinny znaleźć się produkty zbożowe, takie jak makarony, kasze, ziemniaki czy pieczywo. Stanowi ono od 45 do 65% podstawowego źródła energii na cały dzień. W diecie ketogenicznej węglowodany całkowicie ustępują miejsca tłuszczom, które w piramidzie żywienia znajdują się na samym szczycie. W praktyce oznacza to, że powinny być one spożywane rzadko i w małych ilościach.

Okazuje się jednak, że nadwyżka tłuszczu w pokarmach nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej – wręcz przeciwnie. W łatwy sposób przyczynia się do jej redukcji w organizmie. Zjawisko to zyskało swoją nazwę – ketozę. Oparte jest na czerpaniu energii przez organizm z pokładów tkanki tłuszczowej. Z tego też powodu z czasem ulega ona znacznemu zmniejszeniu.

Główne założenia diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna, jak każdy inny plan żywieniowy, rządzi się określonymi prawami. Głównym jej założeniem jest eliminacja węglowodanów i spożywanie większej ilości tłuszczy w pokarmach. Dodatkowo należy ograniczyć elementy zawierające cukier, takie jak chociażby niektóre owoce i warzywa. W diecie ketogenicznej warto jednak przyjmować produkty, tak jak ryby, oleje, śmietanę czy tłuste mięsa. Należy zwracać uwagę na to, aby były to tłuszcze wysokiej jakości, czyli tłoczone na zimno, a nie rafinowane. Szczególnie zalecany jest olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej sezamowy czy masło kokosowe.

Przeczytaj również  Miedź i cynk - dlaczego warto suplementować je jednocześnie?

Do owoców można śmiało zaliczyć awokado, a wśród warzyw dopuszczalne jest spożywanie papryki, pomidorów, ogórków czy brokułów. Dobrze sprawdzą się również grzyby smażone na oleju.

Zaletą diety ketogenicznej jest przede wszystkim przyspieszony spadek tkanki tłuszczowej. Dzięki niej usprawniona jest także praca serca, nerek czy innych narządów, które są istotne w kontekście prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Obniża również ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejsza poziom szkodliwego cholesterolu i trójglicerydów.