Najczęstsze komplikacje po anginie ropnej

angina-ropna-czas-trwania-rozpoznanie-i-leczenie

Angina ropna (angina paciorkowcowa) to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Jest spowodowana zwykle zakażeniem bakterią Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy A PBHA), dlatego jej leczenie wymaga konsultacji lekarskiej i zazwyczaj podawania antybiotyku [1]. Nieleczona choroba wiąże się z różnymi komplikacjami zdrowotnymi, zwłaszcza u dzieci. Jakimi? Dowiedz się więcej.

Jakie są objawy anginy ropnej?

Angina bakteryjna (ropna) wywołana zakażeniem paciorkowcem rozwija się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub po aktywacji nosicielstwa [2]. Częściej występuje u dzieci (15-30% przypadków) niż u dorosłych (5-10%) [1]. Charakterystyczną cechą anginy ropnej jest jej nagły początek. Do tego dochodzą takie objawy jak [1]:

  • silny ból gardła;
  • ostry ból podczas połykania;
  • ból głowy;
  • wysoka gorączka, zwykle powyżej 38 stopni Celsjusza.

Często na początku choroby pojawiają się symptomy ze strony przewodu pokarmowego: ból brzucha, nudności, wymioty. Można również zaobserwować wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia, naloty włóknikowe na migdałkach oraz bolesność i powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych przednich [2].

Jak odróżnić anginę bakteryjną od wirusowej?

W anginie wirusowej nie podaje się antybiotyku, dlatego należy określić, jaki czynnik wywołał zakażenie. Angina ropna różni się objawami od tej spowodowanej przez wirusy. W przypadku infekcji wirusowej zwykle pacjent czuje się lepiej, nie ma w ogóle lub ma lekką gorączkę, a objawom bólu gardła i ogólnego rozbicia często towarzyszą kaszel i katar. W zakażeniu bakteryjnym charakterystyczna jest wysoka gorączka oraz bardzo silny ból gardła.

Leczenie anginy ropnej – czy konieczny jest antybiotyk?

Leczenie ostrego zapalenia gardła wymaga postawienia trafnej diagnozy. Przede wszystkim angina ropna powinna być leczona przyczynowo i objawowo. Dlatego warto, zwłaszcza u dzieci, wykonać badanie mikrobiologiczne. Może to być pobranie wymazu z gardła i zlecenie posiewu lub szybki test antygenowy na obecność PBHA [1].

Przeczytaj również  Motyw kwiatowy na ubraniach - jak stworzyć udane stylizacje z kwiatami w roli głównej?

Anginę paciorkowcową u dzieci leczy się antybiotykami, najczęściej penicyliną fenoksymetylową. Leczenie trwa zazwyczaj 10 dni. U niektórych osób dorosłych choroba może minąć samoistnie, po 3-4 dniach, nawet bez antybiotyku [1].

W leczeniu objawowym stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz łagodzące stan zapalny i ból gardła. Ważny jest również odpoczynek oraz nawadnianie organizmu (picie dużej ilości płynów, zwłaszcza gdy występuje gorączka) [1].

Wiele osób zastanawia się, czy antybiotykoterapia przy anginie ropnej jest konieczna. Wiele wskazuje na to, że tak, ponieważ okazuje się, że antybiotyk skraca czas trwania gorączki i bólu gardła, zmniejsza też ryzyko powikłań oraz skraca okres zakaźności i redukuje nosicielstwo [2].

Powikłania po anginie – jakie komplikacje mogą wystąpić?

Mimo że powikłania po nieleczonej anginie ropnej obserwuje się rzadko, to jednak mogą one wystąpić [3]. Na przykład brak podania antybiotyku lub zbyt krótkie przyjmowanie leku może w konsekwencji doprowadzić do kłębuszkowego zapalenia nerek lub gorączki reumatycznej. U połowy pacjentów z tą drugą chorobą obserwuje się trwałe uszkodzenie serca [4]. Powikłania te występują późno i bardzo rzadko u dorosłych [1].

Natomiast do wczesnych i dość częstych powikłań anginy ropnej należą [1]:

  • ropień okołogardłowy;
  • ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych;
  • ropne zapalenie ucha środkowego i/lub wyrostka sutkowatego;
  • ropne zapalenie zatok przynosowych.

Inne, ale bardzo rzadko występujące komplikacje to zapalenie płuc, zapalenie powięzi, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zespół wstrząsu toksycznego [3].

Mimo że angina ropna nie jest dość często diagnozowanym schorzeniem i dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ewentualnie ich rodziców, nie należy bagatelizować jej objawów [2]. Nieleczona w skrajnych przypadkach doprowadza do komplikacji, które mogą niekorzystnie wpłynąć na cały organizmu chorego.

Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin

Bibliografia:

[1] Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,angina-objawy-przyczyny-leczenie (dostęp: 16.08.2023)).

Przeczytaj również  Ruchy dziecka bardzo nisko w podbrzuszu - co oznaczają?

[2] Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, Pediatr Med Rodz 2016, 12 (2), p. 141–149.

[3] Kuchar E., Powikłania anginy, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/83564,powiklania-anginy (dostęp: 16.08.2023)).

[4] Mrówka-Kata K. i in., Wskazania do usunięcia migdałków podniebiennych, Forum Medycyny Rodzinnej 2009;3(2), s. 124-128.