Gorączka u dziecka i niemowlaka – kiedy do szpitala?

niemowlak z goraczka

Podwyższona temperatura u malucha często wywołuje bardzo duży niepokój u rodziców. Tymczasem gorączkę nie zawsze warto zbijać. Lekko podwyższona ciepłota ciała podczas choroby oznacza, że organizm walczy z infekcjami atakującymi jego system odpornościowy. W jakich sytuacjach powinna poważnie zaniepokoić gorączka u dziecka, kiedy do szpitala, a kiedy można zbijać w domu?

Wysoka gorączka u dziecka – czy należy się obawiać?

Od ilu stopni zaczyna się wysoka gorączka u niemowlaka, kiedy do szpitala, kiedy podać leki, a kiedy zbijać domowymi sposobami? Pytania te zadają głównie młodzi rodzice, którzy nie mają jeszcze wiedzy na temat chorób u dzieci. Kiedy wysoka gorączka powinna budzić obawy? Przede wszystkim wtedy, gdy towarzyszą jej inne niepokojące zjawiska, takie jak:

  • duszności
  • biegunka i wymioty
  • słabe reagowanie na bodźce
  • gorączka powyżej 38 stopni u noworodka
  • gorączka, która nie spada pomimo zbijania
  • sinienie skóry, drgawki – wtedy należy natychmiast wezwać karetkę

Gorączka nie zawsze jest wynikiem zwykłego przeziębienia lub infekcji wirusowej. Czasami bywa wywołana silnym stresem, przegrzaniem, zatruciem pokarmowym, powodów może być wiele. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie leży pod pojęciem wysoka gorączka, by mylnie nie brać stanu podgorączkowego za zbyt wysoką temperaturę. O gorączce można mówić, gdy temperatura przekracza 38 stopni. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy to już gorączka, jest pomiar ciepłoty ciała za pomocą termometru. Jeśli nie posiadamy termometru, można łatwo zorientować się, czy maluch ma gorączkę, obserwując jego zachowanie. Jakie objawy daje gorączka u dziecka, kiedy do szpitala, a kiedy można zostać w domu i próbować zbijać gorączkę domowymi sposobami?

Przeczytaj również  Strepsils w ciąży - czy można go bezpiecznie brać?

male dziecko z goraczka

Gorączka u dziecka – objawy

Termometr powinien znajdować się w każdej, domowej apteczce. Co, jeśli akurat nie możemy go znaleźć, a zachowanie malucha jest niepokojące i wskazuje na chorobę? Jak sprawdzić, czy dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała? Gorączka zazwyczaj daje czytelne objawy. Przede wszystkim dziecko staje się niespokojne, marudne, zazwyczaj pojawia się też zwiększona płaczliwość oraz apatia. Maluch z gorączką często słabiej reaguje na bodźce i nie jest zainteresowany zabawą ani tym, co dotąd zajmowało jego uwagę.

Fizycznymi objawami gorączki jest między innymi zarumieniona skóra, szczególnie na twarzy i szyi. Podczas gorączki niemal zawsze pojawia się zwiększona potliwość, więc skóra w dotyku prawdopodobnie będzie lepka i wilgotna. Mniej czytelnymi objawami są z kolei bóle głowy, mięśni, czy brzucha, jednak ten symptom może być wskazówką jedynie u malucha, który potrafi już jasno komunikować swoje odczucia. Przy bardzo wysokiej temperaturze występują z kolei drgawki gorączkowe, które są sygnałem do natychmiastowego zbijania gorączki, przy jednoczesnym wezwaniu pomocy.

Określenie tego z jak wysoką temperaturą mamy do czynienia, jest bardzo potrzebne. Jeśli maluchowi dokucza jedynie stan podgorączkowy, to nie trzeba go zbijać. Reagować należy wtedy, gdy temperatura przekracza 38 stopni, zwłaszcza gdy jest to gorączka u niemowlaka, kiedy do szpitala ze starszym dzieckiem? Jak można zbijać gorączkę samodzielnie, gdy sytuacja taka wymaga?

dziecko z goraczka

Jak zbić gorączkę dziecku domowymi sposobami?

Gorączkę należy zbijać nie tylko wtedy, gdy jest zbyt wysoka. Pomóc dziecku należy również wtedy, gdy podwyższona temperatura wywołuje u niego duży dyskomfort i bardzo złe samopoczucie. Nie musimy od razu sięgać po środki z apteki. Istnieje bardzo wiele prostych i skutecznych sposobów na to, by obniżyć temperaturę ciała.

Najprostszym sposobem są chłodne okłady. Zwilżone wodą ręczniki należy przykładać głównie do czoła i potylicy dziecka, zaleca się jednak obkładanie również karku, skroni oraz nóżek. Okład umieszczony pod kolanami pomoże w szybszym tempie zbić gorączkę. Jeszcze skuteczniejsza będzie jednak chłodząca kąpiel. Wbrew nazwie kąpiel ta nie oznacza zanurzenia dziecka w zimnej wodzie. Takie działanie mogłoby bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zanurzenie gorączkującego malucha w zimnej wodzie wiąże się z ryzykiem pojawienia się szoku termicznego. Woda, w jakiej zanurzymy dziecko, powinna być o 1 lub 1,5 stopnia chłodniejsza niż temperatura ciała.

Przeczytaj również  Pyralgina w ciąży - czy jest bezpieczna? Dawkowanie i skutki uboczne

Napoje o właściwościach napotnych. Dobrym rozwiązaniem jest podanie dziecku naparu z ziół lub innego napoju z domowej apteczki, który wykazuje działanie napotne. Takie działanie ma między innymi czarny bez, jeżyna oraz malina. Napoje tego typu są smaczne, więc dziecko powinno wypić je bez protestów. Po wypiciu najlepiej, by maluch jak najszybciej znalazł się w łóżku. „Wypocenie” gorączki to stary sposób, stosowany od wieków w celu zbicia temperatury.

Ze względu na to, że maluch podczas gorączki mocno się poci, należy podawać mu odpowiednio dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia. Wraz z potem dziecko traci elektrolity, warto więc sięgnąć na przykład po tabletki musujące zawierające potas, sód i magnez. W aptece warto poszukać elektrolitów dla dzieci, będą miały one przyjemny smak, dzięki czemu łatwiej je będzie podać maluchowi.

Kiedy domowe sposoby na obniżenie gorączki, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów gorączkującemu maluchowi można podać środki z apteki. Do obniżania temperatury służą leki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Wszelkie środki apteczne należy zażywać w zgodzie z zaleceniami na ulotce. Jeśli na ulotce nie ma wskazań do tego, by podawać lek dzieciom poniżej określonego progu wiekowego, absolutnie nie należy tego robić. W przypadku wątpliwości należy dopytać się farmaceuty o leki przeciwgorączkowe dla dzieci w danej grupie wiekowej.

Gorączka u dziecka i niemowlaka – kiedy do szpitala?

W pewnych sytuacjach gorączka może być bardzo groźna. Między innymi wtedy, gdy temperatura mimo zbijania nie spada, tylko utrzymuje się na tym samym, wysokim poziomie lub wzrasta. Gorączka powyżej 38, stopnia jest już uważana za wysoką. Do szpitala należy udać się natychmiastowo, gdy ciepłota ciała przekroczy 40 stopnia. Tak wysoka gorączka może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale też życiu dziecka.