Strepsils w ciąży – czy można go bezpiecznie brać?

przeziebiona kobieta w ciazy

Przyszłe mamy powinny unikać przeziębień ze względu na to, że w stanie odmiennym większość apetycznych środków jest zakazana. Dla ciężarnych niedozwolone są nawet niektóre domowe sposoby ze względu na dobro matki i dziecka. W sezonie jesienno – zimowym ciężko jest jednak uniknąć przeziębienia. Jednym z jego najbardziej uciążliwych objawów jest ból gardła. Nieznośne pieczenie, uczucie podrażnienia i ból podczas przełykania mogą skutecznie popsuć humor, w takich wypadkach warto sięgnąć po środek łagodzący. Jednym z najpopularniejszych środków na gardło jest Strepsils. Czy środek ten jest jednak dozwolony dla przyszłych mam i czy Strepsils w ciąży nie jest zagrożeniem dla matki i dziecka?

Na co pomaga Strepsils?

Zanim przejdziemy do tego, czy Strepsils w ciąży jest bezpieczny, warto najpierw przyjrzeć się bliżej temu środkowi, by dowiedzieć się, jak on działa. Pastylki do ssania, takie jak Strepsils z miodem i cytryną w ciąży służą nie tylko łagodzeniu bólu gardła. Środek ten ma przede wszystkim na celu całkowicie wyleczyć infekcję, która powoduje dolegliwości. Strepsils ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne, jest więc w stanie zwalczyć każdą przyczynę bólu gardła. Lekkie działanie znieczulające sprawia zaś, że pastylki przynoszą niemal natychmiastową ulgę w bólu. Pozostaje jednak pytanie, czy po tabletki te mogą sięgać przyszłe mamy?

strepsils

Czy Strepsils można brać w ciąży?

Ciężarne muszą zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o przyjmowanie leków. Poszczególne z nich mogą stanowić ogromne zagrożenie dla płodu. Wszystko zależy od rodzaju substancji aktywnych w leku. Niektóre są całkowicie bezpieczne, inne z kolei niosą ze sobą ryzyko poronienia lub wywołania wad rozwojowych u dziecka. Z tego względu stosowanie niemal każdego leku powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub przynajmniej skorzystaniem z porady farmaceuty, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy środek jest bezpieczny. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o Strepsils w ciąży?

Przeczytaj również  Gorączka u dziecka i niemowlaka - kiedy do szpitala?

Wszystko zależy od rodzaju leku. Niektóre warianty pastylek Strepsils mogą być stosowane przez ciężarne. Istnieją jednak rodzaje, które mogą przynieść groźne skutki uboczne, niedozwolony jest między innymi Strepsils intensive w ciąży, szczególnie w 3 trymestrze. Środek ten może wywołać przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego. Jeśli chodzi o inne warianty leku Strepsils, to ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem, ze względu na to, że wciąż nie ma konkretnych badań określających wpływ poszczególnych składników aktywnych na ciążę.

Strepsils w ciąży – czy może wywołać skutki uboczne?

Jak niemal wszystkie leki, również Strepsils może wywołać szereg skutków ubocznych, szczególnie jeśli będzie stosowany w niewłaściwy sposób. Najbardziej charakterystycznym skutkiem ubocznym, odczuwalnym niemal od razu po zażyciu, jest ból i dyskomfort w jamie ustnej. Może pojawić się także nieznośne pieczenie, zazwyczaj występujące wraz z drętwieniem języka. W takim przypadku należy natychmiast wypluć pastylkę i dokładnie przepłukać usta wodą, a w momencie, gdy objawy nie ustają, natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Do poważniejszych skutków ubocznych zaliczyć można wysypkę, zmiany skórne, mdłości i ból brzucha. Każdy z tych objawów może być dla ciężarnej bardzo niebezpieczny, dlatego nie należy ich lekceważyć. Największym powodem do niepokoju jest ból brzucha. U kobiet w ciąży objaw tego typu może być związany z poronieniem lub przedwczesnym porodem, dlatego gdy ból jest wyjątkowo silny, należy natychmiast zgłosić się na ostry dyżur.

kobieta w ciazy z bolem gardla i katarem

Przeciwwskazania do brania Strepsils w ciąży – czy jakieś są?

Głównym przeciwwskazaniem do zażywania pastylek Strepsils na ból gardła w ciąży jest uczulenie na składniki aktywne znajdujące się w leku. Przed zażyciem środka należy też dokładnie przeczytać ulotkę, by sprawdzić, czy jest on dozwolony dla ciężarnej. Jakiekolwiek wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, by wykluczyć niepotrzebne ryzyko.