Strepsils w ciąży – czy można go bezpiecznie brać?

przeziebiona kobieta w ciazy

Przyszłe mamy powinny unikać przeziębień ze względu na to, że w stanie odmiennym większość apetycznych środków jest zakazana. Dla ciężarnych niedozwolone są nawet niektóre domowe sposoby ze względu na dobro matki i dziecka. W sezonie jesienno – zimowym ciężko jest jednak uniknąć przeziębienia. Jednym z jego najbardziej uciążliwych objawów jest ból gardła. Nieznośne pieczenie, uczucie podrażnienia i ból podczas przełykania mogą skutecznie popsuć humor, w takich wypadkach warto sięgnąć po środek łagodzący. Jednym z najpopularniejszych środków na gardło jest Strepsils. Czy środek ten jest jednak dozwolony dla przyszłych mam i czy Strepsils w ciąży nie jest zagrożeniem dla matki i dziecka?

Na co pomaga Strepsils?

Zanim przejdziemy do tego, czy Strepsils w ciąży jest bezpieczny, warto najpierw przyjrzeć się bliżej temu środkowi, by dowiedzieć się, jak on działa. Pastylki do ssania, takie jak Strepsils z miodem i cytryną w ciąży służą nie tylko łagodzeniu bólu gardła. Środek ten ma przede wszystkim na celu całkowicie wyleczyć infekcję, która powoduje dolegliwości. Strepsils ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne, jest więc w stanie zwalczyć każdą przyczynę bólu gardła. Lekkie działanie znieczulające sprawia zaś, że pastylki przynoszą niemal natychmiastową ulgę w bólu. Pozostaje jednak pytanie, czy po tabletki te mogą sięgać przyszłe mamy?

strepsils

Czy Strepsils można brać w ciąży?

Ciężarne muszą zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o przyjmowanie leków. Poszczególne z nich mogą stanowić ogromne zagrożenie dla płodu. Wszystko zależy od rodzaju substancji aktywnych w leku. Niektóre są całkowicie bezpieczne, inne z kolei niosą ze sobą ryzyko poronienia lub wywołania wad rozwojowych u dziecka. Z tego względu stosowanie niemal każdego leku powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub przynajmniej skorzystaniem z porady farmaceuty, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy środek jest bezpieczny. Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o Strepsils w ciąży?

Przeczytaj również  Dziecko stawia stopę do środka - jak wyleczyć? Objawy i ćwiczenia

Wszystko zależy od rodzaju leku. Niektóre warianty pastylek Strepsils mogą być stosowane przez ciężarne. Istnieją jednak rodzaje, które mogą przynieść groźne skutki uboczne, niedozwolony jest między innymi Strepsils intensive w ciąży, szczególnie w 3 trymestrze. Środek ten może wywołać przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego. Jeśli chodzi o inne warianty leku Strepsils, to ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem, ze względu na to, że wciąż nie ma konkretnych badań określających wpływ poszczególnych składników aktywnych na ciążę.

Strepsils w ciąży – czy może wywołać skutki uboczne?

Jak niemal wszystkie leki, również Strepsils może wywołać szereg skutków ubocznych, szczególnie jeśli będzie stosowany w niewłaściwy sposób. Najbardziej charakterystycznym skutkiem ubocznym, odczuwalnym niemal od razu po zażyciu, jest ból i dyskomfort w jamie ustnej. Może pojawić się także nieznośne pieczenie, zazwyczaj występujące wraz z drętwieniem języka. W takim przypadku należy natychmiast wypluć pastylkę i dokładnie przepłukać usta wodą, a w momencie, gdy objawy nie ustają, natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Do poważniejszych skutków ubocznych zaliczyć można wysypkę, zmiany skórne, mdłości i ból brzucha. Każdy z tych objawów może być dla ciężarnej bardzo niebezpieczny, dlatego nie należy ich lekceważyć. Największym powodem do niepokoju jest ból brzucha. U kobiet w ciąży objaw tego typu może być związany z poronieniem lub przedwczesnym porodem, dlatego gdy ból jest wyjątkowo silny, należy natychmiast zgłosić się na ostry dyżur.

kobieta w ciazy z bolem gardla i katarem

Przeciwwskazania do brania Strepsils w ciąży – czy jakieś są?

Głównym przeciwwskazaniem do zażywania pastylek Strepsils na ból gardła w ciąży jest uczulenie na składniki aktywne znajdujące się w leku. Przed zażyciem środka należy też dokładnie przeczytać ulotkę, by sprawdzić, czy jest on dozwolony dla ciężarnej. Jakiekolwiek wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, by wykluczyć niepotrzebne ryzyko.