Jak brać Duphaston żeby zajść w ciążę? Dawkowanie i sposób przyjmowania

kobieta bierze duphaston

Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj jest to wina zaburzeń w obrębie gospodarki hormonalnej. Wszelkie nieprawidłowości hormonalne mają zły wpływ na organizm, pojawić się może pojawić się trądzik, plamienia, nieregularne miesiączki, niemożność zajścia w ciążę, czy ryzyko jej utraty. Na większość z tych problemów stosowany jest popularny Duphaston. Jaki wpływ ma on na gospodarkę hormonalną i jak brać Duphaston, żeby zajść w ciążę?

Czym jest Duphaston i jak on działa?

Duphaston jest lekiem steroidowym, wydawanym na receptę, nie można nabyć go na własną rękę. O jego przyjmowaniu decyduje lekarz, po wykonaniu odpowiednich badań. Duphaston ma unormować cykl i wpłynąć na wyregulowanie hormonów. Jego zadaniem jest również podniesienie poziomu progesteronu. To właśnie ten hormon ułatwia zajście w ciążę, poprzez przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się zarodka w jej wnętrzu, odpowiada on również za owulację. Progesteron produkują jajniki, a także nadnercza, po zajściu w ciążę zaś jest on dodatkowo wytwarzany przez łożysko. Utrzymanie odpowiedniego poziomu progesteronu podczas ciąży również jest bardzo ważne, ponieważ hormon ten odpowiada za prawidłowy rozwój płodu.

duphaston

Duphhaston – wskazania do przyjmowania leku

Leku Duphaston nie można przyjmować bez wyraźnych wskazań medycznych. W przypadku problemów z zajściem w ciążę należy wykonać wiele badań. Jeśli przyczyną braku zapłodnienia okażą się niedobory progesteronu, jest to powód do sięgnięcia po Duphaston. Nie należy jednak oczekiwać, że lek zadziała błyskawicznie i od razu na teście pojawią się upragnione 2 kreski. Kobieta powinna wiedzieć przede wszystkim jak brać Duphaston, żeby zajść w ciążę, w przeciwnym razie tylko sobie zaszkodzi. Drobny błąd przy braniu Duphastonu może skutkować zablokowaniem owulacji.

Przeczytaj również  Chrapanie w ciąży - czy może być niebezpieczne dla ciężarnej?

Duphaston – jak przyjmować?

Podstawowym błędem popełnianym przez kobiety, starające się o dziecko, jest zbyt szybkie przyjęcie pierwszej dawki Duphastonu. Właściwe przyjmowanie powinno zostać poprzedzone uważną obserwacją cyklu. Pierwszą dawkę leku należy przyjąć około 3 dobry od owulacji. Kiedy minie 10 dni kuracji, kolejnym krokiem są badania hCH. Przy pozytywnym wyniku kuracja jest kontynuowana, przy negatywnym należy zawiesić ją do następnej miesiączki. Co jeszcze należy wiedzieć o leku? Jak brać Duphaston, żeby zajść w ciążę bez narażania swojego zdrowia? Czy lek niesie ze sobą jakieś przykre dolegliwości?

duphaston w ciazy

Duphaston – skutki uboczne

Niemal każdy lek ma jakieś skutki uboczne. W przypadku Duphastonu stosowanego niewłaściwie mogą pojawić się objawy, takie jak smutek, zmęczenie, wahania nastrojów, przewlekłe bóle głowy, kłopoty ze snem lub przeciwnie nadmierna senność, a nawet zmiany skórne na całym ciele. Każdy z takich objawów należy natychmiast  skonsultować z lekarzem i w razie konieczności zakończyć kurację. Istnieje wiele innych metod na przyśpieszenie zajścia w ciążę. Pomocne może być między innymi osiągnięcie prawidłowej wagi. Zbyt duża masa ciała lub niedowaga opóźniają ten proces.