Za prawidłowe funkcjonowanie organizmu odpowiada wiele witamin, minerałów i pierwiastków, takich, jak magnez i potas. Niedobory mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Warto dbać o właściwy poziom wszystkich mikro i makroelementów w organizmie, szczególnie podczas ciąży. W stanie odmiennym zapotrzebowanie na witaminy i pierwiastki musi być w pełni zaspokajane, ponieważ niedobory szkodzą nie tylko zdrowiu matki, ale też dziecka. Czy w takim razie warto sięgać po Asparagin w ciąży?
Zapotrzebowanie na magnez i potas w trakcie ciąży
Ciąża to czas zwiększonej troski o swoje zdrowie. Od tego, w jakiej formie jest organizm matki, zależy również rozwój płodu. Właśnie dlatego należy zadbać przede wszystkim o zaspokojenie zapotrzebowania na witaminy, minerały i pierwiastki. Nie wolno dopuszczać do niedoborów, które mogłyby zaszkodzić również zdrowiu dziecka. Jednymi z kluczowych dla zdrowia pierwiastków są potas i magnez, na które wzrasta zapotrzebowanie podczas ciąży.
Najlepiej, by pierwiastki te dostarczać organizmowi, poprzez odpowiednie odżywianie. Nie zawsze jest jednak to możliwe. Wówczas warto sięgać po suplementy, które pomagają błyskawicznie uzupełnić niedobory. Preparatem zawierającym łatwo przyswajalny potas i magnez jest między innymi Asparagin. Czy jego skład i formuła jest jednak odpowiednia dla ciężarnych? Czy Asparagin w ciąży jest bezpieczny?
Czy Asparagin można brać w ciąży?
Kupując suplementy i wszelkie preparaty, których zadaniem jest zaspokojenie zapotrzebowania na jakiekolwiek mikro i makroskładniki, warto upewnić się, czy są one odpowiednie dla kobiet w ciąży. Szukając właściwych tabletek zawierających magnez i potas, można śmiało sięgać po Asparagin. Zawiera on optymalną dawkę obu pierwiastków, przez co warto zażywać go w stanach zwiększonego zapotrzebowania na magnez i potas, czyli między innymi podczas ciąży.
Asparagin w ciąży jest dozwolony i bezpieczny. Dobrze jest po niego sięgać, kiedy dokuczają nam objawy takie, jak skurcze łydek, czy drganie powieki. Dolegliwości te są znakiem, że organizmowi trzeba natychmiast dostarczyć magnez, Asparagin w ciąży jest cennym źródłem zarówno tego pierwiastka, jak i potasu, który jest równie potrzebny. Dlaczego jeszcze warto zażywać Asparagin?
Asparagin w ciąży – na co się go stosuje?
Magnez i potas w ciąży potrzebne są między innymi po to, by zniwelować skutki ich niedoboru, które mogłyby zagrozić ciąży. Skurcze łydek, czy pojedynczych mięśni mogą nie wydawać się zbyt niebezpieczne. Skurcze macicy, stanowią już jednak realne zagrożenie przedwczesnym porodem, lub w początkowym etapie ciąży, nawet poronieniem. Właśnie dlatego przyszła mama, która podejrzewa u siebie niedobory magnezu, powinna sięgnąć po Asparagin na skurcze macicy w ciąży.
Najbardziej czytelnym objawem niedoboru magnezu i potasu, oprócz ogólnego zmęczenia i złego samopoczucia, są skurcze. Dołączają one do grona innych dolegliwości ciążowych, sprawiając, że stan odmienny staje się dla wielu kobiet udręką. Uzupełnienie niedoborów pomaga zlikwidować nieprzyjemne objawy. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie tych pierwiastków wraz z pożywieniem, asparagin w czasie ciąży może być bardzo dobrym wyborem. Dokuczliwe dla ciężarnych są być między innymi bolesne skurcze łydek. Asparagin jest w stanie je zwalczyć, zaspokajając zapotrzebowanie na magnez.
Asparagin w ciąży może mieć też łagodne działanie przeciwbólowe, głównie dzięki przeciwdziałaniu skurczom. Warto zażywać go również z innych powodów, przeciwdziała spięciom i nadmiernemu stresowi, łagodzi stany zapalne oraz przeciwdziała niedotlenieniu organizmu. Środek utrzymuje również w normie ciśnienie krwi.
Asparagin w ciąży – ile razy dziennie? Dawkowanie
Zażywając Asparagin w ciąży, tak jak w przypadku wszelkich innych suplementów, preparatów i medykamentów, należy rygorystycznie przestrzegać zaleceń, znajdujących się na ulotce. Magnez i potas to pierwiastki pełniące ważną funkcję w organizmie, jednak nie oznacza to, że przedawkowanie ich nie wiąże się z zagrożeniem. Nawet substancje mające zbawienny wpływ na organizm, w zbyt dużych dawkach mogą szkodzić.
Lek należy zażywać zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce. Jedyny wyjątek to sytuacja, gdy zalecenia lekarza są inne. Zanim rozpoczniemy zażywać Asparagin, warto zasięgnąć porady lekarskiej, by ustalić, czy jego zażywanie jest w ogóle konieczne. Z zaleceń na ulotce wynika, że tabletki można zażywać w ilości od 2 do 6 dziennie, najlepiej rano i wieczorem, po posiłkach.
Asparagin w ciąży – do kiedy brać i kiedy odstawić?
Zaleca się, by spożywać Asparagin w okresie zwiększonego zapotrzebowania na magnez i potas lub wtedy, gdy w organizmie występują znaczne niedobory. Zarówno rozpoczęcie stosowania leku, jak i jego odstawienie należy skonsultować z lekarzem. W celu upewnienia się, czy niedobory zostały uzupełnione, warto wykonać określone badania. Diagnozowanie się na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. To, że ustały objawy, takie, jak skurcze w łydkach, czy też to, że mamy więcej energii, nie oznacza, że zapotrzebowanie na magnez i potas jest zaspokojone. Często występuje konieczność zażywania leku również po porodzie. Jedynym wiarygodnym źródłem informacji odnoście stosowania i podstawienia tabletek, jest konsultacja z lekarzem.
Asparagin w ciąży – skutki uboczne
Środek jest całkowicie bezpieczny i dozwolony podczas ciąży, nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych skutków ubocznych w przypadku przedawkowania. Osoby, zażywające Asparagin mimo zaleceń lekarskich i badań wskazujących niedobory magnezu i potasu, mogą narazić się na przedawkowanie tych pierwiastków. Skutki uboczne przedawkowania to między innymi apatia, senność, duszność oraz spadek ciśnienia tętniczego.
Asparagin w ciąży – przeciwwskazania
Popularny Asparagin na skurcze w ciąży nie zawsze może być stosowany. Istnieje kilka przeciwwskazań, między innymi nadwrażliwość, na któryś ze składników leku. Nie powinny go stosować również osoby zmagające się z niewydolnością nerek, niedociśnieniem oraz zbyt wolną pracą serca.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!