Oczywiste jest, że warga dziecka z obrzękiem nie wygląda estetycznie, a nawet trochę przerażająco. Najczęściej spuchnięta warga u dziecka kojarzy nam się z opryszczką lub alergią na pokarm, kosmetyki, kurz, sierść zwierząt, roztocza, pyłki. Obrzęk ust u małego dziecka może wystąpić także w momencie, gdy pojawiają się pierwsze ząbki, jest to naturalne a leczenie polega na smarowaniu dziąseł malucha żelami chłodzącymi. Może jednak być objawem poważniejszej choroby, należy koniecznie jak najszybciej ustalić przyczynę obrzęku i zastosować odpowiednie leczenie. Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić należy udać się do specjalisty, który w razie potrzeby przepisze dziecku stosowne leki lub skieruje go na dalsze, szczegółowe badania.
Spuchnięta warga u dziecka – przyczyny
Spuchnięta warga u dziecka tak naprawdę może być objawem wielu schorzeń, zarówno tych alergicznych jak i chorób rzadkich i z ciężkim przebiegiem. Najczęstszymi przyczynami są:
- Opryszczka – spuchnięta dolna warga u dziecka jest zaczerwieniona i swędząca. Dodatkowo pojawiają się ropne, miodowe krostki, usta są suche a miejsce jest obolałe.
- Stan zapalny grzybiczny – w kącikach ust pojawia się głęboka bruzda zwana potocznie “zajadem’. Objawami są: krwawienie, ból, pieczenie, obrzęk. Jest to choroba zakaźna.
- Stan zapalny spowodowany bakteriami – objawia się poprzez bolesność, łuszczenie się, opuchliznę.
- Choroby autoimmunologiczne
- Alergia – przyczyną może być alergia na pokarm lub kontakt z alergenem. Jeśli chodzi o ten pierwszy jej rodzaj to najbardziej alergicznymi pokarmami są: białko, soja, pomidory, truskawki, sery, orzechy i skorupiaki. W drugim przypadku opuchliznę ust mogą powodować: pasta do zębów, kosmetyki do twarzy lub płyn do płukania jamy ustnej.
- Obrzęk naczynioruchowy – jest to rodzaj miejscowej pokrzywki. Trzeba uważać, by opuchlizna nie pojawiła się na krtani, grozi to uduszeniem się dziecka.
- Uraz mechaniczny – opuchlizna objawia się po uderzeniu się dziecka w okolice ust.
- Ukąszenie owada – w sytuacji, gdy po ugryzieniu owada pojawia się opuchlizna ust, należy niezwłocznie udać się do lekarza, najprawdopodobniej dziecko jest silnie uczulone i należy podać mu leki przeciwhistaminowe.
- Problemy stomatologiczne – obrzęk wywołuje zabieg stomatologiczny lub próchnica, która wywołuje stan zapalny. Zazwyczaj opuchlizna znika samoistnie.
Rzadszymi przyczynami opuchniętej wargi u dziecka są:
- Cukrzyca
- Amyloidoza
- Nadciśnienie tętnicze
- Choroba Leśniewskiego
Opuchnięta warga u dziecka po upadku lub uderzeniu – co zrobić?
Spuchnięta warga u dziecka po uderzeniu jest objawem normalnym. Należy w miejscu uderzenia i okolicach ust stosować zimne okłady z kostek lodu lub octu. Może również pojawić się krwiak, który pojawia się w skutek pękniętych naczyń krwionośnych. Jeśli warga podczas uderzenie nie została rozcięta i nie wymaga szycia, nie ma konieczności udania się do lekarza. Opuchlizna i krwiak zejdą same w ciągu kilku dni.
Jak leczyć spuchniętą wargę u dziecka?
Metoda leczenia spuchniętej wargi u dziecka zależna jest od jej przyczyny.
- Opryszczka – stosowanie maści, kremów lub specjalnych plasterków. Jeśli natomiast opryszczka rozrasta się i jest uciążliwa należy udać się do lekarza, który zaleci stosowanie preparatów przeciwwirusowych na receptę.
- Infekcja bakteryjna lub grzybiczna – konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego lekami z antybiotykiem lub substancją przeciwgrzybiczną.
- Alergia – wymaga podawania dziecku leków przeciwhistaminowych.
- Spuchnięta warga u dziecka po upadku – wymaga jedynie stosowania zimnych okładów.
Co dać na opuchniętą wargę niemowlaka?
Spuchnięta warga u dziecka, zwłaszcza tak małego może budzić niepokój. Rodzice zaczynają się martwić, ponieważ przecież to na pewno nie jest opuchlizna po upadku. Jednak tak naprawdę spuchnięta górna warga u dziecka nie musi być to nic poważnego. Być może zaraziło się ono opryszczką od kogoś dorosłego lub jest to alergia na mleko lub kosmetyki.
Przyczynami mogą być również:
- Pojawienie się pierwszych ząbków
- Ugryziona warga
- Uczulenie na kurz lub na leki
Może być to także spowodowane chorobami zakaźnymi lub uszkodzeniem tkanek wewnętrznych. Jeśli jednak jesteście zaniepokojeni to zawsze możecie skontaktować się z pediatrą.
Kiedy będzie konieczna wizyta u lekarza?
Absolutnie natychmiast powinniśmy udać się do lekarza, gdy opuchnięta warga u dziecka połączona jest z innymi objawami, na przykład:
- Duszności
- Problemy z połykaniem
- Trudności przy oddychaniu
- Problem z połykaniem
- Kaszel
Lekarz najprawdopodobniej skieruje nas na dodatkowe badania, między innymi:
- Testy alergiczne – skórne lub z krwi
- Badania oceniające prace wątroby i nerek
- Badania hormonalne
- Badania w kierunku stężenia białek osocza
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań specjalista przepisze dziecku odpowiednie leki lub jeśli zajdzie taka potrzeba może postanowić o pozostawieniu dziecka w szpitalu. Absolutnie nie należy w takiej sytuacji działać na swoją rękę, postępujmy zgodnie z jego zaleceniami.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!