Mięśniaki macicy to nowotwory łagodne, które mogą – choć nie zawsze muszą – być powodem problemów zdrowotnych u kobiet. W niektórych przypadkach mogą negatywnie wpływać na zdolność do zajścia w ciążę i utrzymania jej. Warto więc zrozumieć, czym dokładnie są mięśniaki macicy i jakie mogą mieć konsekwencje dla płodności.
Mięśniaki macicy – czym są?
Mięśniaki macicy to łagodne nowotwory, które, jak sama nazwa wskazuje, rozwijają się z tkanki mięśniowej macicy. Mięśniaki mogą mieć różne rozmiary – od małych, niemal niewidocznych guzów po duże zmiany znacząco powiększające macicę.
Do objawów mięśniaków macicy zaliczane są między innymi:
- nieprawidłowe, najczęściej bardzo obfite krwawienia miesiączkowe oraz międzymiesiączkowe,
- bóle podbrzusza,
- osłabienie organizmu, a w niektórych przypadkach również rozwój anemii,
- skurcze macicy.
Warto mieć przy tym na uwadze, że mięśniaki macicy najczęściej nie dają żadnych objawów aż do momentu, kiedy osiągają znaczny rozmiar. Dlatego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
Mięśniaki macicy a ciąża
Wpływ mięśniaków na zdolność do zajścia w ciążę oraz utrzymania jej jest mocno zróżnicowany – zależy on przede wszystkim od wielkości, ilości oraz lokalizacji guzów. Niekiedy mięśniaki mogą powodować trudności w zagnieżdżeniu się zarodka, a także poronienia lub przedwczesne porody. Należy jednak podkreślić, że u większości kobiet z mięśniakami macicy nie występują problemy z płodnością.
Starające się o dziecko pary, w których kobieta ma zdiagnozowane mięśniaki macicy, powinny skonsultować się z lekarzem. Profesjonalna diagnostyka niepłodności pozwoli określić, czy mięśniaki mogą mieć potencjalny wpływ na trudności z zajściem oraz utrzymaniem zdrowej ciąży.
Diagnostyka i leczenie mięśniaków macicy
Podstawowym działaniem w kierunku diagnozy mięśniaków macicy jest wykonanie USG. Niektóre rodzaje mięśniaków wyrywane są również przy pomocy histeroskopii czy też laparoskopii diagnostycznej.
Obecnie istnieje kilka metod leczenia mięśniaków macicy. Warto przy tym podkreślić, że metoda dobierana jest indywidualnie do przypadku pacjentki oraz do jej planów związanych z prokreacją. Kobiety, u których mięśniaki są bezobjawowe oraz które nie planują dzieci, poddawane są jedynie regularnym obserwacjom. Natomiast w przypadku pacjentek objawowych oraz zmagających się z problemami z płodnością zalecana jest farmakoterapia lub leczenie operacyjne.
Jeżeli zauważasz u siebie trudności z zajściem w ciążę lub zaobserwowałaś objawy charakterystyczne dla mięśniaków macicy, koniecznie skontaktuj się lekarzem. Doświadczony specjalista pomoże Ci opracować plan leczenia zapewniający największe szanse na zdrową i bezpieczną ciążę.