Jak uczyć dzieci świadomego korzystania z mediów społecznościowych?

dziecko z tabletem

Media społecznościowe otwierają przed nami szereg różnorodnych możliwości. Za ich pomocą jesteśmy w stanie m.in. kontaktować się z innymi na odległość – mowa tu zarówno o pisaniu wiadomości, jak i rozmowach audio i wideo. Co więcej, w social mediach możemy publikować posty, dotyczące naszego codziennego życia oraz sprawdzać, jak wygląda życie naszych znajomych. Media społecznościowe to także narzędzie, pozwalające na rozrywkę oraz edukację.

Nieumiejętne korzystanie z social mediów (zwłaszcza przez dzieci) wiąże się jednak z wieloma zagrożeniami, takimi jak cyberprzemoc czy uzależnienie od wirtualnego świata. Jak uczyć zatem dzieci świadomego korzystania z mediów społecznościowych? Odpowiedzią na powyższe pytanie jest m.in. pokazywanie dzieciom zasad higieny cyfrowej. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest higiena cyfrowa, jak uczyć najmłodszych zasad higieny cyfrowej oraz dlaczego tak ważne jest edukowanie dzieci w zakresie świadomego korzystania z mediów społecznościowych.

Czym jest higiena cyfrowa?

Higiena cyfrowa to pojęcie, które oznacza zbiór zasad, praktyk oraz nawyków, dotyczących odpowiedzialnego korzystania z urządzeń i technologii cyfrowych. Przestrzeganie reguł higieny cyfrowej pozwala na takie używanie sprzętu cyfrowego i związanych z nim technologii, które minimalizuje negatywny wpływ tego typu urządzeń na nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Główne zasady higieny cyfrowej obejmują m.in. odpowiedni czas, jaki powinniśmy spędzać przed ekranem, zasady, związane z cyberbezpieczeństwem oraz aspekty, dotyczące zachowania prywatności online.

Przestrzeganie reguł higieny cyfrowej jest szczególnie ważne w odniesieniu do najmłodszych użytkowników urządzeń cyfrowych i Internetu, a w tym mediów społecznościowych. Często nie są oni bowiem świadomi i nie potrafią w porę rozpoznać zagrożeń, wynikających z nieodpowiedniego używania urządzeń i technologii cyfrowych, a zwłaszcza social mediów. Jak uczyć zatem dzieci zasad higieny cyfrowej w kontekście mediów społecznościowych?

Przeczytaj również  Jak stymulować rozwój motoryczny u dziecka?

Jak uczyć dzieci zasad higieny cyfrowej w kontekście mediów społecznościowych?

Higiena cyfrowa u dzieci to bardzo ważny aspekt, zwłaszcza w kontekście mediów społecznościowych. Jego wdrożenie pozwala bowiem na świadome korzystanie z social mediów, dzięki któremu uniknąć można wielu, czyhających na dzieci zagrożeń. W jaki sposób nauczyć najmłodszych zasad higieny cyfrowej w kontekście korzystania z mediów społecznościowych?

Przede wszystkim, warto porozmawiać z dzieckiem z odpowiednim wyprzedzeniem, a więc jeszcze zanim założy ono konto na wybranej platformie społecznościowej. Należy ustalić wówczas wspólnie zasady korzystania z social mediów. Warto określić m.in. czas, jaki dziecko przeznaczyć może dziennie lub tygodniowo na aktywności w mediach społecznościowych. Kluczowym aspektem jest także wytłumaczenie najmłodszym głównych zasad bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o tym, jakie treści mogą, a jakie nie powinny być publikowane na profilu w social mediach. Należy uświadomić również dziecko na temat różnych form cyberprzemocy, z jakimi może spotkać się w sieci. Warto porozmawiać również na temat różnic pomiędzy realnym światem, a rzeczywistością, kreowaną przez innych w mediach społecznościowych. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, jak korzystać z social mediów oraz z jakimi zagrożeniami może się tam spotkać, a w efekcie – stanie się świadomym i odpowiedzialnym użytkownikiem platform społecznościowych.

Dlaczego tak ważne jest uczenie dzieci świadomego korzystania z mediów społecznościowych?

Uczenie dzieci świadomego korzystania z mediów społecznościowych jest niezwykle ważne z kilku powodów. Przede wszystkim, najmłodsi, którzy wiedzą jak odpowiedzialnie korzystać z social mediów, będą posiadać wiedzę, dotyczącą potencjalnych zagrożeń w sieci, co może uchronić ich przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami, takimi jak cyberprzemoc. Ponadto, dzięki odpowiedniej wiedzy, dotyczącej zasad higieny cyfrowej w kontekście korzystania z mediów społecznościowych, dzieci mogą dbać o swoją prywatność. Będą także w stanie rozróżniać świat wirtualny od tego, który kreowany jest w social mediach. Świadome korzystanie z mediów społecznościowych wpłynie także pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne najmłodszych i uchroni je m.in. przed uzależnieniem od urządzeń cyfrowych czy Internetu.

Przeczytaj również  8 sposobów jak składać i zakładać pieluchy tetrowe