Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? 10 sprawdzonych metod

dziecko z misiem w lozku

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym musi oduczyć swoje dziecko wszelkich “złych” nawyków, zarówno odstawić smoczek, butelkę, siusiania w pampersa i co najtrudniejsze sikania w nocy. Przede wszystkim każdy rodzic, który podejmuje się takiego wyzwania powinien uzbroić się w cierpliwość, ponieważ często jest to proces czasochłonny i musi być naturalny. Jeśli nasze dziecko zapiera się przed nauką i całość idzie bardzo opornie, warto jest odpuścić na chwilę i spróbować ponownie za jakiś czas. Warto zapoznać się z 10 sprawdzonymi metodami jak oduczyć dziecko sikania w nocy, aby cały proces przebiegł bezstresowo i sprawnie.

10 praktycznych sposobów, które pomogą oduczyć dziecko sikania w nocy

1. Nieprzemakalne podkłady

Jest to pierwszy i sprawdzony sposób, jak oduczyć dziecko sikać w nocy. Jednak należy pamiętać, że moczenie się zdarza się również tym maluchom, które już długi czas korzystają z nocnika lub toalety. Podkład świetnie zabezpieczy materac przed przemoknięciem i zniszczeniem. Dzięki niemu śpiący dzieciaczek będzie miał komfort i spokojny sen.

2. Odstawienie pieluch

Nauka odstawienia pampersów i pieluchomajtek jest mozolna i czasochłonna. Warto jednak nauczyć dziecko korzystania z nocnika czy toalety w ciągu dnia. Dzięki temu będzie miało świadomość, że podczas noszenia bielizny musi wołać siku. Wpłynie to na jego samokontrolowanie podczas snu. Jednak na wszelki wypadek lepiej zabezpieczyć materac lub łóżko przed zamoczeniem.

3. Ograniczenie płynów

Najbardziej znanym sposobem powtarzanym przez nasze babcie to -nie dawanie dziecku pić przed spaniem. Najlepiej będzie, jeśli ostatnie płyny przyjmie około dwóch godzin przed położeniem się do łóżka. Dzięki temu zwiększy się prawdopodobieństwo, że uniknie ono potrzeby skorzystania z toalety w nocy. Z biegiem czasu pęcherz dziecka się przyzwyczai i nie będzie potrzeby wysadzania malucha na nocnik.

4. Budzenie i wysadzanie dziecka

Przeczytaj również  Tabliczka mnożenia - jak szybko nauczyć jej dziecko?

Idealne rozwiązanie, aby nauczyć dziecko korzystania z toalety w razie potrzeby również w nocy. Jednak, aby rodzice nie przespali odpowiedniego momentu najlepiej jest nastawić sobie budzik na początek 2-3 razy podczas snu dziecka. Z czasem można zmniejszać częstotliwość wstawania. Ważne!!! Nigdy nie wysadzaj dziecka “ma śpiocha”, musi być ono rozbudzone, tak by mogło pójść samo do toalety.

5. Metoda 60 sekund

W sytuacji, gdy nadchodzi pora spania a nasz maluch twierdzi, że nie chce siku musimy wrócić z nim do łóżka i odliczać wspólnie do 60. Po tym czasie po raz kolejny wracamy do łazienki lub siadamy na nocnik. Jeśli dziecko nadal upiera się, że nie będzie sikało, wróćmy do pokoju i znów odliczajcie. I tak do skutku. Zazwyczaj po 2- 3 razach odliczania maluch jednak decyduje, że musi skorzystać z toalety.

6. Sikanie przed snem

Aby dziecko nie zmoczyło się w nocy należy je wysadzić tuż przed położeniem go do łóżka. Należy pokazać dziecku, że dorośli tez tak robią i pomoże mu to wytrzymać z siusiu do rana.

7. Postawić nocnik w pokoju

Warto na początek postawić nocnik przy łóżku w widocznym dla dziecka miejscu tak aby mógł z niego skorzystać, kiedy zajdzie taka potrzeba. W taki sposób nauczy się, że nie musi budzić któregoś z rodziców, kiedy będzie chciało siku. W taki sposób jego samodzielność wzrośnie i uwierzy w to, że sam sobie poradzi.

8. Sikanie przez zabawę

Kiedy dziecko zapomina poinformować Cię, że chce skorzystać z toalety wprowadź naukę poprzez zabawę. Możesz na przykład ustalić z nim specjalny śmieszny kod, który zastąpi słowa “siku” czy “kupa”. Dzięki temu korzystanie z toalety będzie dla niego atrakcyjniejsze i chętniej będzie z niej korzystał.

9. Cierpliwość

Każdy rodzic, który zastanawia się jak oduczyć dziecko sikania w nocy powinien przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Każda z przedstawionych metod będzie odpowiednią i przyniesie oczekiwany skutek, jeśli będziemy konsekwentni niezależnie od długości trwania całego procesu. Niezależnie od tego jak bardzo będziemy zmotywowani to na pierwszym miejscu jest samopoczucie naszego dziecka. Nie wyrzucaj sobie, jeśli po tygodniu twoje dziecko nadal moczy się w nocy. To nie twoja wina i na pewno wszystko robisz dobrze. Musisz jednak wiedzieć i pamiętać o tym, że każde dziecko ma swój czas.

Przeczytaj również  Proste fryzury dla dziewczynek - 25 najlepszych pomysłów

10. Rozmowa

Jest to idealna metoda, która najczęściej przynosi oczekiwany efekt. Dziecko powinno wiedzieć jak bardzo go wspieramy podczas nauki i że nie zostaje do tego zmuszane. Musimy wytłumaczyć malcowi, że każde dziecko uczy się siusiania na nocnik i na pewno uda się to też jemu. Nie zmuszaj go, wspieraj, tłumacz, rozmawiaj! W sytuacji, gdy dziecku zdarzy się wpadka nie ośmieszaj go i nie porównuj do innych dzieci. Każde z nich jest inne i potrzebuje mniej lub więcej czasu na naukę i przystosowanie.

Każdy rodzic zadający sobie pytanie: jak oduczyć dziecko sikać w nocy? Powinien przede wszystkim słuchać swojego dziecka i jego potrzeb. Obserwować je i nie przymuszać, należy dać mu tyle czasu, ile potrzebuje. Od samego początku musimy zakodować sobie, że jest to proces długotrwały i trudny, który musimy przetrwać wspólnie.