Wychowywanie dziecka od pierwszych chwil jego narodzin niesie ze sobą zwiększoną generację śmieci i wszelkich odpadów. Trzeba nierzadko od podstaw nauczyć się utylizowania tego rodzaju nieczystości. Jak poradzić sobie z nadmiarem brudnych pieluch, gdzie wyrzucać pampersy, mokre chusteczki, zużytą odzież dziecięcą oraz waciki kosmetyczne? Sprawdźmy, dlaczego ten temat w dobie zagrożeń ekologicznych jest tak ważny!
Podstawowe zasady segregacji śmieci i przeznaczenie pojemników
Szereg podstawowych zasad segregacji śmieci wskazuje nam, do jakich koszy wrzucać możemy określone materiały. Odpowiednio, mamy do dyspozycji pojemniki na szkło, papier lub makulaturę. Do tego dochodzą także pojemniki na metale i tworzywa sztuczne oraz śmieci BIO. Odpady higieniczne, a więc wszelkiego rodzaju pieluchy, chusteczki, tampony oraz inne elementy mające bezpośredni kontakt z naszym ciałem i mające na swojej strukturze jakikolwiek ślad naszymi wydzielinami nie mogą trafiać do koszy z odpadami segregowanymi w celach recyklingu. Jest to niebezpieczne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim dla naszego codziennego życia. Tym, którzy ciągle gorączkowo pytają, gdzie wyrzucać pampersy, chcemy powiedzieć, że są sprawdzone metody na to zagadnienie, wcale nie takie trudne, jak może się wydawać.
Gdzie wyrzucać pampersy? Jaki to odpad?
Pampersy nie są materiałem jednorodnym. Wykonane zostały z elastanu, poliestru, a także z polipropylenu oraz celulozy. Pełen zestaw surowcowy z każdej dziedziny. Trudno sobie wyobrazić, by taki toksyczny pampers lądował w pojemniku ze szkłem lub papierem. Selektywna zbiórka odpadów dyskwalifikuje pieluchy jako surowiec do ponownego przetworzenia. Dlatego pampersy i wszelkiego rodzaju inne pieluchy powinny być wyrzucane do pojemników z napisem “ODPADY ZMIESZANE”, po czym zostać poddane procesowi utylizacji, tak, jak się to robi z wszelkiego rodzaju zużytymi materiałami higienicznymi.
Czy tampony można wyrzucać do tego samo kosza co pampersy?
Można, a nawet trzeba. Kosz na odpady zmieszane jest jedynym odpowiednim miejscem na tampony. Każda dziewczyna w czasie okresu używa ich bardzo dużo. Tak jak i pampersy, mają w swoim składzie wiele komponentów z tworzyw sztucznych. Kobieta statystycznie jest w stanie przez całe życie używać nawet kilkanaście tysięcy sztuk tamponów! W trosce o środowisko coraz częściej lekarze proponują alternatywę w postaci tamponów do wielokrotnego zastosowania, można więc je prać i używać ponownie. Pomysł przyjął się raczej średnio.
Mokre chusteczki i wkładki – gdzie je wyrzucić?
Często zdarza się, że mokre chusteczki kwalifikujemy jako gorszej jakości papier i wrzucamy do pojemnika z tym surowcem. Jest to ogromny błąd i nie wolno tego robić. Chusteczki, a także wkładki higieniczne to kolejne artykuły niesegregowane i powinny zawsze trafiać do kosza ze śmieciami o właśnie takim przeznaczeniu.
Dziecięce ubranka – do jakiego kosza wyrzucić?
Dziecięcych ubranek pozbywać się możemy na wiele sposobów. Jeśli nadają się one jeszcze do noszenia, ale mimo to wydają się nam zbędne w domowej szafie, możemy je zanieść do kontenera PCK (Polski Czerwony Krzyż). Takie kontenery posiada każde polskie miasto, więc nie będzie problemów z ich odnalezieniem. Ważne, aby ubrania wrzucane do kontenera były czyste i dobrej jakości. Wykorzystają je później ludzie biedni i w potrzebie. Jeśli mowa o dziecięcych ubrankach, które z trudem dają się doprać, posiadają zaplamienia w postaci wydzielin, powinniśmy także skierować je do pojemników ze śmieciami zmieszanymi. Trafiające na śmietnik tekstylia przerabiane są później w celach recyklingowych, a jeśli nic nie da się już zrobić, zmienia się je na paliwa alternatywne. Dbając o środowisko, starajmy się naszym ubraniom, także tym dziecięcym, nadawać tzw. “drugie życie”. Dzięki czemu w znacznym stopniu odciążamy naturę. Ulubiony sweterek malucha po kilku przeróbkach i doszyciach może prezentować się równie interesująco, co w momencie zakupu.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!