Przejście z gondoli na wózek spacerowy to ważne wydarzenie dla dzieci i rodziców, będące wynikiem zakończenia pewnego etapu w rozwoju malucha. Wózek spacerowy daje o wiele więcej możliwości, dziecko zazwyczaj jest w nim spokojniejsze, ponieważ może obserwować otoczenie. Dodatkowo spacerówka jest też dużo mniejsza, bardziej mobilna, łatwa w przechowywaniu i transporcie. Zanim podejmiemy decyzję o zmianie wózka na spacerowy, należy jednak upewnić się, czy maluch jest już do tej zmiany gotowy. Kiedy jest właściwy moment do przejścia na spacerówkę?
Pierwszy krok – jak wybrać spacerówkę?
Zanim zaczniemy się zastanawiać, kiedy maluch może zacząć korzystać ze spacerówki, warto najpierw nabyć taki wózek. Wybór spacerówki nie powinien sprawiać większych trudności. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Najważniejsze w wózku są zabezpieczenia. Pasy powinny być mocne i wyposażone w odpowiednie zapięcia, by maluch był dobrze chroniony przed wypadnięciem z wózka. Koła w wózku najlepiej dopasować do miejsca, w którym mieszkamy i nawierzchni, z jakiej korzystamy najczęściej.
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując wózek spacerowy? Przede wszystkim powinien on być odpowiednio duży, by dziecko mogło w nim wygodnie siedzieć. Popularnym rozwiązaniem są też spacerówki z rozkładane na płasko. Wózki te pozwalają w dowolnym momencie wyregulować siedzisko do pozycji poziomej, kiedy maluch robi się wyraźnie śpiący. Rączki wózka należy dopasować do swojego wzrostu, by podczas spacerów nie garbić się oraz uniknąć trzymania rąk na nienaturalnej wysokości. Nie bez znaczenia jest także tapicerka, powinna być wykonana z materiałów bezpiecznych oraz łatwych w czyszczeniu. Spacerówka łatwo się brudzi. Dzieci, które korzystają już z takich wózków, często jedzą i piją w trakcie spacerów. Nietrudno więc o wpadki w postaci plamy z soku, rozgniecionych jagód, czy chrupków. Jeśli materiał da się łatwo wyczyścić, to wózek można później sprzedać.
Wózek spacerowy powinien też odpowiednio zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi, szczególnie przed nagłym załamaniem pogody. Przed zakupem należy więc sprawdzić, czy budka w wózku da się szybko rozłożyć, oraz czy jest na tyle szeroka, by ochronić dziecko przed opadami. Spacerówka powinna mieć też dodatkowe zabezpieczenia w postaci pokrowca, który można nasunąć na budkę, kiedy dopadnie nas ulewa. Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę kupując wózek, jest hamulec bezpieczeństwa.
Skoro wiemy już co jest ważne podczas kupna spacerówki, można przystąpić do zakupów w dowolnym momencie, nawet jeszcze w trakcie ciąży. Kiedy zajmujemy się kompletowaniem pełnej wyprawki dla dziecka, mamy sporo czasu na spokojne, przemyślane zakupy, dlatego też warto wtedy kupić wózek spacerowy.
Częstym błędem młodych rodziców jest zbyt wczesne przestawianie malucha z gondoli na wózek spacerowy. Niestety takie działanie może poważnie zaszkodzić dziecku. Od kiedy spacerówka może być bezpiecznie stosowana?
Kiedy przesadzić dziecko do spacerówki? Najlepszy wiek dla niemowlaka
Przejście na spacerówkę nie powinno wynikać wyłącznie z decyzji rodziców. Gondolę należy odstawić wtedy, kiedy dziecko będzie na to gotowe. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy maluch jest już w odpowiednim wieku do wózka spacerowego, warto sprawdzić, co na ten temat sądzą eksperci.
Według fizjoterapeutów przejście na wózek spacerowy nie zależy od wieku. Momentem, w którym można przestawić dziecko na spacerówkę bez żadnej szkody dla jego postawy i właściwego rozwoju, są próby samodzielnego siadania. Wbrew powszechnie krążącej opinii dziecko nie musi osiągać już pełnego siadu, wystarczy, że powoli przygotowuje się ono do pionizacji. Przetrzymywanie na siłę dziecka w zbyt małej gondoli tylko dlatego, że doświadcza ono momentu przejściowego między ciągłym leżeniem a próbą siadu, również nie jest korzystne dla jego rozwoju.
Gondola jest za mała dla dziecka? To czas na spacerówkę!
Co robić w tak zwanym okresie przejściowym między spacerówką a gondolą? Kiedy dziecko wyraźnie nie mieści się już w gondoli i widać, że wózek ten przestaje być dla niego wygodny, a jednocześnie siad malucha nie jest jeszcze zbyt stabilny, nadal można przejść na spacerówkę. Rozwiązaniem są w tej sytuacji wózki spacerowe, które da się rozłożyć na płasko. Rozwiązania tego typu są odpowiednio szerokie i duże, ich gabaryty dostosowane są do starszych dzieci. Takie wózki są wygodne również z tego powodu, że maluch może w nich wygodnie spać.
Wózki spacerowe rozkładane na płasko to doskonały wybór. Pozwalają one dziecku zasnąć w komfortowej pozycji, a do tego zapewniają mu swobodę ruchów. Niemowlak będący w fazie przejściowej między leżeniem a siedzeniem potrzebuje wyciągać nóżki do góry, poruszać rękami, zbyt mała gondola może to bardzo utrudniać. Co jeszcze warto wiedzieć o przejściu na wózek spacerowy? Czy istnieje moment idealny, w którym gondolę należy odstawić?
Pogorszyła się pogoda? Zmieńcie gondolę na spacerówkę
Wózek spacerowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż gondola w momencie, kiedy pogoda ulega znacznemu pogorszeniu. Spacerówki lepiej zabezpieczają przed wiatrem i opadami, ponadto zazwyczaj są łatwiejsze do prowadzenia na wymagającej powierzchni. Oczywiście nadal nie oznacza to, że przedwczesne przestawianie maluch na spacerówkę jest dozwolone. Rezygnacja z gondoli powinna nastąpić w odpowiednim momencie.
Kiedy niemowlak NIE jest gotowy na spacerówkę?
W sytuacji, gdy dziecko próbuje już siadać, ale nie kontroluje jeszcze w pełni swojej postawy w tej pozycji, to można stopniowo przestawiać go na spacerówkę, jednak wyłącznie tę, która jest rozkładana na płasko. Nawet jeśli w łóżeczku lub na dywanie maluszek siedzi w miarę stabilnie, to przy wózku dochodzi ruch i wstrząsy, które utrudniają mu kontrolowanie swojej pozycji. Niemowlę nie jest gotowe na spacerówkę, jeśli nie podejmuje jeszcze żadnych prób samodzielnego siadania. Przedwczesne pionizowanie malucha może odbić się negatywnie na jego zdrowiu, dlatego nie należy się z tym śpieszyć.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!