Kącik do przewijania niemowlęcia – jak go zorganizować?

matka przewija dziecko na lozku

Gdy tylko w domu pojawi się długo wyczekiwany bobas, trzeba odpowiednio zadbać o komfort jego codziennego funkcjonowania w naszej przestrzeni. Niekoniecznie trzeba od razu inwestować w osobny pokój dla dziecka, zwłaszcza, że pierwsze miesiące powinny mu upłynąć na jak najczęstszym przebywaniu w towarzystwie rodziców. Tworzenie sypialni dziecięcej od absolutnych podstaw to spory wydatek, może lepiej odłożyć go na później, gdy już dziecko nieco podrośnie? Póki co, warto będzie zorganizować dyskretny i przyjemny kącik do przewijania niemowlęcia, którego częścią stać się może organizer na przewijak. Jak tego dokonać?

Kącik do przewijania – dlaczego warto go mieć?

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przewijali nasze dzieci bezpośrednio w łóżeczkach, na dużych łóżkach, czy nawet na stole. Problem w tym, że są to rozwiązania niezwykle niewygodne i uciążliwe – zarówno dla maluchów jak i dla ich dzieci. Przebywanie zbyt długo w pochylonej pozycji jest bardzo niezdrowe, dlatego od razu trzeba zadbać o właściwie zaprojektowany przewijak, dopasowany także do pozostałych mebli w pokoju, praktyczny i o odpowiednich rozmiarach. Organizując kącik do przewijania w domowej sypialni, dajemy naszemu dziecku miejsce na intymność, ułatwiając sobie tym samym cały szereg prozaicznych czynności związanych z szeroko pojętym rodzicielstwem. Wystarczy zainwestować w odpowiedni przewijak, dopasować do niego organizer wraz z meblami i już możemy cieszyć się komfortem i wygodą w czasie codziennej pielęgnacji dziecka.

Jak urządzić kącik do przewijania?

Kącik do przewijania powinien być dla dziecka przede wszystkim bezpieczny. Trzeba więc zadbać o to, aby zaprojektowany przewijak był odpowiednich rozmiarów, aby dziecko mogło się na nim czuć w pełni swobodnie. Nawet w najmniejszej sypialni można urządzić praktyczny kącik do przewijania, ponieważ nie zabiera on zbyt wiele miejsca. Praktyczne wskazówki:

  • domowa strefa przewijania, a także organizer na przewijak umieszczone być mogą tuż przy oknie, dzięki czemu w ciągu dnia w czasie przewijania nie będziemy narzekać na brak światła, zawsze w takich sytuacjach przyjemnie jest spojrzeć przez okno w stronę natury
  • kącik do przewijania można dodatkowo zaakcentować słonecznymi, ciepłymi, pastelowymi kolorami, które będą się kojarzyły przyjemnie nie tylko nam, ale również naszemu dziecku, do mebli zastosować można kolorową okleinę, przewijak zaakcentować barwną tkaniną, organizer na przewijak pomalować lub kupić w charakterystycznym miłym dla oka kolorze
  • kącik do przewijania można też zaakcentować specjalnie dobraną tapetą w motywy dziecięce, która będzie wyróżniała tę strefę od pozostałych fragmentów sypialni
Przeczytaj również  Pieluchy wielorazowe - jak zacząć ich używać? 10 praktycznych rad

Meble do kącika dla dziecka

Alternatywa jest spora. Jednym rodzicom spodobać się może przewijak zaaranżowany na obszernej komodzie, inni wybiorą specjalny przewijak, nakładany na łóżeczko. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Komody z przewijakami polecane są zwłaszcza do sypialni sporej wielkości, gdzie wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni dla dziecka nikomu nie sprawi żadnych problemów. Komoda do przewijania przez specjalistów uznawana jest za najbardziej kompleksowe rozwiązanie w kwestii pielęgnacji domowej niemowląt. Przewijak charakteryzuje się ogromną wytrzymałością, a dodatkowe miejsce na wszelkie akcesoria i kosmetyki dziecięce w postaci szuflad sprawia, że typowy organizer na przewijak nie jest już tak niezbędny. Nie zaszkodzi zainwestowanie w dyskretną półeczkę ścienną, umieszczoną nad przewijakiem na takiej wysokości, aby po wszystko móc swobodnie sięgać ręką.

Organizer na przewijak

Jest to rozwiązanie bardzo ułatwiające przewijanie dziecka oraz czynności pielęgnacyjne. Może mieć różną postać. W przypadku komód z przewijakami jest dość często pomijany, ponieważ w przepastnych szufladach można zmieścić wszystko bez konieczności szukania dodatkowego rozwiązania. Profesjonalny organizer na przewijak może mieć formę specjalnie zamontowanej nakładki z przegródkami. Można taką nakładkę swobodnie montować do niemal każdej balustrady dziecięcego łóżeczka. Organizery do przewijaka kupuje się dzisiaj także w formie specjalnych pojemników, także dostosowanych do mobilnego wykorzystywania, np. w sytuacjach, gdy rodzina dużo podróżuje. Jeśli powierzchnia sypialni niekoniecznie pozwala na wprowadzenie dodatkowych rozwiązań meblowych, zawsze możemy stworzyć organizer ścienny w formie jedno lub dwurzędowej półki, na której znaleźć się może wszystko, co niezbędne, by przewinąć dziecko sprawnie i szybko.

Przewijak na łóżeczko

To znakomite rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mogą się pochwalić zbyt obszerną sypialnią. Wystarczy jedynie specyficzna nakładka na łóżeczko z dodatkowo zainstalowaną blokadą, aby móc nawet w najmniejszym pokoju przewinąć malucha. Blokada skutecznie chroni płaszczyznę przed ślizganiem się, zapewniając dziecku pełen komfort i bezpieczeństwo. Tego typu przewijak łatwo się montuje i demontuje. Jeśli w danym czasie nie będzie nam potrzebny, możemy go przechować w szafie lub pod dużym łóżkiem. Gustowny przybornik na przewijak z łóżeczkiem nierzadko wchodzi w skład całego zestawu. On również daje się lekko i sprawnie zamontować i zdemontować w razie potrzeby.

Przeczytaj również  Zabawy dla dzieci w domu - 50 najlepszych propozycji

Kosz na pieluchy

Wszystko prezentuje się nieskazitelnie pięknie do momentu, gdy trzeba pozbyć się zabrudzonych pieluszek. Gdzie je składować, aby zapach nie wydobywał się na zewnątrz? Wszak nie opłaca się nastawiać prania po jednej zabrudzonej pieluszce. Foliowe kosze na pranie dawno już przestały zdawać egzamin. Pieluszek nie możemy także wrzucić do pojemnika w łazience z brudnym praniem dorosłych. Co w takim wypadku robić? Pomóc może specjalny kosz na pieluchy, który doskonale uzupełnia organizery do przewijaka. Jest niezwykle pojemny, a trafiające do niego brudne pieluszki można w nim przechowywać nawet kilka tygodni. To ogromne ułatwienie dla każdej Pani Domu, która nie dość, że musi każdego dnia zajmować się dzieckiem, to jeszcze musi poświęcać się innym obowiązkom, aby pozostałym członkom rodziny również żyło się wygodnie. To wszystko pochłania bezkresne zasoby czasu. Kosz na pieluchy oraz dodatkowy, mniejszy kosz na pozostałości po czynnościach pielęgnacyjnych w postaci wacików, chusteczek czy patyczków pozwoli zachować strefę przewijania na najwyższym poziomie czystości.

Łóżeczko z przewijakiem

To gotowy zestaw dla mam, które od razu lubią mieć wszystko w jednym miejscu. Do jednego z boków łóżeczka przymocowany jest po prostu przewijak, który w razie potrzeby możemy nakładać na balustradę lub zdejmować. Dodatkowym zaskoczeniem dla niektórych może okazać się fakt, że przewijak w stanie spoczynku, z boku łóżeczka, tak naprawdę skrywa bogaty zasób półeczek i przegódek, na których przechowywać można wszelkie niezbędne w pielęgnacji kosmetyki, chusteczki, patyczki czy inne higieniczne gadżety. Gotowe łóżeczko z przewijakiem wybierają najczęściej młodzi rodzice, którym zależy na optymalnej formie i najwygodniejszym na co dzień rozwiązaniu. Na łóżeczko z gotowym przewijakiem w domowej sypialni potrzebne będzie nieco więcej miejsca, niż w przypadku klasycznego łóżeczka dziecięcego bez przewijaka.

Co jeszcze przyda się w kącika do przewijania?

Zorganizowany i zaaranżowany kącik do przewijania w pełni spełni swoje zadanie, jeśli zostanie odpowiednio oświetlony. W ciągu dnia wiele korzyści da swobodny dostęp do okna, ale nocą trzeba będzie zadbać o dodatkowe wsparcie za pomocą światła elektrycznego. Przydatna okazać się może lampka stojąca tuż przy przewijaku, o charakterystycznym, ciepłym świetle. Może mieć kształt ulubionej, dziecięcej zabawki i emitować sygnały dźwiękowe. Jeśli nie chcemy inwestować w lampkę stojącą przy przewijaku, możemy ją zastąpić kinkietem ściennym. Powinien być umiejscowiony na takiej wysokości, aby światło zapewniało nam dobrą widoczność i pozwalało zauważać wszystko, co najważniejsze wokół dziecka. Wykorzystując organizer na przewijak, dla większej wygody powinniśmy pogrupować poszczególne kosmetyki, aby za każdym razem nie szukać tego właściwego.

Przeczytaj również  Jak dbać o pupę niemowlaka? Czym i jak smarować?

Jak wyposażyć organizer na przewijak?

Gdy zaczniemy kompletować wyposażenie organizera na przewijak, powinniśmy zadbać o to, aby opakowania kosmetyków były jak najbardziej praktyczne i poręczne. Co to znaczy? Oczywiście, najwygodniej korzysta się z opakowań, pojemników, które mają zainstalowaną pompkę. Korzystanie z takich dozowników jest o wiele bardziej higieniczne, niż korzystanie z tradycyjnych butelek ze specyfikami do pielęgnacji najmłodszych. Mniej się brudzi i czas aplikowania danego środka nie przedłuża się w nieskończoność. Organizer wraz z przewijakiem pozostaje czysty i nigdzie nie da się zauważyć plam po źle i w pośpiechu wyciśniętych środkach pielęgnacyjnych. Ogromnym ułatwieniem w organizerach są specjalnie zaprojektowane przegrody na wszelkiego rodzaju aplikatory w postaci butelek, pudełeczek czy tubek. W ten sposób zachowujemy porządek. Warto ustawić poszczególne kosmetyki na organizerze zgodnie z kolejnością ich stosowania. Pozwoli to zaoszczędzić dodatkowego chaosu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy będziemy się dodatkowo spieszyć.

Organizery i przewijaki – gotowe czy na zamówienie?

W wielu kręgach niezwykle modne okazuje się być tworzenie przewijaków na specjalne zamówienie. Dzięki temu każdy rodzic może zadbać o formę dokładnie taką, jaką sobie wymarzył. To doskonałe rozwiązanie dla przestrzeni o nietypowych wymiarach, gdzie trzeba przemyśleć dosłownie każdy centymetr zmiany. Efektowne, drewniane przewijaki dołączane są często do drewnianych, ręcznie robionych łóżeczek, wzornictwem nawiązujących do najdawniejszej historii polskiego meblarstwa. W ogromnym stopniu przypominają te łóżeczka i przewijaki, z których wiele lat temu korzystali nasi rodzice oraz dziadkowie. Wybór w sklepach jest naprawdę imponujący, ale to, co wybierzemy – zależy już od nas samych. Najważniejszą wartość stanowi zawsze komfort, wygoda i bezpieczeństwo dzieci, które każdy rodzic chce wychowywać w warunkach optymalnie zbliżonych do ideału.