Młodzi rodzice właśnie nocami przechodzą najbardziej wymagające egzaminy, jeśli chodzi o wychowywanie małego dziecka. Częste przewijanie w nocy potrafi ograniczyć rodzicielski sen właściwie do minimum, przynosząc ogrom zmęczenia. Jak pogodzić potrzeby naszego dziecka z naszymi potrzebami fizjologicznymi? Czy jest to w ogóle możliwe? Kiedy zmiana pieluchy w nocy jest niezbędna, a kiedy możemy ją sobie odpuścić?
Przewijanie dziecka w nocy – czy trzeba to robić?
Im mniejsze dziecko, tym większej wymaga pielęgnacji. W przypadku niemowląt, przewijanie w nocy jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa. Skóra w tej sytuacji jest bardzo narażona na wszelkie odparzenia oraz infekcje dróg moczowych. Trzeba więc działać szybko i rozsądnie, zmieniać pieluszkę po każdej kupce. Dziecko najczęściej budzi się wtedy, gdy jest głodne i oczekuje pory karmienia. W tej sytuacji każda mama powinna już po nakarmieniu dziecka sprawdzić zawartość pieluszki i w razie potrzeby wymienić ją na świeżą. Kiedy dzieci są już nieco starsze i budzą się rzadziej, można zmienić pieluchę tylko raz w ciągu nocy. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj pieluch stosujemy na co dzień. Jeśli są to pieluchy tetrowe, trzeba wykazywać się większą uważnością, ponieważ wymagają natychmiastowej wymiany. W przypadku pieluszek jednorazowych sprawa ma się nieco inaczej. Mocz jest zatrzymywany na tyle głęboko, że niemowlęta niekiedy nawet nie wyczują jego obecności i mogą w spokoju przespać całą noc, dając tym samym wytchnienie rodzicom.
Jak często przewijać noworodka w nocy?
Jeśli chodzi o noworodków – zmiana pieluchy w nocy podyktowana jest często porą karmienia. Poleca się zmieniać pieluszkę za każdym razem, gdy tylko zauważymy, że została napełniona. Nie musi być napełniona do końca, wystarczy już najmniejszy ślad wypróżnienia. W ten sposób zapobiegamy pojawianiu się śladów w postaci odparzeń, zapewniamy dziecku pełen komfort oraz bezpieczeństwo. Chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu, że w suchych i komfortowych warunkach lepiej się śpi? Odpowiednie przewijanie w nocy pozwala na to, aby wyspało się nie tylko dziecko, ale również rodzice. Jeśli pomijać będziemy temat przewijania dziecka w nocy – narazimy dziecko na niepożądane następstwa w postaci odparzeń i infekcji. Gdy dziecko spędzi całą noc w mokrej pieluszce, trudno wymagać od niego świetnego humoru z samego rana. Z odparzeniami skóry dzięki dobrym kosmetykom do pielęgnacji skóry u dzieci można sobie szybko poradzić. Nie znaczy to jednak, że pozostawianie dziecka w jednej pieluszce na wiele godzin należy traktować jako coś zwyczajnego.
Czy budzić noworodka do przewijania?
Jeśli dziecku z powodu niewygodnej i przemoczonej pieluszki będzie naprawdę niewygodnie, z całą pewnością poinformuje nas o tym osobiście, bez konieczności budzenia. Jeśli już chcemy obudzić noworodka do przewijania, powinniśmy to robić w miarę delikatnie. Ważne, aby:
- w okolicy łóżeczka panowało łagodne światło, które nie przerazi dziecka
- wszelkie ruchy wykonywać powoli i delikatnie
- mówić do dziecka, uśmiechać się, nawiązywać kontakt słowny i wzrokowy
- mieć wszystkie akcesoria z organizera na wyciągnięcie ręki, aby nie powodować niepotrzebnego hałasu
Dzieci różnie reagują na otaczające je warunki. U niektórych niemowląt w miarę upływu czasu wykształca się specyficzny mechanizm, że potrafią obudzić się w regularnych odstępach godzin. Inne niemowlęta mają dość nieregularny rytm budzenia i właśnie u takich trudno trafić w porę karmienia i przewijania. Często stosowanym rozwiązaniem jest korzystanie w ciągu dnia z pieluch tetrowych, tradycyjnych, a w nocy – zakładanie pieluszki jednorazowej, która lepiej magazynuje wszelką wilgoć, pozwalając przy tym na głębszy sen.
Tetrowe czy jednorazowe – od czego to zależy?
Stosowanie określonego rodzaju pieluszek dla niemowląt w dużym stopniu zależy od statusu materialnego rodziców. Ci zamożniejsi mogą sobie pozwolić na wykorzystywanie pieluch jednorazowych, także jeśli chodzi o przewijanie w nocy. Można wtedy znacznie rzadziej sprawdzać pieluszkę, niż w sytuacji, gdy korzystamy tylko z tetry. Lekarze pediatrii polecają stosować oba rodzaje naprzemiennie, w trosce o właściwy poziom przewiewności dla prawidłowego rozwoju skóry dziecka, a także jego motoryczności i zdolności ruchowych.
Odzież dziecięca oraz pielęgnacja ułatwiająca przewijanie w nocy
Aby przewijanie w nocy odbywało się w miarę szybko i sprawnie, warto zakupić dla dziecka specjalne ubranka, umożliwiające szybkie wydobycie pieluchy na zewnątrz. Przydadzą się zatem wszelkie rozpinane body oraz pajace. Ogromne znaczenie dla komfortu nocnego przewijania ma także odpowiednia, wieczorna pielęgnacja. Po każdej kąpieli dziecko powinno być smarowane oliwką, zwłaszcza w okolicach intymnych, co zapobiega odparzeniom oraz atakom zarazków. Natłuszczona skóra nie jest już narażona na otarcia i przypadkowe zadrapania w czasie snu. Dziecko śpi głęboko, wolne od trosk, pozwalając na to, aby rodzice również odpoczęli.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!