Dbanie o pupę niemowlaka od pierwszych dni jego życia jest niezwykle istotne dla zdrowia. To rutynowa czynność, którą powinien zaczynać i kończyć się każdy dzień w ramionach rodziców. Jak dbać o pupę niemowlaka, aby ochronić ją przed wszelkimi bakteriami powodującymi odparzenia? Jakie kosmetyki stosować, aby dziecko mogło w pełni czuć się komfortowo i bezpiecznie? Sprawdźmy, jakie są metody na to, by pielęgnacja pupy noworodka przynosiła wyłącznie pozytywne skutki!
Pielęgnacja pupy dziecka – dlaczego jest tak ważna?
Właściwa pielęgnacja pupy dziecka pozwala wyeliminować prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji, które nie należą do przyjemnych doświadczeń. Każdy rodzic na wstępie powinien wiedzieć, jak ważne jest częste przewijanie mokrej pieluszki, a także wietrzenie pupy. Pozwólmy dzieciom tuż przed przewinięciem, już po zdjęciu brudnych pieluszek, pobiegać trochę nago bez okrycia. W ten sposób wietrzymy nie tylko skórę na pupie, ale również przyzwyczajamy dziecko do kontaktu z nowymi materiami, fakturami i powierzchniami, np. gdy siada na dywaniku, na fotelu czy krzesełku. Domowe zabawy bez pieluszki pozwalają zredukować prawdopodobieństwo odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?
Jak pielęgnować pupę noworodka?
Wszystko zaczyna się od właściwego przewijania. Gdy pojawi się kupka, należy zmienić pieluchę na świeżo. Powinno się to robić średnio co 3 godziny. Idealną porą na przewinięcie dziecka jest czas tuż przed posiłkiem. Wtedy brudna pieluszka w niczym nie przeszkadza. Dodatkowo warto wiedzieć, że to właśnie w czasie posiłków dzieci wypróżniają się bardzo często. Dzieci przewijać należy tak często, jak to tylko możliwe. Statystyki i badania pokazują, że w większości polskich domów noworodki przewijane są od 8 do 12 razy na dobę. Gdy dziecko skończy około 30 tydzień życia, można je już przewijać 6 – 8 razy na dobę. Aby pupa dziecka zachowała zdrowy wygląd, należy:
- zwrócić uwagę na to, że pielęgnacja pupy noworodka powinna być dostosowana do jego snu
- do mycia stosować ciepłą wodę, chusteczki nawilżające, napar z rumianku, waciki
- pupę myć w kierunku przód – tył, aby do cewki nie przedostały się niepożądane bakterie wywołujące zapalenie
- przed założeniem pieluchy osuszyć pośladki dziecka suchym i miękkim ręczniczkiem
- zmieniając pozycję dziecka, nie ciągnąć za stópki, jedynie podłożyć rękę pod uda i plecy
- inwestować w wyłącznie sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji dziecka
Czym smarować pupę noworodka po zmianie pieluszki?
Bez względu na to, czy inwestujemy w pieluchy jednorazowe – tetrowe bądź flanelowe, lub pieluszki wielorazowe, powinniśmy jako rodzice zaopatrzyć się w szereg środków zapewniających najwyższy poziom higieny dla dzieci. Dobra pielęgnacja pupy dziecka wiąże się z regularnym korzystaniem z takich artykułów jak:
- chusteczki nawilżające, hipoalergiczne, niezwykle skuteczne są chusteczki nawilżone wyciągiem z aloesu, polecane nie tylko do pielęgnacji skóry dziecięcej, ale także osób starszych, chusteczki nawilżające zastąpić można także wacikami oraz wodą, można zaparzyć rumianek dla zwiększenia właściwości leczniczych
- specjalne kremy oraz maści do skóry dziecięcej w okolicach intymnych – zawierają alantoinę, a także pantenol
- zasypki dla niemowląt łagodzące ślady otarć
- kremy przeciw odparzeniom na skórze, zawierające duże ilości tlenku cynku
Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że kosmetyki stosowane przez nas w codziennej pielęgnacji skóry dziecka są dla niego absolutnie bezpieczne, powinniśmy zwracać baczną uwagę na oznakowania oraz etykiety. Każdy kosmetyk dopuszczony do stosowania wobec niemowląt powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka. Przed zakupem wybranego środka pielęgnacyjnego nie zaszkodzi sprawdzić terminu ważności i informacji, do kogo dany produkt jest kierowany.
Czy smarować pupę po każdej zmianie pieluszki?
Domowa pielęgnacja pupy noworodka niesie ze sobą określone wymagania. Im mniejsze dziecko, tym większą dbałością dla jego potrzeb każdy rodzic powinien się wykazywać. Zaleca się smarowanie pupy noworodkom po każdej zmianie pieluszki. Cały ten proceder wobec nieco starszych dzieci traktować można już nieco luźniej. Najważniejsza jest obserwacja, czy na skórze nie doszło do żadnych niekorzystnych zmian. Zdarzyć się może (raczej rzadko, ale bywają takie przypadki), że na skórze pojawiają się ślady alergiczne. W tym wypadku jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem pediatrą. Skóra dziecka może stać się ogromną pożywką dla bakterii i zarazków, dlatego na codziennym stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych nie warto oszczędzać. Smarować pupę w czasie przewijania możemy nie tylko znanymi kosmetykami na bazie chemii. Nasze mamy oraz babcie znały wiele metod przygotowywania środków leczniczych tradycyjnymi, chałupniczymi metodami. Preparaty na bazie ziół sprawdzić się mogą równie znakomicie, co kosmetyki kupowane w sklepach i aptekach. Wyciągi z pokrzywy, aloesu, ogórka, soki owocowe – to wszystko ma niezwykle korzystny wpływ dla skóry.
Jak jeszcze pielęgnować pupę dziecka?
Pielęgnacja pupy noworodka to nie tylko wykorzystywanie wszelkich kosmetyków pielęgnacyjnych. Dla zachowania ładnego wyglądu i jędrności skóry na pupie dziecka wskazane są też różne proste czynności. W czasie przewijania pozwólmy dziecku na różne swobodne ćwiczenia, np. w postaci “rowerku”. Poruszanie nóżkami w różnych kierunkach pozwala wyzwolić w dziecku zdolności ruchowe, a także pobudzić szybsze krążenie krwi, dzięki czemu zyskuje także wygląd skóry. Zanim założymy dziecku pieluszkę nocną, może warto poświęcić trochę czasu na domowy masaż nie tylko pupy, ale również plecków i ramion? Taki masaż działa bardzo relaksacyjnie i pozwala od pierwszych chwil budować bliskość z maluchem. Do pielęgnacji pupy w formie masażu wykorzystać możemy oliwkę dla dzieci, bardzo przyjemną w dotyku oraz zapachu. W sklepach z wyposażeniem “dla zdrowia” można często kupić charakterystyczne, drewniane masażery, które można również wykorzystać przy pielęgnacji dzieci. Delikatne przesuwanie masażerem po skórze pleców lub pupy uczy dziecka kontaktu z nową materią, pobudza kręgosłup oraz resztę ciała.
Pielęgnacja skóry wrażliwej u dzieci
Zdarzyć się może, że przy przewijaniu, mimo najlepszych chęci i takich samych środków pielęgnacyjnych zauważymy, że skóra naszego dziecka sprawia wrażenie podrapanej i zaczerwienionej. Niektóre dzieci mają na tyle wrażliwą skórę, nie tylko na pupie, ale także na plecach lub ramionach, że trzeba się zastanowić nad zmianą środków piorących i pielęgnacyjnych. Pieluszki i śpioszki okazać się mogą za twarde i zbyt szorstkie. Może w tym pomóc nie tylko zmiana środków na łagodniejsze, ale również odpowiednie zmiękczenie wody. W takiej sytuacji polecamy kupno odpowiedniego filtra zmiękczającego wodę, która używana jest w domu na co dzień do prania. Skóra dziecka może też źle reagować na otoczenie, jeśli ubranka, pieluszki oraz inne przedmioty do codziennego stosowania nie zostały właściwie wyprasowane.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!