Kosz na pieluchy – jaki wybrać i czy warto go mieć?

pieluchy w koszu

Dziecko zużywa przez cały okres pieluchowania ogromną ilość pampersów, około 6500. Jest to dla rodziców wielkie ułatwienie i chętnie z tego korzystają. Jednak bardzo często zdarza się, że mamy problem ze zużytą pieluchą, zwłaszcza gdy dziecka leży na przewijaku. Zostaje nam położyć ją na podłodze lub z boku, żeby odłożyć maluszka w bezpieczne miejsce i biec do śmietnika, by brzydki zapach nie zdążył unieść się po całym domu. Rodzice już w okresie ciąży, podczas przygotowania maluszkowi pokoju biorą pod uwagę zakup specjalnego kosza na pieluchy, który wydaje się być niezbędny.

Zdarza się, że rodzice odkładają jego zakup na później i ciągle brakuje im czasu na jeżdżenie po sklepach i poszukiwanie tego odpowiedniego. Alternatywą jest na przykład włożenie jej do woreczka śniadaniowego i szczelne zawiązanie, jednak ten sposób się nie sprawdza, ponieważ zapach i tak się z niego wydostaje.

Jak działa kosz na pampersy?

Aby ustalić jak działa kosz na brudne pieluchy musimy najpierw zastanowić się jaki chcemy zakupić. Na rynku istnieje ich naprawdę wiele i wiele z nich działa na innej zasadzie. Łączy  je tylko kilka rzeczy, są:

 • Szczelne
 • Pojemne
 • Zamykane
 • Estetyczne
 • Funkcjonalne
 • Nowoczesne

Jak działa kosz na pieluchy zależy od tego na jaki się zdecydujemy!

 1. W jednych wciska się zużytą pieluszkę w szczelinę, po napełnieniu odcina się worek z pieluszkami i zawiązuje supeł na spodzie nowego.
 2. W innych koszach używa się standardowych worków na śmieci i niema potrzeba kupna specjalnych wkładów, ponieważ posiadają bardzo szczelne zamknięcie oraz system zatrzymywania zapachów
 3. Kolejnym rodzajem jest pojemnik, który posiada podwójny system uszczelniający, a wkłady działają przy kilkukrotnej zmianie worka.
 4. Istnieją jeszcze te, które posiadają system za pomocą którego owija się każdą zużyta pieluszkę osobno za pomocą folii
 5. Na bazie śmietnika – kosze czy wiaderka działają na tej samej zasadzie co zwykły kuchenny śmietnik. Cechuje je: szczelność, wygoda, trwałość i niska cena
Przeczytaj również  Przewijanie chłopca a dziewczynki - czym się różni i jak to robić?

Na rynku istnieje wiele nowości, które zadziwiają rodziców i chcą mieć taki produkt u siebie w domu. Bardzo często należy zakupić do nich specjalne wkłady, które mimo, że nie są tanie to na pewno są długotrwałe.  Najlepiej jest też, aby nasz wybór padł na taki, którego nie trzeba otwierać ręką. Ułatwi nam to obsługę i zwiększy higieniczność.

kosz na pieluchy
Jak działa kosz na pieluchy?

Kosz na pieluchy – czy warto go mieć?

Absolutnie kosz na pieluchy jest idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy decydują się na używanie pieluszek jednorazowych. Ułatwiają nam dbanie o czystość i higienę oraz niwelują brzydkie zapachy dzięki czemu niema potrzeby wynoszenia pampersa za każdym razem do śmietnika na zewnątrz domu.

Pojemnik na pieluchy oraz jego zakup jest sprawą indywidualną. Często jest to dość spory wydatek i rodzice raczej się na niego nie decydują. Dodatkowo przerażająca jest kwestia zakupu worków, których idzie dość dużo lub wkładów, które wystarczają maksymalnie na kilka tygodni. Rodzice muszą sami zdecydować czy jest to przedmiot niezbędny w ich domu i czy jest ich na niego po prostu stać.

Jaki kosz na pieluchy kupić?

Aby kupić odpowiedni kosz na pampersy konieczne jest zastanowienie się na czym nam najbardziej zależy. Oczywiste jest, że większość z nich spełnia oczekiwania: niweluje brzydkie zapachy, jest szczelny i jest pojemny. Jednak producenci wymyślają ciągle to nowe funkcje, jak na przykład; otwieranie bez pomocy rąk czy posiadanie antybakteryjnych worków.

Aby śmietnik na pieluchy był dobrym wyborem musi również być funkcjonalny i “łatwy w utrzymaniu”. Rodzice najczęściej wybierają te, do których zarówno worki jak i specjalne wkłady nie wyniosą ich setki złotych miesięcznie. Samo posiadanie dziecka i tak jest już dużym wydatkiem i nie chcą przeznaczać pieniędzy na kolejne, wydawać by się mogło z boku – zbędne wydatki.

Przeczytaj również  Jak oduczyć dziecko używania smoczka? 3 sprawdzone sposoby

tata przewija dziecko i korzysta z kosza na pieluchy

Co brać pod uwagę przy wyborze kosza na pieluszki?

Podczas poszukiwań odpowiedniego produktu należy przede wszystkim pamiętać, że kosz na zużyte pieluchy powinien być szczelny, tak by brzydki zapach nie rozchodził się po całym domu. Przecież tak naprawdę to właśnie taką funkcję powinien on spełniać. Jednak należy pamiętać, że nie zależnie od tego na jaki kosz się zdecydujemy, powinien być on codziennie opróżniany. Zarówno kał i mocz nie mogą być długo przetrzymywane w zamkniętym pojemniku.

Dodatkowe wydatki – ile kosztują wkłady do kosza na pampersy?

Przy wyborze kosza na pampersy rodzice bardzo często zwracają uwagę na to ile kosztują worki i wkłady do modelu, którym są zainteresowani. Bardzo często zdarza się, że mimo że sam kosz na pampersy nie jest dużym wydatkiem to dodatki do niego to nie małe pieniądze. Zwróć uwagę, że na początku, gdy bobas zużywa naprawdę dużą ilość pieluszek – tych materiałów jest nam potrzebne sporo. Często zdarza się, że po szczegółowym zapoznaniu się z kosztami, rodzice decydują, że nie jest to przedmiot niezbędny w ich domu i postanawiają dbać o higienę w całym domu wynosząc pampersy na zewnątrz lub po prostu kupić woreczki zapachowe, które są świetną alternatywą dla pojemników.