Jak dobrać odpowiednie buty dla dziecka? Poradnik dla rodziców

buty dla dziecka

Rodzice kupują swoim dzieciom buty przynajmniej dwa razy w roku – na wiosnę oraz na zimę. Niemniej jednak zdecydowana większość odwiedza sklepy obuwnicze częściej, głównie ze względu na fakt, iż stopa dziecięca rośnie w bardzo szybkim tempie. Czym kierować się, wybierając buty dla dziecka?

Buty dostosowane do wieku

Obuwie dla dziecka powinno być przede wszystkim dostosowane do wieku pociechy. Kupując je, zwróćmy uwagę na przykład na zapięcie. O ile siedmiolatek powinien bez problemu poradzić sobie z wiązaniem sznurówek, o tyle dla przedszkolaka lepszym wyborem okazują się buty zapinane na rzeczy albo wsuwane. W przypadku małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić, nienajlepszym rozwiązaniem będą buty z odkrytymi palcami. Istnieje bowiem duże ryzyko poranienia paluszków w czasie stawiania pierwszych kroczków. Małe dzieci nie za dobrze radzą sobie w klapkach, dlatego nawet w przypadku butów na basen, lepszym wyborem będą sandałki. Buty muszą być więc dostosowane do wieku oraz umiejętności dziecka. Producenci wychodzą naprzeciw rodzicom, wypuszczając na rynek obuwie w konkretnych rozmiarach, które przeznaczone są dla mniejszych albo starszych dzieci. Dzięki temu rodzicom nieco łatwiej rozeznać się w temacie.

Nie za duże, nie za małe

Kupując buty dla dziecka, zwróćmy uwagę na rozmiar jego stopy. Przed pierwszymi zakupami warto przeczytać poradnik, jak dobrać rozmiar buta dziecka, zwłaszcza że maluszek nie potrafi jeszcze samodzielnie ocenić, czy konkretny but dobrze na nim leży. Obuwie dziecięce nie może być ani za duże, ani za małe. Nie kupujmy butów „na zapas” – takie rozwiązanie najczęściej się nie sprawdza, a jedynie powoduje dyskomfort chodzenia. Dobrze, aby pociecha przed dokonaniem zakupu przymierzyła buty. Jeśli zamawiamy je w sklepie internetowym, musi on oferować możliwość zwrotu lub wymiany na inny rozmiar. W sklepach stacjonarnych CCC mamy możliwość przymierzenia butów, natomiast w sklepie online dokonamy zakupów w krótkim czasie i bez żadnych przeszkód. Dodatkowo będziemy mogli oddać buty, które okażą się za duże lub za małe. Doskonała jakość i niskie ceny to cechy charakterystyczne marki CCC, dlatego warto robić zakupy właśnie tutaj.

Przeczytaj również  Kiedy kupić wózek dla dziecka? Wybierz najlepszy moment!

Sztywne, a może giętkie?

Wśród rodziców wciąż funkcjonuje mit, jakoby buty dla dziecka miały być sztywne. Rzeczywiście, obuwie ortopedyczne czy profilaktyczne jest dodatkowo usztywniane, ale w taki sposób, by nie utrudniać ruchomości stopy. Unikajmy butów, w których dziecko nie potrafi się poruszać, właśnie ze względu na ich sztywność. Z drugiej strony, idealne buty nie powinny być też bardzo giętkie, gdyż dziecku będzie stabilnie stawiać stopę na ziemi. Najlepiej sprawdzają się buty z twardym zapiętkiem, ale miękką podeszwą. Biorąc but w dłoń, powinna ona wyginać się w taki sposób, że czubek będzie przylegał do zapiętka. Wtedy też mamy pewność, że obuwie będzie wygodne, a dziecko nie będzie miało większych problemów z poruszaniem się. Dobrze jednak, aby miało możliwość postawienia kilku kroków przed dokonaniem zakupu. Stopa każdego dziecka rozwija się nieco inaczej, dlatego buty powinny być przede wszystkim do niej dopasowane. Nie zapominajmy o podbiciu, które u niektórych jest płytkie, u drugich głębokie. Ważnym wyznacznikiem jest też szerokość stopy – buty w żaden sposób nie mogą jej uciskać, gdyż w negatywny sposób wpływa to na dalszy rozwój.

Artykuł sponsorowany.