Jak prać pieluchy wielorazowe, by na długo zachowały estetyczny wygląd i pozwalały na regularne stosowanie w ciągu najbliższych miesięcy? Jakich środków należy użyć, aby pranie pieluch wielorazowych za każdym razem nie niosło ze sobą zagrożenia niekorzystnego wpływu chemii? Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą przede wszystkim młodym rodzicom, którzy dopiero co zaczęli się cieszyć obecnością najmłodszych członków rodziny. Pranie pieluch wielorazowych różni się nieco od prania tradycyjnych pieluszek tetrowych. Pieluchy wielorazowe są skuteczną i zdrowszą alternatywą dla pampersów. Aby w pełni z nich korzystać, trzeba znać kilka złotych zasad.
Pranie pieluch wielorazowych – złote zasady
- Pieluchy wielorazowe prać możemy razem z otulaczami, przy czym pieluszka przed praniem powinna zostać z otulacza wyciągnięta.
- Do prania stosujemy środki chemiczne z jak najmniejszą zawartością mydła.
- Do pralki wrzucamy pieluszkę oczyszczoną dokładnie z kupy dziecka.
- Najlepiej robić pranie pieluch wielorazowych codziennie, jeśli nie możemy sobie pozwolić, możemy prać pieluchy co drugi dzień.
Jak prać pieluchy wielorazowe? Praktyczny poradnik
Zabierając się za pranie pieluch wielorazowych, należy pamiętać o tym, że:
- pomocnym gadżetem w praniu okazać się może specjalny kosz na zużyte pieluchy, jego rolę pełnić może też duże wiaderko, idealnym miejscem dla niego będzie usytuowanie tuż przy toalecie
- nawet delikatnie zmoczoną pieluszkę możemy umieścić do wiadra, aby poczekała na swoją kolej do prania
- przed wrzuceniem pieluchy do pralki trzeba ją dokładnie oczyścić z kupy, może do tego posłużyć specjalna łyżeczka lub szczoteczka, w przypadku naprawdę intensywnych zabrudzeń pieluszki wielorazowe muszą być namoczone w zimnej wodzie, ponieważ ciepła woda utrwali zabrudzenia jeszcze bardziej
- montaż bidetki przy toalecie ułatwi proces pozbywania się kupy dziecięcej z pieluszki
- zanim zacznie się cały proces prania, ustawiamy cykl płukania na najkrótszy w zimnej wodzie i bez dodatków chemii
- wkłady można płukać ręcznie, pranie wstępne pozwala na całkowite pozbycie się pozostałości w pieluszkach, co jest niezwykle ważne dla higieny
- staranne czyszczenie wkładów na dobre pozwala pozbyć się wszelkich przykrych zapachów
Środki do prania pieluch wielorazowych – jakie zastosować?
Jak prać pieluchy wielorazowe w środkach piorących, aby nasze dziecko mogło korzystać z nich w bezpieczny sposób? Dopuszczalne są wszelkie proszki piorące, także te z granulkami, tym bardziej, jeśli posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa. Odradza się natomiast płyny do prania tkanin. Dlaczego? To z powodu wysokiej zawartości mydła, które nie dość, że utrwala plamy na tkaninach, to jeszcze nie pozbywa się zarazków w takim stopniu, jak byśmy sobie tego życzyli jako rodzice. Woda w pralce może mieć różny stopień twardość i pewnie upłynie trochę czasu, gdy zauważymy, który ze środków piorących przez nas wybranych będzie najlepszy. Najważniejsze, aby nie podrażniał skóry dziecka.
W ilu stopniach prać pieluchy wielorazowe?
Maksymalna temperatura prania dla wkładów i otulaczy to przyjęta norma 60 stopni. Wirować należy przy mocy obrotów 800/minutę. Bardzo istotne jest, by nie przekraczać granic, ponieważ w ten sposób zostanie nadwątlona warstwa nieprzemakalna, której wytrzymałość ma jednak pewne progi.
Jak wybielić pieluchy tetrowe?
Wybielanie pieluch tetrowych powinno się odbywać na bazie delikatnych środków.Odradzamy chemiczne wybielacze, które dla skóry dziecka mogą być niebezpieczne, nawet, jeśli wyda się nam, że pieluszki po praniu zostały dobrze wypłukane. Idealnym środkiem wybielającym jest soda oczyszczona z dodatkiem cytryny. Można także użyć niewielkich ilości octu.
Jak suszyć pieluchy wielorazowe?
Dopuszczalne jest suszenie pieluch wielorazowych w suszarkach bębnowych. Otulacze najlepiej suszyć przy kaloryferze. Najlepszą metodą na suszenie pieluch wielorazowych jest korzystanie ze sznura na wolnym powietrzu. Niestety, ta metoda może być wykorzystywana wyłącznie w ciepłe pory roku, wiosną i latem.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!