Pierwsze miesiące z maluchem to piękny, chociaż nieco męczący czas. Nocne pobudki, niedosypianie, napady płaczu podczas kolek – opieka nad niemowlakiem nie należy do łatwych. Oprócz oczywistych utrudnień związanych z zajmowaniem się bezbronnym maluszkiem, który nie komunikuje swoich potrzeb, dochodzą obawy związane ze stanem zdrowia dziecka. Każdemu rodzicowi zależy na tym, by maluch był całkowicie zdrowy. Obserwując zachowanie dziecka często możemy zauważyć niepokojące zachowania takie, jak język na wierzchu u niemowlaka. O czym to świadczy i czy naprawdę jest powód do obaw?
Niemowlę wystawia język – dlaczego to robi?
Dziwne dla rodziców zachowanie niemowlaka nie zawsze jest powodem do niepokoju. Czasami jest wynikiem tego, że dziecko odkrywa swoje ciało. Reakcja i skonsultowanie się z lekarzem to zawsze dobre wyjście, które pozwoli na rozwianie obaw lub wczesne zdiagnozowanie choroby. Czy należy reagować, gdy dziecko wystawia język?
Wystawianie języka u niemowlaka może wyglądać niepokojąco, jednak nie zawsze jest wynikiem choroby. Czasami dziecko wystawia język dla zabawy, lub robi to podczas intensywnego śmiechu. Jeśli wystawianiu języka nie towarzyszą inne objawy, prawdopodobnie nie ma żadnego powodu do niepokoju. Dla pewności warto przyjrzeć się jeszcze bliżej zachowaniu malucha, szczególnie temu, w jakich okolicznościach pojawia się wystawianie języka. Czy dziecko robi to podczas zabawy i kontaktu z otoczeniem, czy też w momencie kiedy jest spokojne i zamyślone? Obserwować należy też oddech w sytuacji, gdy niemowlę wystawia język, czy oddech jest prawidłowy, czy też maluch ma problem z nabraniem powietrza.
Wytykanie języka u niemowlaka jest jednym z naturalnych odruchów związanych ze ssaniem piersi lub smoczka. Bardzo często maluch zaczyna wystawiać język w momencie gdy jest głodny. U kilkumiesięcznych dzieci powodem wystawiania języka może być także ząbkowanie. Kiedy należy niezwłocznie udać się do lekarza i o jakich chorobach może świadczyć wystawianie języka przez maluszka?
Czy wystawianie języka przez niemowlę może oznaczać chorobę?
Wystawianie języka u niemowlaka jest naturalnym zjawiskiem płynącym z fizjologii malucha. Odruch ssania jest ściśle związany z wystawianiem języka. Dodatkowo maluchy językiem wypychają z buzi przedmioty, na przykład smoczek po skończonym jedzeniu. Czasami bywa jednak, że rodzice lekceważą zjawisko wystawiania języka przez niemowlę, tymczasem zachowanie to podyktowane jest chorobą. O jakich zaburzeniach może świadczyć to, że niemowlę wytyka język?
Jakie choroby mogą powodować wystawianie języka u dziecka?
Czasami to, że dziecko wystawia język może świadczyć o chorobie, nie warto więc lekceważyć tego zjawiska zwłaszcza jeśli budzi nasz niepokój. Zdarza się, że wystawianie języka przez niemowlę jest objawem obniżonego napięcia mięśniowego lub niedoczynności tarczycy. Wystawianie języka to również charakterystyczny objaw zespołu Downa. Widoczną cechą tej choroby jest za duży język u niemowlaka, który zwyczajnie nie mieści się w buzi, przez co naturalnie układa się na dolnej wardze, powodując, że dziecko się ślini. Zespół Downa diagnozowany jest jednak niemal od razu po narodzinach, przypadki diagnozy u kilkumiesięcznych niemowląt zdarzały się bardzo rzadko.
Jakie choroby jeszcze mogą sprawiać, że niemowlę wystawia język? Objaw ten świadczy o zbyt krótkim wędzidełku. Również przy przerośniętych migdałkach maluch może mieć ciągle otwartą buzię i wysunięty język. Rodzice powinni reagować szczególnie wtedy, kiedy mimo mijającego czasu zachowanie nie ustępuje. W sytuacji, gdy 9 miesięczne dziecko wystawia język należy skonsultować to z lekarzem.
Objawy, które powinny wzbudzić niepokój
Wystawianie języka przez dziecko powinno zaniepokoić, szczególnie gdy towarzyszą mu objawy dodatkowe. Świszczący, chrapliwy oddech lub problemy z zaczerpnięciem powietrza to sygnał do natychmiastowej interwencji. Reagować należy również wtedy, kiedy dziecko wystawiające język jest wyraźnie osowiałe, brakuje mu energii, często wpatruje się w jeden punkt. Niemowlęta powinny być ruchliwe i energiczne, poznawać świat wszystkimi zmysłami, często zmieniać pozycje oraz raczkować. Jeśli takie zachowanie się nie pojawia, a dziecko mało się rusza, może to być objaw choroby lub zaburzeń rozwojowych. Obawy może budzić także zmieniony wygląd języka, pojawiające się na nim, zaczerwienienie lub zasinienie. Powodem do niepokoju są również nagłe wahania wagi u dziecka, mimo prawidłowego karmienia.
Kiedy wystawianie języka przez niemowlaka należy skonsultować z lekarzem
W większości przypadków wystawianie języka u niemowlaka jest całkowicie normalne i ustępuje wraz z rozwojem malucha. Zazwyczaj już około 5 miesiąca życia zachowanie to powinno zaniknąć, jeżeli tak się nie dzieje i dziecko ciągle wystawia język, a ponadto towarzyszą temu inne, niepokojące objawy, konieczna staje się konsultacja z lekarzem. Do specjalisty udać się należy jak najszybciej, jeśli zauważymy, że dziecko nie rozwija się we właściwym tempie.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!