Każdy rodzic chce, by jego dziecko było szczęśliwe i wychowywało się w dobrej, pełnej miłości atmosferze. Zdarza się jednak, że nie do końca wiemy o co warto zadbać aby tak właśnie było. Popełniamy wówczas błędy, które mogą negatywnie odbić się na emocjach dziecka i mieć wpływ na jego zachowanie. Tymczasem wychowanie dziecka w dobrej atmosferze nie jest wcale trudne. Wystarczy zadbać o kilka prostych zasad oraz kwestii by nasza relacja z dzieckiem była udana i pełna ciepła. Przedstawiamy 15 porad, które z pewnością ci w tym pomogą.
Chcesz dobrze wychować dziecko? Zrób to mądrze!
Wychowanie dziecka to niezwykłe wyzwanie, które wymaga poświęcenia uwagi, czasu i zrozumienia. Od tego, w jaki sposób będziemy postępować z dzieckiem zależy jego przyszłość. Warto więc opierać się nie tylko na własnej intuicji czy sposobie, w jaki postępowali nasi rodzice, ale również kształcić się w temacie metod wychowawczych. W dobie internetu mamy dostęp do wielu artykułów na temat tego, jak powinno wyglądać wychowywane dzieci w dobrej, wspierającej atmosferze. Wielu psychologów, pedagogów oraz osób zajmujących się opieką nad dziećmi dzieli się swoją wiedzą i obserwacjami. Wykorzystując ich doświadczenie możesz wychowywać dziecko mądrze wspierając jego emocje. Wbrew pozorom to wcale nie musi być trudne.
Jak wychować dziecko? 15 elementów do dobrego wychowania potomka
Wychowywania dziecka to ciągła praca nad kształtowaniem zachowania i emocji malucha. Musimy pamiętać, że jest to niezwykle odpowiedzialna rola. Jak więc zachowywać się na co dzień by stworzyć atmosferę sprzyjającą rozwojowi dziecka? Kluczowe znaczenie ma to, w jaki sposób mówimy do naszych pociech ale liczy się również nasze zachowanie. Dziecko bowiem uczy się poprzez obserwowanie i naśladownictwo. Przygotowaliśmy 15 porad, które pomogą ci wspierać twoje dziecko i sprawią, że będzie ono rosło w dobrej, pełnej miłości atmosferze.
1. Wspólne spędzanie czasu
Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy dać naszym dzieciom jest nasz czas. Poświęcając dziecku uwagę, pokazujemy mu, że jest dla nas ważne oraz wzmacniamy naszą więź. Warto więc zadbać o to, by spędzać wspólnie czas. Co ważne, czas ten naprawdę należy poświęcić dziecku. O wiele bardziej wartościowy będzie krótki wspólny spacer czy zabawa, podczas których skupimy się na dziecku niż kilkugodzinne “spędzanie” czasu, podczas którego tak naprawdę będziemy zajęci czymś innym np. spoglądaniem w telefon. Warto pamiętać, że czas z dzieckiem możemy spędzać na wiele różnorodnych sposobów – nie musi to być jedynie zabawa, ale również wspólne gotowanie czy porządki. Ważne, by być razem i robić wszystko wspólnie.
2. Rozmowa
O tym, jak ważna jest rozmowa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Otwarta i szczera komunikacja jest kluczowa dla wszystkich relacji, również tych między rodzicami a dziećmi. Tymczasem wielu z nas nie potrafi rozmawiać ze swoimi dziećmi. Ograniczamy się do przekazywania komunikatów nie biorąc pod uwagę tego, co mówi do nas dziecko. Wskutek tego dziecko szybko uczy się, że jego emocje i spostrzeżenia nie są dla nas ważne i ogranicza się do potakiwania naszym słowom. Warto więc przyjrzeć się, jak wygląda nasza komunikacja z dzieckiem, zatrzymać się i skupić na tym, co maluch mówi do nas.
3. Bądź dla dziecka przykładem
Jeśli chcemy, by dziecko postępowało prawidłowo musimy nie tylko mówić o tym, co powinno zrobić a czego robić nie należy, ale również pokazywać to swoim zachowaniem. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i naśladują zachowania swoich rodziców. Przykładowo, jeśli starasz się przekazać dziecku, że nie należy nikogo obrażać a podczas kłótni z partnerem używasz negatywnych epitetów nie możesz być zdziwiony, że maluch również będzie tak robił. Pamiętaj, że za przekazywanymi zasadami powinien stać twój przykład.
4. Nauka empatii i pomagania innym
Empatia i współczucie są niezwykle ważne, warto więc wykształcać te emocje od najmłodszych lat. Nauka pomagania innym ludziom i zwierzętom jest bardzo ważna. Tymczasem wiele osób stara się ochronić dziecko przed tym co złe i zamyka je w bańce, w której nie ma chorób, samotności czy biedy. To błąd, który może sprawić, że w przyszłości dziecko nie będzie umiało dostrzec potrzeb innych. Warto więc angażować dziecko w różnego rodzaju akcje pomocowe czy zbiórki.
5. Wyznaczanie granic
Aby dziecko mogło być szczęśliwe i czuć się bezpieczne potrzebuje jasno wytyczonych granic i zasad. Maluchy, którym pozwala się na wszystko często czują się niepewnie. Ich złe zachowanie jest tak naprawdę sposobem na zwrócenie na siebie uwagi rodzica. Nie bój się więc wprowadzać w życie jasnych granic i zasad.
6. Umiejętność przepraszania
Nawet najlepszym rodzicom zdarzają się momenty, w których pod wpływem emocji popełniają błędy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, warto przyznać się do tego nie tylko przed sobą, ale również przed dzieckiem. Przepraszając je za popełniony błąd pokazujemy, że jego emocje są dla nas ważne.
7. Zrozumienie dziecka
Wychowywanie dziecka to również zrozumienie jego perspektywy. Warto starać się myśleć o tym, jak postrzega świat. Rozmawiając z maluchem warto np. przyklęknąć lub kucnąć by zniżyć się do jego poziomu i zobaczyć świat z jego perspektywy.
8. Dodawanie odwagi
Motywowanie dziecka ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju i postępów, które robi. Zamiast krytykować jego próby poradzenia sobie z nową dla niego czynnością warto dodawać dziecku odwagi i przekonywać, że jest w stanie poradzić sobie z trudnym dla niego wyzwaniem.
9. Pozwól sobie na emocje
Każdy z nas ma prawo do emocji, również tych złych i trudnych. Wychowanie dziecka jest dużym wyzwaniem, dlatego mamy prawo czuć smutek, złość czy zmęczenie i nie ma w tym nic złego. Jeśli odczuwasz negatywne emocje w związku z zachowaniem swojej pociechy nie obwiniaj się – to całkowicie normalny stan, który trzeba zaakceptować.
10. Wyjaśniaj świat
Zamiast wydawać zakazy i nakazy tłumacz dziecku, dlaczego chcesz by postąpiło tak a nie inaczej. Jeśli zrozumie, że powinno zrobić coś, ponieważ jest to dla niego korzystne lub bezpieczne o wiele łatwiej zaakceptuje to, czego od niego wymagasz.
11. Pytaj o zdanie
Pozwalaj dziecku na wyrażanie swojego zdania, daj mu decydować. To bardzo ważne dla wzmacniania pewności siebie twojej pociechy. Proponuj np. dwa różne dania lub zestawy ubrań. Niech maluch sam zdecyduje o tym, co mu odpowiada.
12. Wprowadź rutynę
Dzieci potrzebują przewidywalności i stałych elementów codzienności. Pozwala im się to poczuć pewnie i bezpiecznie. Zadbaj więc o stały harmonogram dnia. Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz pozwolić sobie na spontaniczność, jednakże pewne elementy naszej codzienności powinny być stałe i niezmienne.
13. Unikaj krzyku
Trudne emocje i konflikty pojawiają się w każdej rodzinie. Warto jednak zatroszczyć się o to, by sporów nie rozwiązywać krzykiem. Ucz dziecko, jak konstruktywnie rozwiązywać konflikty, unikając agresji i obrażania. To umiejętność, która posłuży mu przez całe życie.
14. Szanuj granice dziecka
Pamiętaj, że dziecko jest odrębną jednostką, która ma prawo do swoich decyzji, sympatii i antypatii. Uszanuj to, że nie chce się z kimś bawić, pożyczyć zabawki czy pocałować cioci na rodzinnym spotkaniu. Owszem, dzielenie się czy bycie grzecznym jest ważne, jednakże nie zawsze maluch chce przekazać swoją własność a z ciocią można przywitać się podając jej rękę. Respektowanie granic dziecka jest ważne dla jego pewności siebie oraz asertywności w przyszłości.
15. Idź na kompromis
Chociaż rolą rodzica jest stawianie wyraźnych granic nie znaczy to, że od czasu do czasu nie można iść na ustępstwo. Jeśli widzisz, że dziecku bardzo na czymś zależy warto zastanowić się nad tym, czy możemy odpuścić w danej kwestii i iść na kompromis.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!