Edukacyjne bajki dla dzieci – 30 wartościowych propozycji

dziecko oglada bajki

Bajki od zawsze stanowiły ważną część życia dzieci. Zapewniały maluchom nie tylko doskonałą zabawę ale również rozwijały ich wyobraźnię. Obecnie bajki najczęściej mają formę filmów animowanych i kreskówek, które przykuwają uwagę najmłodszych. Choć wiele mówi się o tym, że maluchy nie powinny spędzać zbyt wiele czasu przed ekranem nie oznacza to wcale, że nie możemy ich włączać swoim pociechom.
Wprost przeciwnie, wartościowe bajki dla dzieci mogą nie tylko dać na chwilę wytchnienia w opiece nad maluchem, kiedy to będzie on zainteresowany tym, co dzieje się na ekranie, ale również sprawić, że dziecko nauczy się czegoś nowego. Dlatego też stworzyliśmy listę, w której zamieściliśmy edukacyjne bajki dla dzieci. Ich oglądanie z pewnością będzie wartościowo spędzonym czasem.

Dlaczego dziecko powinno oglądać wartościowe bajki?

Oglądanie wartościowych bajek stanowi nie tylko rozrywkę, ale może być również wsparciem dla rozwoju i edukacji dziecka. Wartościowe bajki oferują znacznie więcej niż tylko chwilę relaksu przed ekranem. Przede wszystkim, takie produkcje potrafią przekazywać ważne lekcje życiowe i wartości, które mogą kształtować charakter dziecka już od wczesnych lat. To jednak nie wszystko. Bajki edukacyjne są świetnym narzędziem do nauki, rozwijania umiejętności logicznego myślenia oraz przyswajania nowych informacji na temat świata i jego reguł. Atrakcyjna forma animowanej bajki sprawia, że dziecko szybciej zapamiętuje nowe dla niego informacje. Wartościowe bajki nie tylko edukują, ale także uczą empatii oraz odpowiedniego zachowania.  Przez obserwację postaci o różnych cechach i charakterach, dzieci mogą lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje świat społeczny, jakie są skutki poszczególnych działań oraz jak ważne jest okazywanie szacunku wobec innych. Odpowiednio dobrana treść bajki może także wspierać rozwój emocjonalny dziecka. Opowieści o sukcesach, porażkach, przyjaźni czy odwadze pomagają dzieciom identyfikować i rozumieć własne uczucia, a także budować zdrowe relacje z innymi. Jak więc widzimy, korzyści z oglądania wartościowych bajek jest więc naprawdę sporo.

dzieci ogladaja edukacyjna bajke

30 wartościowych bajek dla dzieci o edukacyjnych walorach

Wiemy już, że w oglądaniu bajek przez dzieci nie ma nic złego, jeśli zapewnimy maluchom dostęp do odpowiednich, mądrych treści oraz zadbamy o to, by czas spędzony przed ekranem nie był zbyt długi. Jakie jednak bajki dla dzieci zasługują na to, by zaproponować je dziecku? Wiele zależy oczywiście od wieku malucha, jego potrzeb czy zainteresowań. Niemniej jednak sporządziliśmy listę 30 bajek, które z całą pewnością zasługują na pochwałę ze względu na swoją fabułę, charakter postaci czy przekazywane informacje i wartości. Oto nasze propozycje:

Przeczytaj również  Mruganie oczami u dziecka - co robić kiedy dziecko często mruga i mruży oczy?

1. Miś Muki

Krótkie, kilkuminutowe odcinki tej bajki odpowiednie są dla dzieci w każdym wieku. Bajka opowiada o misiu, który zwiedza świat ze swoim przyjacielem. Bajka pokazuje różnorodność świata i przekazuje wiele ciekawych informacji na temat otaczającej nas przyrody.

2. Pan Robótka

Nie jest to co prawda film animowany lecz program, mimo to jest propozycją, którą warto rozważyć. W programie uśmiechnięty mężczyzna, zwany właśnie Panem Robótką pokazuje różnorodne prace plastyczne, które dziecko może wykonać samodzielnie.To idealna propozycja dla starszaków będąca prawdziwym źródłem inspiracji.

3. Absurdalna planeta

To ciekawa bajka, która przedstawia dzieciom niezwykłe szczegóły dotyczące życia podwodnych stworzeń. Możemy poznać tu ciekawe sekrety mórz i oceanów, które podane są dzieciom w bardzo ciekawej i przystępnej formie. To idealna propozycja dla dzieci powyżej 5 roku życia.

4. Nela mała reporterka

To kolejny program edukacyjny stworzony z myślą o dzieciach. Mała, rezolutna dziewczynka poznaje florę i faunę egzotycznych krajów i dzieli się ze swoimi widzami wieloma ciekawymi spostrzeżeniami. Oglądając ten program dziecko może dowiedzieć się naprawdę wiele o otaczającym go świecie.

5. Tomek i przyjaciele

Bajka opowiadająca o przygodach Tomka – wesołej lokomotywy i jego przyjaciół.  To bajka, która przybliża dziecku funkcjonowanie kolei oraz elementy, z jakich składają się pociągi. Jednocześnie wesołe usposobienie Tomka uczy maluchy jak powinna wyglądać przyjaźń oraz koleżeństwo.

6. Ciekawski George

To animowany serial o przygodach sympatycznej, radosnej małpki imieniem George. Jest ona nieco ciekawska i skora do psot, jednocześnie jednak przeżywajac swoje przygody prezentuje dzieciom różne zawody, ciekawych ludzi czy inne gatunki zwierząt.

7. Klinika dla pluszaków

To kolejna, niezwykle sympatyczna bajka, której bohaterką jest mała dziewczynka imieniem Dosia, która zajmuje się leczeniem swoich pluszaków. Bajka uczy empatii i niesienia pomocy. Jednocześnie porusza tematykę dbania o zdrowie oraz może oswajać wizyty u lekarza. Odcinki są ciekawe zaś bajka bardzo kolorowa i radosna.

8. Było sobie życie

To klasyk, który znamy wszyscy. Trudno wyobrazić sobie lepszą bajkę o tematyce zdrowia i ciała człowieka. Mimo upływu lat jest to bardzo ciekawa propozycja dla nieco starszych dzieci, które mogą dowiedzieć się z niej jak funkcjonują poszczególne układy narządów w organizmie człowieka.

9. Była sobie ziemia

To bajki tych samych twórców co “Było sobie życie”. Ta seria również niesie sporo wartości edukacyjnych. W przypadku tej serii uczymy się jednak wielu cennych informacji o świecie oraz przyrodzie. Informacje podawane są w bardzo przystępnej, atrakcyjnej formie.

Przeczytaj również  Jaki sterylizator do butelek i smoczków wybrać?

10. Baby Einstein

To propozycja stworzona z myślą o najmłodszych dzieciach. Bajecznie kolorowa bajeczka przyciąga uwagę maluchów i pomaga im poznać nowe słowa. Jest to bardzo wartościowa propozycja, która z pewnością godna jest polecenia.

11. Domisie

Nie jest to bajka lecz program edukacyjny, w którym aktorzy wcielają się w rolę sympatycznych stworków, które mają swoje przygody. Wbrew pozorom Domisie wcale nie prezentują grzecznego zachowania i często zdarza im się popełniać błędy. Obserwując ich przygody maluch może dowiedzieć się jakie konsekwencje ma dane postępowanie i dlaczego warto go unikać.

12. Dora zwiedza świat

To kolejna bajka, z której dziecko może nauczyć się naprawdę wiele. Jej odcinki są niezwykle pomocne w nauce języka angielskiego. Dziecko może nauczyć się wielu nowych słów. Jest to o tyle łatwiejsze, że w bajce pojawiają się stałe elementy np. w formie piosenek, które ułatwiają zapamiętywanie.

13. Klub przyjaciół Myszki Miki

Ta bajka to propozycja dla najmłodszych widzów. Maluchy mogą podziwiać przygody Myszki Miki, Myszki Minnie, Kaczora Donalda oraz reszty przyjaciół a jednocześnie uczyć się nazw kolorów, wierszyków, kształtów, cyferek czy literek.

14. Świat małego Ludwika

Minimalistyczna grafika oraz ciekawe wątki edukacyjne dotyczące ciała, codzienności, różnych elementów, z których sklada się świat. To bajka skierowana do najmłodszych dzieci, która z pewnością przypadnie im do gustu.

15. Ubu

To bajka o przyjacielskim kosmicie, który odwiedza naszą planetę. Podczas swoich przygód poznaje wiele ciekawostek o świecie, które z pewnością będą bardzo atrakcyjne również dla dziecka.

16. Maniek, złota rączka

To wartościowa bajka, która pokazuje jak wykonuje się niektóre prace i naprawy i może zachęcić dziecko do majsterkowania z tatą lub mamą. Jednocześnie jest to bajka, która może pomóc maluchowi w nauce podstawowych słów w języku hiszpańskim.

17. Messy & Lippy

Kolejny program telewizyjny, w którym dorośli aktorzy wcielają się w postać radosnych skrzatów o ciekawych strojach i makijażu. Messy & Lippy mają wspólne przygody podczas których uczą się oraz swoich widzów języka angielskiego.

18. Puffin Rock

To animowany serial o przygodach maskonurów. Sympatyczne ptaszki bawią się razem i przeżywają przygody, podczas których wspólnie z dzieckiem poznają świat i ciekawostki, które go dotyczą.

19. Ekipa Chrumasa

To polska animowana bajka, która cieszy się coraz większą popularnością. Sympatyczna świnka wprowadza dzieci w świat warzyw i owoców prezentując korzyści z ich jedzenia. Bajka porusza również tematy związane ze zdrowiem co jest jej dodatkowym atutem.

20. Świnka Peppa

Bajka skierowana do najmłodszej widowni, która przedstawia życie rodzinne, relacje z rodzeństwem oraz koleżeństwo ucząc jak postępować, by nie ranić uczuć innych. Świnka przeżywając liczne przygody uczy również sporo o otaczającym nas świecie.

Przeczytaj również  Ile rozkłada się pieluszka jednorazowa?

21. Jej wysokość Zosia

Bajka o dziewczynce, która z dnia na dzień zostaje księżniczką. Sympatyczna Zosia posiada niezwykły amulet, dzięki któremu rozumie mowę zwierząt. Przeżywając jej przygody dzieci dowiadują się wiele o świecie zwierząt, ale również poznają również dobre maniery, które niezbędne są przecież na królewskim dworze.

22. Marta Mówi

Historia o psie, który najadł się zupy literkowej i zaczął mówić jest nie tylko doskonałą zabawą ale również szansą na poznanie nowych słów i ich definicji.

23. W głowie się nie mieści

To pełnometrażowy film animowany, który niesie spory walor edukacyjny ucząc nas wiele o odczuwanych emocjach, uczuciach i stanach psychicznych podkreślając, że wszystkie odczuwane przez nas emocje są ważne i potrzebne.

24. Kucharz duży, kucharz mały

Świetna bajka, która wprowadza dziecko w temat gotowania, przygotowywania posiłków oraz ich znaczenia dla dobrego zdrowia oraz samopoczucia.

25. Supercyfry

Ciekawa propozycja dla nieco starszych dzieci, dzięki której mogą poznać lepiej świat liczb, zagadek i działań matematycznych. Wesołe cyferki w każdym odcinku muszą pokonać szereg przeszkód i rozwiązać zadania, które stawia przed nimi Pan Zagadka.

26. Nina i neuronki

To kolejny godny uwagi program edukacyjny z udziałem najmłodszych, w trakcie którego Nina oraz grupa dzieci przeprowadza różnego rodzaju ciekawe eksperymenty i doświadczenia.

27. Andy i zwierzęta

To program edukacyjny, który pokazuje dzieciom nie tylko życie zwierząt, ale również prehistorię. Ciekawy, angazujący a przy tym naprawdę zabawny z pewnością przypadnie go gustu starszakom.

28. Detektyw Łodyga

Bohaterem tej bajki jest sympatyczna kukiełka, Detektyw Łodyga, który w każdym odcinku poznaje nową zagadkę – dotyczą one różnych kwestii związanych z nauką, od kosmosu po oceany.

29. Bing

To sympatyczny czarny króliczek, który chodzi do przedszkola i wciąż uczy się nowych rzeczy. Bajka porusza kwestie emocji i radzenia sobie z nimi.

30. Dalej Diego

Bajka przywołuje słuszne skojarzenia z Dorą, ponieważ Diego jest jej odpowiednikiem w wersji męskiej. Diego także przeżywa przygody ucząc przy tym języka angielskiego.