Na co zwrócić uwagę, aranżując pokój dla dziecka? Jak wydzielić strefy? Jakie meble należą do obowiązkowego wyposażenia dziecięcego pokoju? Jaki kolor ścian wybrać? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w artykule.
Wybór pokoju dla dziecka i podział na strefy
Przyjmuje się, że na pokój dla dziecka najlepiej wybrać pomieszczenie, które będzie dobrze nasłonecznione. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dziecko chodzi już do szkoły. Wówczas jak najdłużej może korzystać ze światła dziennego podczas odrabiania lekcji.
Dziecięcy pokój możemy również podzielić na strefy. Zgodnie z założeniami Montessori w dzielonej przestrzeni dziecku łatwiej jest zachować porządek. Jakie mogą być to strefy? Najczęściej pokoje dla dzieci dzieli się na:
- strefę wypoczynku – w niej znajduje się łóżko,
- strefę zabawy lub pracy – w zależności od wieku dziecka w tej strefie może występować kącik z zabawkami lub miejsce do odrabiania lekcji, które wyposażone jest w: stolik, biurko, regał,
- strefę ubierania się – występuje w niej szafa lub komoda.
Podział na strefy zalecany jest zwłaszcza do pomieszczeń o dużym metrażu.
Jakie meble do dziecięcego pokoju?
Przy wyborze mebli przede wszystkim powinniśmy kierować się ich praktycznością. Co to oznacza? Najlepiej zakupić takie, które będą rosły razem z naszym dzieckiem. Unikajmy więc mebli kolorowych i stylizowanych, np. na pokój małego pirata czy księżniczki. Postawmy natomiast na jakość, ponieważ dobrze wykonane elementy posłużą dziecku na lata. Najczęściej polecane są meble wykonane z drewna, które odznaczają się oryginalnym wyglądem, praktycznością, wytrzymałością oraz wykazują właściwości antystatyczne – nie przyciągają kurzu, co szczególnie istotne jest dla alergików. Drewniane łóżka oraz inne meble dostępne są na stronie Beds.pl.
Łóżko dla dziecka
Jakich mebli nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym? Przede wszystkim łóżka. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupować rozkładaną kanapę, czy może pełnowymiarowe łóżko z materacem. Biorąc pod uwagę kwestie zdrowotne, mimo że rozkładana kanapa może uchodzić za praktyczną, to zdecydowanie dla dziecięcego kręgosłupa wygodniejsze będzie spanie w łóżku z dobrze dobranym materacem. Zwróćmy uwagę nie tylko na jego twardość, ale również na wypełnienie. W sklepach dostępne są również ramy wyposażone w dodatkowe schowki i skrzynie, w których możemy schować pościel lub dodatkową kołdrę.
Wybierając łóżko dobrej jakości, będziemy mieć pewność, że posłuży dziecku na lata, nawet w sytuacji, gdy podrośnie i zmieni się jego gust. W pobliżu łóżka postawmy małą szafkę nocną, obowiązkowo z lampką. Nad łóżkiem warto umieścić również źródło światła – większość dzieci lubi uczyć się lub czytać książki właśnie w ciepłym i wygodnym łóżku.
Prócz materaca ważny jest także stelaż. Powinien odznaczać się wytrzymałością oraz elastycznością. Może to być na przykład stelaż drewniany z giętkimi listwami w ułożeniu żebrowym.
Strefa nauki
Kolejnym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju jest biurko lub stolik. Umieśćmy go jak najbliżej okna, aby uzyskać dostęp do światła dziennego. Na biurku powinna znaleźć się również lampka stojąca. Wielkość mebla dopasujmy do wzrostu. Przyjmuje się, że optymalne wymiary biurka to:
- od 60 do 75 centymetrów szerokości,
- od 72 do 75 centymetrów wysokości,
- od 90 do 120 centymetrów długości.
Poświęćmy uwagę na dobór odpowiedniego krzesła, które zadba o położenie kręgosłupa, a jednocześnie będzie wygodne. W sklepach dostępne są modele z regulacją nie tylko wysokości siedziska, ale także ergonomiczne. Aby zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniami – dzieci często jeżdżą i bujają się na krzesłach wyposażonych w kółka – zakupmy specjalną podkładkę. Nie zapominajmy także o regale na książki, gry lub na inne zabawki i pamiątki.
Strefa ubierania
W pokoju dla dziecka nie może zabraknąć także szafy czy komody, w której będą przechowywane ubrania. Najlepiej zakupić pojemne modele, zwłaszcza z miejscem na wieszaki. Rodzice z doświadczenia wiedzą, że dziecku i nastolatkowi łatwiej jest powiesić ubranie na wieszak, niż je złożyć i położyć na półce.
Uwaga: W przypadku pokoju dla małych dzieci szczególnie ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo. Meble warto więc przymocować do ściany.
Jaki kolor ścian w pokoju dla dziecka?
Współcześnie odchodzi się od podziału kolorów ze względu na płeć. Kolor różowy nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla dziewczynek, a odcienie niebieskości – dla chłopców. W pokojach dziecięcych zazwyczaj królują żywe kolory. Jednak jako rodzice powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt intensywne barwy na ścianach mogą niezdrowo pobudzać dziecko, powodować nerwowość i problemy z koncentracją. Postarajmy się więc z nich zrezygnować lub zastosować je z myślą, że w przyszłości przemalujemy ściany na przykład w momencie, gdy maluch pójdzie do szkoły i będzie potrzebować wyciszenia. Mocniejsze wzory i kolory wprowadźmy natomiast za pomocą dodatków, typu: kolorowa pościel, dywan, koc, dekoracyjne poduszki.
W takim razie, jakie barwy powinny zagościć na ścianie? Delikatne kolory w pokoju dziecięcym zadziałają wyciszająco. Rodzice coraz częściej odchodzą od pasteli, stereotypowego różu i niebieskości, na rzecz tak zwanych kolorów ziemi, czyli: beżów, kremów, zieleni. Przyjmuje się, że zwłaszcza zielony pomaga się skoncentrować. Za mało praktyczny kolor na ścianie w dziecięcym pokoju uchodzi natomiast biel.
Oczywiście, jeżeli nasze dziecko marzy, aby na ścianach zagościł jego ulubiony kolor, to wsłuchajmy się w jego potrzeby. Na przykład możemy pomalować jedynie jedną ścianę, zwłaszcza za łóżkiem, a resztę stonować za pomocą beżu i kremu. W pokoju młodszego dziecka mile widziane są również kolorowe malowidła na ścianach. Unikajmy natomiast mocno wzorzystych tapet. Jeżeli młodsze dziecko chce mieć na ścianie bohaterów swoich ulubionych bajek, to przyklejmy nowoczesne naklejki na lub plakaty. Dzięki temu nie będziemy musieli przeprowadzać remontu w sytuacji, gdy zmieni się ulubiony bohater.
Uwaga: Postawmy na farbę, którą jest odporna na plamy.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!