Jaki wózek wybrać dla dziecka? 15 porad dla młodych rodziców

dziecko w wozku dzieciecym

Wózek to jeden z największych wydatków, jeśli chodzi o całą wyprawkę dla dziecka, dlatego warto dobrze go przemyśleć. Odpowiednie podejście do zakupów pozwoli nabyć dobrej jakości rozwiązanie, które ułatwi opiekę nad maluchem. Wózek dla dziecka powinien spełniać wiele warunków, przede wszystkim musi on zapewnić bezpieczeństwo i komfort maluchowi, jednak nie powinniśmy zapominać również o własnej wygodzie. Wózek przydaje się nie tylko podczas spacerów po gładkich, łatwych nawierzchniach, czasami konieczne jest radzenie sobie na trudniejszym terenie. Pojazd ma pomagać nam przemieszczać się z dzieckiem wszędzie, gdzie zachodzi konieczność. Jak wybrać najlepszy wózek dziecięcy, który będzie bezpieczny, komfortowy, a do tego trwały?

Wybór wózka dla dziecka to bardzo ważna decyzja

Zakup odpowiedniego wózka nie jest wcale tak prosty, jak może się wydawać. Mnogość dostępnych opcji wcale nie ułatwia młodym rodzicom podjęcia odpowiedniej decyzji. Sklepy oferują coraz nowocześniejsze rozwiązania, wzbogacone o wiele różnych funkcji. Niestety nie wszystkie są tak naprawdę przydatne. Bardzo często dodatkowe wyposażenie wózka, lub wzbogacenie go o niepotrzebne funkcje generuje jedynie wyższą cenę, która nie idzie w parze z jakością. Wielu rodziców skarży się również na niepraktyczne wózki, trudności w ich prowadzeniu na nawierzchni bardziej wymagającej niż chodnik, czy problemy z wyczyszczeniem materiałów. Wątpliwości pojawiają się także, przy dostosowywaniu wózka do wieku malucha. Wózek dla noworodka powinien wyglądać trochę inaczej niż ten dla dziecka, które już siedzi, jest ruchliwe i potrafi niebezpiecznie się wychylać. Jak uniknąć wpadki i kupić odpowiedni wózek dziecięcy?

matka bawi sie z dzieckiem w wozku

Jakie są rodzaje wózków dziecięcych?

Zanim przystąpimy do zakupu odpowiedniego wózka dla malucha, najpierw należy przyjrzeć się wszystkim dostępnym rodzajom. Wózki dzielimy przede wszystkim na kategorie dotyczące grupy wiekowej. Tym sposobem wyróżnia się następujące opcje.

  • Wózek głęboki – nadaje się od pierwszych dni życia. Wózek dla noworodka ma głęboką gondolę, która zapewnia maluchowi bezpieczeństwo i komfortowy sen.
  • Spacerówka – wózek dla niemowlaka, który zaczyna już siadać, wierci się, a dodatkowo leżenie na płasko w gondoli zaczyna go nudzić. Wózek spacerowy pozwala maluchowi obserwować świat, co zapobiega marudzeniu podczas spaceru, napadom płaczu i próbom samodzielnego wydostania się z wózka.
  • Wózek wielofunkcyjny (3 lub 4 w 1) – ten wózek dla dziecka sprawdza się zarówno przy noworodkach, jak i niemowlakach. Opcja 3 w jednym łączy w sobie gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy. To rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Do wad wlicza się zazwyczaj duże gabaryty wózka.
  • Wózek bliźniaczy – propozycja dla rodziców, którzy spodziewają się więcej niż jednego dziecka. Wózki bliźniacze występują w dwóch wersjach, w jednej gondole znajdują się obok siebie, drugie rozwiązanie to tandem.
  • Wózek typu jogger – idealna propozycja dla aktywnych rodziców, którzy wraz z narodzinami dziecka nie chcą rezygnować ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Wózek dziecięcy tego typu pozwala rodzicom na aktywność fizyczną, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i komfort dziecku poprzez odpowiednie zabezpieczenia i amortyzację. Wózki typu jogger doskonale sprawdzają się na trudnych terenach, takich, jak leśne ścieżki.
Przeczytaj również  20 przekąsek dla dzieci na urodziny

Wybierając wózek dla niemowlaka warto zwrócić największą uwagę właśnie na jego rodzaj. Bardzo dużą popularnością wśród młodych rodziców cieszy się opcja 3 w 1. Zwolennicy tego rozwiązania wybierają je ze względu na to, że wózek tego typu to jednorazowy zakup i jednorazowa decyzja. Kupowanie osobno wózka gondoli i osobno spacerówki wymaga więcej czasu. Wózek 3 w 1 nie jest jednak pozbawiony całkowicie wad. Jakimi kryteriami kierować się należy podczas zakupu wózka? 15 praktycznych porad pozwoli wszystkim młodym rodzicom na wybór idealnego dla nich rozwiązania.

matka karmi dziecko w wozku

15 porad, które pozwolą wam kupić najlepszy wózek dla dziecka

Kupić idealny wózek dla dziecka jest trudno, jednak nie jest to niemożliwe. Wystarczy unikać zakupów nieprzemyślanych i kierować się pewnymi kryteriami podczas zakupów. Na co zwracać uwagę, kiedy zdecydujemy się kupić wózek dziecięcy?

1. Łatwość składania

Funkcjonalny wózek dla dziecka powinien się bardzo łatwo składać i rozkładać. Nowoczesne rozwiązania można złożyć i rozłożyć przy użyciu jednej ręki. Wózki, które wymagają skomplikowanych działań przy składaniu, potrafią być bardzo uciążliwe. Warto też zwracać uwagę na mechanizmy służące do rozkładania i składania, im bardziej złożony mechanizm, tym większe ryzyko, że będzie się zacinał, utrudniając korzystanie.

2. Ilość kół oraz materiał ich wykonania

Bardzo ważne, jeśli chodzi o trwałość wózka, są koła. Warto dopasować ich ilość oraz to z czego są wykonane do nawierzchni, z której będziemy często korzystać. Jeśli wózkiem planujemy poruszać się wyłącznie po przestrzeni miejskiej, wybrać można koła piankowe, trudne tereny wymagają solidniejszych rozwiązań.

3. Amortyzacja

Zarówno stelaż, jak i gondola, czy siedzisko w spacerówce powinny być objęte odpowiednią amortyzacją. Maluch nie powinien odczuwać żadnych nierówności nawierzchni. Wózek dla niemowlaka ma zapewniać dziecku maksymalną wygodę oraz komfortowy sen. Brak właściwej amortyzacji może sprawić, że dziecko będzie w wózku marudzić oraz ciężko będzie mu się uspokoić i wyciszyć do spania.

4. Zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi

Bardzo ważne kryterium wyboru. Wózek dziecięcy musi chronić maluszka przed deszczem, śniegiem, wiatrem, czy ostrym słońcem. Nagłe załamanie pogody może złapać każdego, bardzo istotne jest, by rodzice podczas spaceru mogli błyskawicznie zareagować i zabezpieczyć dziecko przed nagłymi opadami. Budka w wózku powinna być odpowiednio długa, by po naciągnięciu zapewniała właściwą osłonę. Dobrze też, gdy wózek wyposażony jest w foliowe zabezpieczenie na budkę.

5. Wielkość oraz ciężar

Dla wielu osób te wartości mają duże znaczenie, jeśli chodzi o wózek dla dziecka. Bardzo ciężki, duży i nieporęczny wózek może przysporzyć trudności szczególnie przy mieszkaniu w bloku, który nie jest wyposażony w windę.

Przeczytaj również  Pieluszki dla noworodka - jaki rozmiar wybrać?

male dziecko w wozku

6. Regulacja podnóżka oraz oparcia

Dzięki regulowanemu podnóżkowi oraz oparciu wózek łatwo dopasować do szybko zmieniających się rozmiarów dziecka. Brak regulacji może spowodować, że konieczne będzie szybkie nabycie nowego wózka, gdy maluch zwyczajnie przestanie się mieścić.

7, Łatwość czyszczenia

Niemowlę, które w trakcie spaceru domaga się już napojów i przekąsek, potrafi bardzo szybko wybrudzić wózek, ważne jest więc, by dało się go łatwo doczyścić. Trwale zabrudzony wózek nie tylko traci na estetyce, ale też rzadko jest wybierany przez osoby, które decydują się na zakup z drugiej ręki.

8. Rodzaj materiału gondoli i budki

Materiał wykonania gondoli i budki jest ważny zarówno, jeśli chodzi o czyszczenie, jak i ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

9. Materiał stelaża

Równie istotny jest materiał stelaża, ponieważ to on w dużym stopniu decyduje o trwałości wózka. Solidne materiały zapewnią długotrwałe korzystanie oraz dadzą możliwość późniejszego wystawienia wózka na sprzedaż.

10. Cena

Bardzo ważne kryterium wyboru. Wprawdzie cena nie zawsze świadczy o jakości wózka, czasami jest sztucznie podbijana zbędnymi dodatkami. Wiele osób jest jednak zdania, że podejrzanie niskie ceny wózków mogą oznaczać brak odpowiednich atestów oraz zabezpieczeń.

11. Dodatkowe funkcje

Dla wielu rodziców ważne jest, by wózek dla noworodka posiadał dodatkowe funkcje, które sprawią, że korzystanie z niego będzie o wiele wygodniejsze. Komfortowe wózki są wzbogacone między innymi o pojemne torby oraz koszyczki umieszczone pod gondolą. Długi spacer wymaga zabrania ze sobą niezbędnych rzeczy, takich jak butelka, zapas pieluszek, czy w przypadku starszych dzieci przekąsek, napojów oraz zabawek. Torby oraz koszyczki przytwierdzone do wózka odciążają rodzica.

rodzice z dzieckiem wozku

12. Hamulec bezpieczeństwa

Musi on być solidny i skuteczny. Hamulec to jedno z podstawowych zabezpieczeń w wózku, nie może być więc za słaby, czy też sam się zwalniać.

13. Łatwość przechowywania i transportu

Wózek powinien być maksymalnie mobilny oraz łatwy w przechowywaniu. Najlepiej, by gondola i siedzisko były wyjmowane, dzięki temu łatwiej przetransportować wózek w niewielkim samochodzie.

14. Wysokość rączek w wózku

To kryterium ma duże znaczenie dla wygody osoby prowadzącej wózek. Zbyt niskie rączki powodują, że podczas prowadzenia wymuszamy nienaturalną postawę ciała, która w konsekwencji generuje bóle pleców oraz karku. Rączki zbyt wysokie również nie będą komfortowe, jeśli chodzi o prowadzenie wózka. Przed zakupem warto więc sprawdzić wymiary raczek i dopasować do swojej sylwetki. Innym rozwiązaniem jest wybór wózka, którego rączki są regulowane i można je podwyższać oraz obniżać.

15. Zabezpieczenia

to właśnie na zabezpieczenia należy zwrócić największą uwagę, kupując wózek dla dziecka. Gondola powinna być odpowiednio głęboka, gdyż nigdy nie wiadomo, w którym momencie maluszek nabierze gotowości do pierwszych prób przekręcania się. Nietrudno wówczas o wypadnięcie, przy chwili nieuwagi ze strony rodzica. Bezpieczny wózek jest także wyposażony w odpowiednią ilość pasów. To z kolei jest ważne przy spacerówkach. Maluch nie powinien mieć możliwości samodzielnego wypięcia się z pasów, czy wyślizgnięcia się z nich. Pasy mają go odpowiednio zabezpieczać, jednocześnie nie uciskając i nie krępując zbytnio ruchów. Bardzo istotne jest też, by pasy były wykonane z wytrzymałych, jakościowych materiałów, dodatkowo muszą też być mocno przytwierdzone do wózka.

Przeczytaj również  Dlaczego powtarzanie jest przydatne, gdy dziecko uczy się angielskiego? Odkryj odpowiedź z Novakid Polska

Kierując się tymi poradami, łatwiej będzie dopasować wózek do potrzeb naszych oraz dziecka. Przed przystąpieniem do zakupu warto też pochylić się nad zaletami i wadami popularnych wózków 3 w 1. Do zalet zaliczyć można to, że przydają się one przez cały czas, kiedy konieczne jest korzystanie z wózka. Niestety opcja ta nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim wózki te często są bardzo drogie, co w podsumowaniu daje wyższą kwotę niż osobne kupno wózka głębokiego oraz spacerówki. Wózek 3 w 1 zazwyczaj jest także o wiele większy i cięższy, co bywa dużym utrudnieniem w użytkowaniu.

Popularna opcja 3 w 1 ma w zestawie także fotelik samochodowy. Tutaj również zdania są podzielone, wiele osób uważa, że foteliki dodane do zestawu z wózkiem „na doczepkę” nie spełniają wszystkich standardów bezpieczeństwa. Nie ma reguły, jeśli chodzi o prawdziwość tego stwierdzenia. Wszystko zależy od sklepu i producenta. Warto jednak wiedzieć, że fotelik bardzo często decyduje o zdrowiu i życiu dziecka. Nawet w przypadku niewinnej stłuczki maleństwo może bardzo ucierpieć, jeśli nie będzie odpowiednio zabezpieczone. Zanim zdecydujemy się na korzystanie z fotelika dołączonego do zestawu 3 w 1, należy upewnić się, czy posiada on odpowiednie atesty związane z bezpieczeństwem.

matka na spacerze z dzieckiem w wozku

Czy jest jakaś różnica w wyborze wózka dla chłopca i dziewczynki?

Wiele osób zastanawia się, czy podczas wyboru wózka należy kierować się płcią dziecka. Różnice anatomiczne między noworodkami i niemowlętami różnych płci nie są na tyle duże, by wybór wózka pod tym względem mógł mieć jakieś znaczenie. Oczywiście istnieją wózki dedykowane dla chłopców lub dziewczynek, jednak różnice między nimi są jedynie estetyczne. Gadżety dla chłopców są zgodnie z tradycją niebieskie. Dziewczynkom przypisuje się głównie kolor różowy. Ostatnimi czasy widać jednak powolne odchodzenie od tych przyzwyczajeń. Kolor wózka może później sprawić więcej kłopotu przy próbie sprzedaży. Dużo większą popularnością cieszą się neutralne barwy, które pasują do obu płci.

Zarówno wózek dla chłopca, jak i dziewczynki powinien być trwały solidny oraz przede wszystkim bezpieczny. Drugorzędnym kryterium wyboru jest komfort rodzica, podczas użytkowania. Estetyka natomiast ma najmniejsze znaczenie. Warto też pamiętać, że kupowanie wózka z drugiej ręki często jest lepszym rozwiązaniem niż wybieranie modelu nowego, ale gorszego pod względem jakości i bezpieczeństwa.