Kiedy kupić wózek dla dziecka? Wybierz najlepszy moment!

kobieta z dzieckiem w wozku na spacerze

Gromadzenie wyprawki dla dziecka może być dla przyszłych rodziców wspaniałą przygodą. Przed przystąpieniem do zakupów warto przygotować listę rzeczy, które będą maluchowi niezbędne przez pierwsze dni i miesiące życia. Zazwyczaj pierwszymi rzeczami o jakich myślimy, kompletując wyprawkę są ubranka, smoczki, przyszła mama nie może zapominać również o akcesoriach laktacyjnych, jeśli planuje karmić piersią. Akcesoria, takie jak wózek niemal zawsze schodzą na dalszy plan, spora część rodziców decyduje się na nabycie wózka po porodzie. Czy zostawianie tak ważnego zakupu na czas po rozwiązaniu na pewno jest dobrym pomysłem? Kiedy jest idealny moment na kupienie wózka?

Kiedy najlepiej kupić wózek dla niemowlaka?

Wózek jest niesamowitym ułatwieniem dla rodziców niemowlaka. Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie z małym dzieckiem bez wózka, który pozwala na komfortowe przemieszczanie się poza domem. Bardzo często jednak kompletując wyprawkę, odwlekamy kupno wózka, który nie wydaje się artykułem pierwszej potrzeby dla malucha, przesypiającego większość doby. Czy warto jednak odkładać zakup wózka? Kiedy jest na to najlepszy moment?

Czy warto kupić wózek dla dziecka przed jego narodzinami?

Kupowanie wózka dla dziecka już po jego narodzinach jest związane między innymi z pewnymi przesądami dotyczącymi stanu odmiennego. Według nich kupowanie wózka, zanim maluch przyjdzie na świat, może skończyć się utratą ciąży. Wraz z odchodzeniem od wiary w przesądy coraz częściej można spotkać się z kupowaniem wózka przy okazji kompletowania pełnej wyprawki, jeszcze przed porodem.

Przeczytaj również  Wózek Egg łączy w sobie komfort i elegancję

Wstrzymywanie się z kupnem wózka jest związane również z tradycją, według której to dziadkowie dokonują tego zakupu. Wózek jako pierwszy prezent dla dziecka to świetny pomysł, odciążający budżet rodziców, którzy przy kupowaniu wyprawki muszą zmierzyć się z naprawdę sporymi wydatkami. Zakup wózka przez dziadków nie jest jednak regułą, dlatego nie warto ze względu na tę tradycję wstrzymywać się z nabyciem wózka. Obecnie tego typu prezenty są zazwyczaj konsultowane z rodzicami malucha.

Kupowanie wózka przed porodem to bardzo dobry pomysł. Zazwyczaj mamy wtedy jeszcze sporo czasu, więc zakup można dobrze przemyśleć, poczytać opinie, porównać różne opcje. Nie należy przejmować się przesądami związanymi z kupowaniem wózka podczas ciąży. Niektórzy jednak radzą, by poczekać z zakupem do momentu, aż poznamy płeć dziecka. Kiedy więc jest najwłaściwszy moment na ten zakup i czy nie lepiej wstrzymać się jednak do narodzin malucha?

kobieta siedzi na lawce i buja dziecko w wozku

Zakup wózka po narodzinach dziecka – może nie być na to czasu!

Czas po narodzinach dziecka jest bardzo intensywny. Wprawdzie standardowy dzień malucha opiera się głównie na spaniu i jedzeniu, jednak nie oznacza to, że opieka nad nim nie pochłania całej uwagi rodziców. Kiedy noworodek śpi w dzień, zazwyczaj wykorzystujemy ten czas, żeby również odespać nocne pobudki na karmienie. Mały człowiek w domu całkowicie zmienia codzienną rutynę. Zdarza się, że rodzicom brakuje czasu na codzienne obowiązki, takie jak sprzątanie, czy gotowanie. W całym tym zamieszaniu może być ciężko znaleźć czas na kupno wózka.

Kupowanie tak ważnej rzeczy, jaką jest wózek, powinno być dobrze przemyślane. Nie należy tego robić spontanicznie i w pośpiechu. Wózek ma spełniać nie tylko nasze wymagania estetyczne, przede wszystkim musi on być komfortowy i bezpieczny dla dziecka. Właśnie z tego powodu nie należy zostawiać zakupu wózka na ostatnią chwilę, najlepiej kupić go podczas kompletowania wyprawki, zanim jeszcze maluch przyjdzie na świat.

Przeczytaj również  Jak oduczyć dziecko pieluchy w nocy? 10 praktycznych sposobów

Jaki wózek dla dziecka warto kupić?

Zakup wózka nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Istnieje bardzo wiele modeli i rozwiązań przeznaczonych na różne etapy życia dziecka. Dla noworodka sprawdzi się najlepiej wózek z gondolą. Model ten zapewni maluchowi maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo i ochronę przed deszczem i wiatrem. Niestety gondola szybko przestaje być bezpiecznym wózkiem.  W chwili, gdy dziecko zaczyna już samodzielnie siadać, może próbować wychylać się z wózka, co grozi wypadnięciem, nawet mimo solidnych zabezpieczeń. Malucha siedzącego należy przestawić, jak najszybciej na wózek spacerowy, który pozwoli mu obserwować otoczenie.

Często spotkać się można z wózkami 3 w 1. Zestaw taki składa się z gondoli, spacerówki oraz fotelika samochodowego. Niestety wózek 3 w 1 może być dosyć ciężki i nieporęczny. Ponadto modele tego typu są dosyć drogie, często kosztują więcej niż gondola, wózek spacerowy i fotelik zakupione osobno. Przy wózku 3 w 1 trzeba też zwracać większą uwagę na jakość wykonania, zwłaszcza jeśli chodzi o fotelik.

kobieta z dzieciecym wozkiem

Na jaki wózek warto więc ostatecznie się zdecydować? Zarówno gondola i spacerówka osobno, jak i model 3 w 1 może być dobrym rozwiązaniem. Wózek należy dostosować do naszych możliwości finansowych oraz oczekiwań związanych z estetyką, oraz poziomem bezpieczeństwa. Czujność należy zachować wtedy, gdy wózek podejrzanie tani. Warto wówczas upewnić się, czy ma on potrzebne atesty i czy spełnia wymogi. Podczas zakupów warto kierować się opiniami na temat sklepu lub zasięgnąć rady rodziny i znajomych. W sytuacji, gdy nie stać nas na wymarzony wózek, warto przyjrzeć się bliżej modelom używanym. Wózki z drugiej ręki to bardzo dobre i korzystne finansowo rozwiązanie. Podczas kupna używanego wózka nadal należy zwracać dużą uwagę na to, czy jest on bezpieczny i czy szelki zabezpieczające dziecko przed wypadnięciem nie są uszkodzone.

Przeczytaj również  Tabliczka mnożenia - jak szybko nauczyć jej dziecko?

Podsumowanie – idealny moment na kupienie wózka dla dziecka

Każdy moment na zakup wózka jest dobry. Rodzice powinni nabyć go wtedy, kiedy im wygodnie. Nie warto przejmować się przesądami, które nakazują kupić wózek pod sam koniec ciąży, czy po rozwiązaniu. Znacznie wygodniej jest nabyć wózek podczas kompletowania wyprawki dla maluszka. Zwlekanie z zakupem i przekładanie go na czas po porodzie może sprawić, że w pośpiechu kupimy wózek kiepskiej jakości. Osoby, którym bardzo zależy na względach estetycznych oraz na tym, by wózek pasował kolorystycznie do chłopca lub dziewczynki mogą zaczekać do momentu, aż poznają płeć malucha.