Chusta czy nosidełko dla dziecka – co jest lepsze?

Przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka warto zaopatrzyć się nie tylko w akcesoria, które będą potrzebne dziecku w pierwszych dniach życia. Podczas zakupów jeszcze przed porodem, kiedy nadal mamy sporo czasu, rozejrzeć się można również za akcesoriami ułatwiającymi nam codzienne funkcjonowanie z noworodkiem. Bardzo ważny jest między innymi odpowiedni środek transportu. Wielu rodziców zamiast wózka decyduje się na chustę lub nosidełko. Jedno i drugie ma swoje zalety i wady. Sposób noszenia dziecka ma jednak bardzo duże znaczenie nie dla komfortu rodzica, lecz dla rozwoju malucha. Właśnie dlatego przed zakupem nosidełka lub chusty warto zastanowić się, co będzie dla noworodka lepsze.

Dlaczego sposób noszenia dziecka jest ważny?

Pierwsze dni swojego życia maluch spędza głównie na spaniu. Z czasem jednak dziecko zaczyna wymagać coraz więcej uwagi ze strony otoczenia. Wykonywanie codziennych czynności z dzieckiem na ręku może przysporzyć wiele trudności, dlatego rodzice szukają wygodniejszych sposobów na to, by mieć malucha cały czas przy sobie, a jednocześnie móc wykonywać domowe obowiązki, czy poświęcić czas na relaks. Każdy rodzic powinien mieć jednak świadomość, że sposób noszenia ma duże znaczenie, jeśli chodzi o rozwój malucha.

Błędy popełniane podczas noszenia dziecka mogą zaburzyć jego rozwój merytoryczny, wywołać wady postawy oraz problemy z kręgosłupem i stawami biodrowymi. O nieprawidłowości łatwo szczególnie podczas korzystania z chusty i nosidełka. Zanim sięgniemy po jedno albo drugie akcesorium należy uważnie zapoznać się z wytycznymi. Malucha należy zawsze nosić zgodnie z oczekiwaną fizjologiczną pozycją dziecka na danym etapie rozwoju.

Przeczytaj również  Zabawki edukacyjne dla dzieci - producent zabawek dla dzieci

male dziecko w nosidelku

Chusta czy nosidło – co wybrać do noszenia dziecka?

Jeszcze do niedawna to nosidełko było drugim najpopularniejszym po wózku środkiem transportu malucha. Z chwilą rozpropagowania rodzicielstwa bliskości na pierwszy plan zaczęła wysuwać się chusta. Rodzic nie powinien jednak ulegać chwilowej modzie, lecz względom praktycznym i zdrowotnym. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przeanalizować zalety i wady chusty oraz nosidła zanim zdecydujemy się, na któreś z nich.

Zarówno chusta, jak i nosidło są dla dziecka tak samo bezpieczne. Ryzyko pojawia się wyłącznie przy niewłaściwym korzystaniu z tych akcesoriów. Rodzice bardzo często wybierają jedno albo drugie z myślą o własnym komforcie przy opiece nad maluchem. Chusta oraz nosidło pozwalają na pełną swobodę ruchu, jednocześnie dając maluchowi poczucie nieustannej bliskości z mamą lub tatą. Na co więc się zdecydować? Przed wyborem warto przyjrzeć się zaletom i wadom chusty oraz nosidła.

Chusta do noszenia dziecka – zalety i wady

W niektórych miejscach na świecie chusta jest w użytku niemal od zawsze. Na naszym kontynencie stała się popularna całkiem niedawno, wraz z rodzicielstwem bliskości, które deklaruje, że ciągła bliskość z rodzicem ma bardzo pozytywny wpływ na psychikę dziecka. Chusta ma wiele wiele zalet, jednak to przy korzystaniu z niej najczęściej popełniamy błędy przy noszeniu malucha. Nie jest to oczywiście wadą samej chusty, lecz niestosowania się do instrukcji.

Prawidłowo noszona chusta jest wygodna i bardzo praktyczna, pozwala maluchowi wygodnie się ułożyć i czuć bliskość rodzica. Osoba, która nosi malucha w chuście, ma obie ręce wolne, więc może zajmować się dowolnymi czynnościami. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na chustę?

Chusta pomaga wytworzyć silną więź między rodzicem a dzieckiem. Bliskość rodzica jest dla noworodka bardzo ważna. Dzięki chuście maluch znajduje się blisko ciała, co pozwala mu słyszeć naturalne odgłosy, takie jak bicie serca. Ponadto dziecko w chuście ułożone jest w taki sam sposób, jak w macicy. Dzięki temu właśnie chusta pomaga noworodkowi stopniowo przystosować się do nowej sytuacji. Dodatkowo materiał chroni malucha przed nadmiarem bodźców z otoczenia, takich jak ostre światło, czy głośne dźwięki.

Przeczytaj również  Jaki wózek wybrać dla dziecka? 15 porad dla młodych rodziców

dziecko noszone w chuscie

Chusta dba także o rozwój kręgosłupa, jeśli maluch ułożony jest w niej prawidłowo, dodatkowo nóżki uciskające brzuszek rozluźniają go, co chroni przed dokuczliwymi kolkami. Pozycja, jaką maluch przybiera w chuście, ułatwia też oddychanie przy infekcji górnych dróg oddechowych. Chusta sprawdzi się również wtedy, gdy maleństwo jest płaczliwe oraz niespokojne. Zarówno pozycja, jak i ochrona przed dźwiękami oraz bliskość rodzica działają uspokajająco i sprzyjają zasypianiu.

Niestety chusta ma też swoje wady. Bardzo łatwo popełnić błąd przy jej wiązaniu oraz układaniu malucha, co może mieć zły wpływ na jego postawę. Rodzice korzystający z chusty bardzo często przegrzewają malucha, zapominając o tym, że chusta jest przecież dodatkową warstwą materiału chroniącą przed zimnem. Nosząc malucha w chuście na biodrze, łatwo też można wywołać u siebie ból pleców wywołany jednostronnym przeciążeniem.

Nosidło dla dziecka – zalety i wady

Dużą popularnością wśród rodziców nadal cieszy się także nosidło dla dziecka, które również ma sporo plusów. Podobnie, jak chusta nosidło pozwala maluchowi być jak najbliżej rodzica. W nosidełku dziecko można nosić zarówno z przodu, jak i z tyłu. Niestety niektóre nosidełka mogą źle wpływać na postawę dziecka. Chodzi o modele, w których dziecko zamiast być wygodnie podparte wisi. Taka postawa nie jest zdrowa dla malucha, zwłaszcza dla jego nóżek. Do wad nosidła należy dodać również to, że po długim czasie użytkowania może zwyczajnie zmęczyć i dziecko i rodzica.

dziecko noszone w nosidelku

Czym kierować się przy wyborze chusty dla dziecka?

Kupując chustę, należy przede wszystkim sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana. Najlepiej celować w naturalne, oddychające materiały. Warto sięgnąć po chustę tkaną, gdyż jest ona uniwersalna, jeśli chodzi o rodzaj wiązań, dodatkowo odpowiednio podtrzymuje kręgosłup dziecka.  Rodzice powinni właściwie dobrać rodzaj chusty do swojej sylwetki, im większy rozmiar ubrań, tym dłuższa powinna być chusta, by mogła odpowiednio opasać ciało dorosłego i dziecka. Podczas zakupu chusty, warto sprawdzić też opinie danego sklepu oraz przekonać się, czy wybrany produkt posiada odpowiednie atesty.

Przeczytaj również  Mruganie oczami u dziecka - co robić kiedy dziecko często mruga i mruży oczy?

Jak wybrać dobre nosidło dla dziecka?

Podczas wyboru nosidła należy skupić się przede wszystkim na tym, by odpowiednio stabilizowało ono malucha oraz umożliwiało mu właściwe i swobodne zgięcie nóżek. Dobrze też, by panel był regulowany, aby można było dostosowywać go do rozmiaru dziecka. Maluch w nosidle powinien całkowicie przylegać do ciała osoby, która go nosi, jest to bardzo ważne, ponieważ kiedy dziecko zaśnie, jego mięśnie się rozluźniają.

Nosidło czy chusta – co lepsze?

Zarówno nosidło, jak i chusta to dobry wybór. Oba akcesoria przeznaczone są jednak dla maluchów na różnym etapie rozwoju. W przypadku noworodków znacznie lepiej sprawdzi się chusta, ponieważ w niej dziecko ułożone jest tak samo, jak w brzuchu mamy. Nosidło powinno być użytkowane dopiero wtedy, kiedy maluch zaczyna samodzielnie siadać. Posiadając chustę lub nosidło, nie należy jednak rezygnować z wózka, ponieważ przydaje się on podczas dłuższych dystansów.