Pieluchy czy pantsy – kiedy i dlaczego warto przejść na pieluchomajtki?

male dziecko w pieluszce

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dbamy o jego zdrowie, o to żeby było mu ciepło, było zawsze nakarmione i miało suchą pieluchę. Odkąd pieluchy tetrowe odeszły w zapomnienie i matki nie muszą ich prać, gotować, prasować kilka razy dziennie, życie jakby stało się łatwiejsze. Dziś możemy tylko docenić to jak dużo pracy musiały włożyć nasze mamy i babcie w to, by zapewnić nam sucha pupę. Mimo, że pieluszka tetrowa była produktem wielokrotnego użytku to czy faktycznie tak było? Przecież, gdy dziecko zsiusiało się jeden raz to nadchodziła konieczność jej zmienienia by maluch nie dostał podrażnień, nie wspominając już o jego komforcie.

Na salony wkroczyły pampersy, które stały się dla rodziców zbawienne. Wystarczy wyrzucić już zużytego i nie trzeba martwić się gdzie go schować. Jeśli natomiast jesteśmy z maluchem poza domem i zapomnimy ich ze sobą zabrać, również niema problemu, można kupić je w każdym sklepie za nie duże pieniądze. Odkąd na rynku pojawiły się pieluchomajtki dla dzieci rodzice chętniej korzystają właśnie z nich i nieustannie polecają je sobie nawzajem. Aby podjąć decyzję – co będzie lepsze i wygodniejsze dla naszego dzieciaczka, każdy z rodziców powinien skorzystać z obu dostępnych produktów.

Pieluchy jednorazowe – kilka podstawowych informacji

Ponieważ na opakowaniu ulubionych pampersów nie znajdziemy składu pieluszek to wielu rodziców zastanawia się z czego się one składają. Wymienia się:

 • Tworzywo sztuczne
 • Folia
 • Celuloza
 • Włóknina
 • Elastyczne nici
 • Substancje zapachowe

Ponieważ producenci pampersów zasłaniają się tajemnicą handlową, to rodzice tak naprawdę nie znają szczegółowego składu tego wynalazku. Na jakiej więc zasadzie działają?

Przeczytaj również  Jak składać i zakładać pieluchę tetrową? Praktyczne rady

Mocz przenika przez warstwę ochronną do wewnętrznej, następnie przez warstwę absorpcyjną wykonaną z folii. Warstwa izolacyjna “przepuszcza” go do chłonnej, której funkcją jest jego zatrzymanie. Producenci pampersów zapewniają rodziców, że są one z zewnątrz wykonane z powłoki, która przepuszcza powietrze, ale nie zezwala na wydostanie się wilgoci na zewnątrz.

Pieluchomajtki – podstawowe informacje

Pieluchomajtki są alternatywą dla zwykłych pampersów. Różni ich tylko to, że te pierwsze zakłada się jak bieliznę. Są odpowiednim wyborem dla dzieci starszych – co najmniej półrocznych. Niektórzy rodzice traktują je także jako pieluszki “przejściowe” między zwykłym pampersem a klasyczną bielizną.

Większość rodziców chwali je sobie bardziej niże te klasyczne pampersy, ponieważ są one nie tylko chłonne i nie krępują ruchów dziecka, ale również dają gwarancję, że nie przemieści się ona na pupie dziecka podczas raczkowania lub nauki chodzenia.

dziecko w rozowych spioszkach

Pieluchy czy pieluchomajtki – co wybrać dla dziecka? Podstawowe różnice

Wielu rodziców staje przed wyborem – pieluchy czy pieluchomajtki? Mimo, że budowa obu produktów jest niemalże identyczna to różni je wiele innych czynników. Przede wszystkim na pierwszy rzut oka widać, że zakłada się je inaczej. Aby założyć klasycznego pampersa dziecko należy położyć, niema też konieczności rozbierania dziecka, wystarczy opuścić spodenki lub rajstopki do kolan, zapina się je na rzepy. W przypadku pantsów zakłada się je identycznie jak klasyczną bieliznę, a podczas przebierania musimy rozebrać dziecko od pasa w dół. Pieluchomajtki dla dzieci są idealnym rozwiązaniem dla tych uczących się korzystania z nocnika.

Co jeszcze je rożni?

 • Cena – pantsy są nieco droższe
 • Zapięcie – pampersy zapina się na rzepy, pantsy nie posiadają zapinania, przez co nie podrażniają skóry
 • Uciskanie nóżek – pieluchomajtki mają kształt majtek, niema możliwości ucisku
 • Krępowanie ruchów – pampersy mogą się przesuwać na pupie dziecka, pantsy nie krępują ruchów dziecka, idealnie przylegają i niema możliwości się ich przesunięcia
 • Wiek dziecka – pampersy – bardzo duży wybór rozmiarów, od noworodka do starszego dziecka, na dzień i na noc. Pieluchomajtki – nadają się dla starszych dzieci, które raczkują i uczą się chodzić, bardzo dobra alternatywa podczas nauki korzystania z nocnika.
Przeczytaj również  Karny jeżyk - czy to zła metoda wychowawcza?

Kiedy zamienić pieluchy na pieluchomajtki?

Przede wszystkim decyduje o tym rozmiarówka, którą udostępniają producenci. O tyle o ile pampersy możemy zakupić już dla noworodka to pantsy dostępne są dopiero dla dziecka w wieku 7 – 9 miesięcy. Czyli w momencie, gdy zaczyna się już poruszać i czeka go nauka raczkowania i chodzenia. Pielchomajtki dla niemowląt po prostu nie są dostępne. Jednak należy pamiętać, że jest to sprawa indywidualna, wszystko zależy od wagi i wzrostu dziecka, zdarza się także że to dziecko nie chce nosić pantsów i rodzice zmuszeni są korzystać z klasycznych pampersów, mimo wielu zalet tych pierwszych.

Dlaczego warto przejść na pieluchomajtki?

Pieluchomajtki dla dzieci dają dzieciom poczucie komfortu i suchości. Dzięki budowie zbliżonej do klasycznych majteczek nie krepują one ich ruchów co jest wielką zaletą również dla rodziców. Stając przy wyborze pieluchy czy pieluchomajtki wymieniają oni wiele zalet tych drugich:

 • Są tak samo chłonne jak zwykłe pampersy
 • Posiadają tasiemkę dzięki której można zamknąć zużytego pampersa
 • Uczą samodzielności podczas nauki korzystania z nocnika
 • Posiadają anatomiczny kształt, dopasowują się do pupy dziecka
 • Można zakładać je na stojąco
 • Nie przemieszczają się podczas ruchów dziecka
 • Zapięcie się nie odpina
 • Posiadają elastyczny pas na wysokości brzucha

male dziecko w bialej pieluszce

Co jeszcze warto wiedzieć o pieluchomajtkach?

Pieluchy czy pieluchomajtki – nie zależnie od tego których używamy mamy świadomość, że jest to bardzo duże ułatwienie w naszym życiu. Dzięki nim mamy więcej czasu dla dziecka i nie musimy spędzać wielu godzin na praniu i prasowaniu pieluch tetrowych. Nie mamy też problemu z tym, że może ich zabraknąć czy nie zdążą wyschnąć. W każdej chwili możemy “skoczyć” do sklepu obok i kupić całą paczkę.

Pantsy to dla wielu rodziców wybór zbawienny, według nich posiadają one więcej zalet niż pampersy klasyczne. Nie martwimy się, że zapięcie może obetrzeć w pasie malucha, nie przemieści się on podczas nauki raczkowania lub chodzenia. Dodatkowo idealnie przylegają do ciała dziecka zatrzymując mocz i kał, są chłonne i przepuszczają powietrze. Posiadają wszystko to na czym nam tak naprawdę bardzo zależy. Dzięki dużemu wyborowi w zakresie rozmiarów, możemy dobrać te, które będą idealnie pasowały dla naszego bobasa i w razie potrzeby możemy po prostu zdecydować się na większe. Pieluchomajtki sprawiają zatem, że przewijanie dziecka jest szybkie, łatwe i przyjemne. Są wygoda zarówno dla mamy, taty jak i dla dziecka.

Przeczytaj również  Cytaty o synu - 50 najpiękniejszych sentencji

Obecnie rodzice nie wyobrażają sobie powrotu do pieluch tetrowych, również nasze babcie i mamy są zachwycone takim rozwiązaniem. Mimo, że na rynku nie istnieją jeszcze pieluchomajtki dla niemowlaka to wszyscy liczą na to, że z czasem się one pojawią. Dziś możemy z czystym sumieniem podziękować rodzicom za pranie tych wszystkich brudnych pieluch i prasowanie ich każdego dnia przez kilka lat. W obecnych czasach doceniamy to jak mozolna i męcząca była ta czynność, dziękować możemy też kobiecie, która wymyśliła pieluchy jednorazowe i ułatwiła nam życie .