Jak czyścić i prać wózek dziecięcy? Praktyczne rady

kobieta z dzieckiem w wozku

Utrzymanie w czystości wózka dziecięcego to spore wyzwanie dla każdego rodzica. W przypadku wózka gondoli jest to nieco łatwiejsze. Model ten jest przeznaczony dla noworodków, które żywią się wyłącznie mlekiem mamy. Dużo trudniej jest zadbać o wózek spacerowy. Zazwyczaj już po kilku wyjściach ze starszym maluchem wózek ten nosi na sobie ślady różnych przekąsek oraz napojów. Zabrudzenia najlepiej czyścić na świeżo, ponieważ stare plamy są trudniejsze do wywabienia. Jak skutecznie wyczyścić dziecięcy wózek i dlaczego utrzymanie go w czystości jest tak ważne?

Dlaczego utrzymanie czystości wózka dziecięcego jest tak istotne?

Czysty wózek dziecięcy to nie tylko kwestia estetyki. Ślady po jedzeniu, czy napojach należy usuwać od razu, gdyż są zwyczajnie niehigieniczne. Na plamach tego typu mogą namnażać się bakterie, z którymi dziecko nie powinno mieć kontaktu. Ponadto czyszcząc wózek regularnie, zapobiegniemy powstaniu trwałych plam, które są już praktycznie nie do usunięcia. Wózek używany możemy sprzedać, jeśli jest on odpowiednio utrzymany, dlatego warto zadbać o jego czystość.

Czyszczenie wózka dziecięcego – jak to robić?

W czystości należy utrzymać nie tylko tapicerkę, ale też inne elementy wózka. Stelaże, tworzywo sztuczne, którym pokryta jest rączka oraz guma na kołach nie powinny nosić śladów intensywnego używania, jeśli chcemy w przyszłości sprzedać wózek. Podczas czyszczenia należy korzystać z odpowiednich detergentów, do każdej z części, by nieświadomie nie spowodować uszkodzeń. Szczególnie należy uważać podczas czyszczenia tapicerki. Materiał łatwo może ulec trwałemu odbarwieniu.

Przeczytaj również  Pożegnanie z pieluchą w 3 dni - jak to zrobić szybko i skutecznie?

Wózek czyścić należy regularnie, optymalnie raz w tygodniu. W przypadku rozległej świeżej plamy z żywności lub napoju najlepiej przystąpić do czyszczenia od razu, gdyż zaschnięte zabrudzenia trudniej wywabić. Do odświeżania wózka wykorzystać można specjalistyczne środki, jednak doskonale sprawdzą się również domowe sposoby. Jeśli rozkładamy wózek w celu dokładnego umycia każdego z elementów, należy to robić według instrukcji, by uniknąć późniejszych kłopotów ze złożeniem.

kobieta na spacerze z dzieckiem w wozku

Jak prać wózek dziecięcy?

Samo powierzchowne czyszczenie wózków dziecięcych nie wystarczy. Tapicerkę warto od czasu do czasu wyprać, chociażby po to, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Delikatnych materiałów z wózka nie należy jednak wrzucać do pralki razem z ubraniami. Najlepiej zorientować się najpierw, czy producent nie podał szczegółowych instrukcji, co do temperatury i długości prania.

Najbezpieczniej będzie przeprowadzić pranie ręczne. W ten sposób unikniemy też zbicia lub odkształcenia materiału. Wszystkie materiałowe części wózka należy delikatnie zdjąć zgodnie z instrukcją. Następnie umieszczamy je w naczyniu z ciepłą, ale niezbyt gorącą wodą, dodajemy delikatny proszek, najlepiej taki, który jest przeznaczony do prania dziecięcych ubranek. Podczas prania należy unikać intensywnego skręcania, czy mięcia materiału, wystarczy delikatne ugniatanie i pocieranie. Po wypraniu odciskamy nadmiar wody i dokładnie suszymy materiał. W żadnym wypadku nie należy nakładać na wózek materiałów jeszcze wilgotnych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozwoju pleśni. Wózka nie trzeba prać zbyt często, zwłaszcza jeśli regularnie go czyścimy.

Jak odświeżyć używany wózek?

Wózek dla dziecka to bardzo poważny wydatek. Kompletowanie wyprawki dla dziecka oraz rzeczy potrzebnych do szpitala mocno nadweręża budżet, nic więc dziwnego, że rodzicom zależy na tym, by zaoszczędzić przy kupnie wózka. W celu zaoszczędzenia nie warto jednak sięgać po wózki z jak najniższej półki cenowej, które zazwyczaj są nietrwałe i nie spełniają standardów bezpieczeństwa. Znacznie lepiej jest kupić wózek z drugiej ręki. Kiedy wózek przestanie nam być potrzebny, również możemy go sprzedać. Zanim jednak zdecydujemy się na wystawienie wózka warto go odświeżyć. Czyszczenie wózków dziecięcych nie powinno zabrać zbyt wiele czasu i wysiłku. Jak szybko i skutecznie odświeżyć używany wózek?

Przeczytaj również  Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Krok po kroku

Zaczynamy od zgromadzenie odpowiednich środków. Części materiałowe wózka najlepiej wyprać w delikatnym proszku. Zaschnięte plamy, które nie chcą się dać wywabić mimo wielokrotnego prania, będą wymagać wybielacza. Innymi środkami należy wyczyścić stelaże z tworzywa sztucznego, a innymi metalowe, na których mogły pojawić się ślady rdzy. Czasami w wózkach rączki są pokryte skórą naturalną, ona też wymaga użycia specjalnych detergentów. Podczas odświeżania wózka nie należy zapominać o kołach, one również powinny wyglądać, jak nowe.

kobieta prowadzi wozek z dzieckiem

Jakich środków używać do czyszczenia i prania wózka dziecięcego?

Jakie środki do czyszczenia wózków dziecięcych warto wykorzystać? Na pewno nie należy używać bardzo silnych detergentów, szczególnie do prania części materiałowych. Silne detergenty mogłyby trwale odbarwić materiały. Delikatna skóra dziecka nie powinna mieć styczności z mocnymi substancjami myjącymi z detergentów, które trudno jest dokładnie wypłukać. Materiałowe części najlepiej wyprać w niskiej temperaturze, przy użyciu delikatnego proszku przeznaczonego do prania dziecięcych ubrań. Dzięki temu ryzyko pojawienia się u malucha alergii czy zmian skórnych spowodowanych kontaktem z czyszczonymi powierzchniami spadnie do minimum.

Zarówno plastikowe elementy wózka, jak i tapicerka po praniu powinny zostać dokładnie wysuszone. Części te, zwłaszcza po kontakcie z detergentami nie mogą jednak być suszone na słońcu. Długi kontakt z promieniami słonecznymi może spowodować trwałe odbarwienie się elementów.

Wózek, który ma metalowe stelaże jest narażony na rdzewienie.  Łatwo tego uniknąć, wystarczy właściwie przechowywać wózek, a jeśli zamoknie podczas spaceru dokładnie wysuszyć stelaże i  zabezpieczyć je odpowiednim preparatem zapobiegającym pojawieniu się rdzy. W sytuacji, gdy stelaże są delikatnie zardzewiałe, ślady te da się w łatwy sposób usunąć odpowiednim preparatem.

Prasowanie materiałów wózka – jak to robić?

Samo wyczyszczenie oraz wypranie materiałowych elementów wózka nie wystarczy, by wyglądał on estetycznie. W celu przywrócenia wózkowi właściwego wyglądu materiały należy również wyprasować. Przy praniu ręcznym może nie być to konieczne, jeśli wilgotny materiał szybko rozwiesimy, a podczas prania nie będziemy go mocno zgniatać, czy skręcać, to ryzyko pojawienia się zagnieceń i odkształceń jest niewielkie. Co jeśli materiał wymaga jednak kontaktu z żelazkiem? Jak wyprasować materiały, by ich nie uszkodzić?

Przeczytaj również  Niemowlę śpi z otwartą buzią - czy może oznaczać to coś groźnego?

Materiał wózka prasować należy w bardzo niskiej temperaturze. Czasami konieczne będzie delikatne zwiększenie temperatury prasowania, jeśli bardzo uparte zagniecenia nie chcą znikać. Jak jeszcze można ochronić materiałowe elementy wózka przed przypaleniem podczas prasowania? Ryzyko można ograniczyć do minimum, izolując materiał inną tkaniną. W tym celu wykorzystać można między innymi tetrową pieluszkę, która jest bardzo cienka, przez co pozwoli na skuteczne prasowanie bez ryzyka przypalenia.

Wypranie i wyprasowanie wózka oraz wyczyszczenie stelaży, rączek i kół sprawi, że będzie on wyglądał jak nowy. Odświeżony wózek można sprzedać lub podarować komuś bliskiemu.