Tabliczka mnożenia – jak szybko nauczyć jej dziecko?

dziecko tabliczka mnozenia

Każdy rodzic chce wspierać dziecko w nauce i martwi się, gdy widzi, że jego pociecha ma z czymś trudności. Tymczasem na młodego ucznia czeka wiele wyzwań. Jednym z tych, które często spędzają sen z powiek rodzicom i dzieciom jest nauka tabliczki mnożenia. Choć dla nas dorosłych może być czymś banalnie prostym maluchy często mają problemy z jej zapamiętaniem. Na szczęście, istnieją sposoby, by pomóc dziecku. W naszym artykule przedstawiamy sprawdzone porady na szybką naukę tabliczki mnożenia.

Znajomość tabliczki mnożenia jest podstawą wiedzy matematycznej, bez której trudno poradzić sobie w późniejszych etapach edukacji. Niestety, nauczyciele w szkole, mimo najszczerszych chęci nie dysponują odpowiednią ilością czasu, by nauczyć dzieci tabliczki mnożenia w czasie zajęć lekcyjnych. Potrzeba tu bowiem dość długiej i systematycznej praktyki. Jeśli dziecko jedynie próbuje “wykuć” tabliczkę na pamięć, może być to bardzo trudne i stresujące. Dlatego też tak ważnym jest, aby wykorzystać sprytne metody nauki lub zamienić ją w atrakcyjną zabawę.

Zrozumienie czym jest mnożenie i podstawowe zasady

Kluczowe znaczenie dla uczenia się tabliczki mnożenia jest zrozumienie, co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Dzieci często mają problem z abstrakcyjnym wyobrażeniem sobie tego działania matematycznego, dlatego też warto wykorzystać pomoce takie jak np. patyczki. Przykładowo, wystarczy ułożyć patyczki w trzy kupki po pięć patyczków i wytłumaczyć, że możemy dodawać do siebie 5+5+5 lub też skrócić to działanie do 5×3 – i na tym właśnie polega mnożenie.
Ponadto dziecko powinno poznać kluczowe zasady dotyczące mnożenia, które stanowią solidną bazę dla skutecznego opanowania tabliczki mnożenia. Wśród nich wymienić możemy reguły takie jak:

  • Mnożenie przez 0: Wynik mnożenia każdej liczby przez 0 zawsze wynosi 0.
  • Mnożenie przez 1: Kiedy mnożysz dowolną liczbę przez 1, rezultatem zawsze jest ta sama liczba. .
  • Mnożenie przez 10: Przy mnożeniu przez 10, wystarczy dodać zero na końcu liczby – to proste i szybkie rozwiązanie.
  • Mnożenie przez 9: Jeśli pomnożysz liczbę przez 9 i zsumujesz cyfry wyniku, zawsze otrzymasz 9. Ta właściwość może być przydatna do weryfikacji wyników.
  • Przemienność mnożenia: Kolejność liczb nie ma znaczenia przy mnożeniu – wynik pozostaje taki sam.
Przeczytaj również  Zabawa z Dziećmi: Sekret Wszechstronnego Rozwoju Malucha

dziewczynka uczy sie tabliczki mnozenia

Mnożenie przez 9 na palcach

Ciekawą metodą na naukę mnożenia przez 9 jest wykorzystanie palców obu dłoni. Mnożenie przez 9 często wydaje się dzieciom trudne tymczasem wystarczy rozłożyć palce obu dłoni a następnie zgiąć palec, który odpowiada liczbie, którą zamierzamy pomnożyć przez 9. Wówczas po lewej stronie od zgiętego palca mamy liczby dziesiątek, po prawej jedności. Przykład: 3×7. Dziecko zgina trzeci palec ręki. Po lewej stronie znajdują się wówczas dwa palce, po prawej siedem. Wynik tego działania to 27 i jest on prawidłowy. Warto jednak zaznaczyć, że ta zasada dotyczy tylko mnożenia przez 9. Co więc zrobić w przypadku innych liczb? Podpowiadamy.

Niecodzienne metody nauki tabliczki mnożenia

Większość z nas pamięta, że sami uczyliśmy się tabliczki mnożenia poprzez wielokrotne jej czytanie i zapamiętywanie wyników konkretnych działań. Taka metoda może oczywiście przynieść efekty, ale często są one krótkotrwałe, ponieważ mózg dziecka nie łączy tych informacji z żadnymi innymi, podobnie jak w przypadku np. nauki wiersza. Po zaliczeniu sprawdzianu czy kartkówki młody człowiek, którego na co dzień otacza mnóstwo bodźców zapomina o tym, co wydaje mu się niepotrzebne.
Dlatego też chcąc nauczyć dziecko tabliczki mnożenia warto połączyć ją z zabawą lub grą w skojarzenia. Możecie tworzyć rymowanki lub skorzystać, z tych, które są dostępne w sieci. Przykład: “Dojrzałe gruszki trzeba zjeść, 8×7 równa się 56”. Taki rym jest bardzo łatwy do zapamiętania a jednocześnie powoduje skojarzenie z pysznym smakiem owoców. Tabliczkę mnożenia możemy wplatać w opowiadane historie np. o meczu czy spotkaniu zwierzątek w lesie. Zadając pytania o wynik w takim kontekście możemy mieć pewność, że dziecko zapamięta prawidłową odpowiedź na dłużej.

W nauce tabliczki mnożenia możemy wykorzystać również nowoczesne technologie. Nie da się ukryć, że obecnie dzieci uwielbiają spędzać czas na smartfonach i tabletach. Zamiast włączania kolejnej bajki na YouTube czy grania w gry zaproponuj dziecku odwiedzenie stron takich jak np. Szalone Liczby. Znajdują się tam zadania z zakresu tabliczki mnożenia w formie ciekawych i angażujących quizów.

Przeczytaj również  Jakie nosidełko wybrać dla niemowlaka? Praktyczny poradnik

Jeśli wiesz, że twoje dziecko uzdolnione jest plastycznie i lubi rysować – niech stworzy własną, bajecznie kolorową tabliczkę mnożenia na dużym plakacie. Przepisując informacje z tradycyjnej, małej notatki będzie je zapamiętywało. Kluczowe znaczenie ma dobór metody do umiejętności, zainteresowań oraz upodobań dziecka.

dziecko matematyk

Jak utrwalić wiedzę?

Sama nauka tabliczki mnożenia to nie wszystko. Po jakimś czasie dziecko zacznie ją zapominać, szczególnie jeśli nie zadbamy o utrwalenie wiedzy. Podstawą jest oczywiście wykonywanie prostych działań, które pozwalają nauczycielom skontrolować poziom wiedzy dziecka a przy tym są praktyką, która utrwala wiadomości. Na to jednak jest czas w szkole. Jeśli chcesz ćwiczyć z dzieckiem w domu wybieraj bardziej atrakcyjne formy. Planszowe gry matematyczne, które możemy wykonać również samodzielnie to jedna z takich propozycji. Dzieci mogą również zamienić się “rolami” z dorosłymi i to one zadają wówczas pytania rodzicom lub sprawdzają ich odpowiedzi w formie pisemnego “sprawdzianu”. To doskonały sposób na zabawę, który jednocześnie utrwala znajomość tabliczki mnożenia. Warto również zachęcać dziecko do uczestnictwa w różnego rodzaju wyzwaniach i konkursach matematycznych organizowanych przez szkołę. Zdrowe współzawodnictwo doskonale wspomaga utrwalanie wiedzy.

Podsumowując, nauka tabliczki mnożenia to proces wymagający czasu i cierpliwości. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie zasad mnożenia oraz systematyczna praktyka. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do różnych sposobów nauki oraz pomocy naukowych, dzięki którym zapamiętanie tabliczki mnożenia staje się łatwiejsze.