Dziecko nie słucha i robi na złość – co zrobić w tej sytuacji?

dziecko zatyka uszy

Każdy rodzic chce by jego dziecko było nie tylko szczęśliwe i radosne, ale również grzeczne. Marzymy o tym, by nasza pociecha nie grymasiła, słuchała naszych poleceń i zawsze rozumiała, że wynikają one z naszej dbałości o jego dobro. Niestety, rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Wprost przeciwnie. Praktycznie każdy rodzic zmaga się z sytuacjami kiedy dziecko nie słucha, zachowuje się niegrzecznie i wręcz robi nam na złość. Z czego to wynika? Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego dziecko nie słucha? Spróbuj zrozumieć i nie denerwuj się!

Kiedy nasze dziecko zdaje się ignorować nasze prośby lub nie słucha wytycznych, naturalnym odruchem może być frustracja i zaniepokojenie. Szczególnie w sytuacji gdy takie zachowanie powtarza się często i towarzyszą mu dodatkowe, irytujące nas zachowania takie jak płacz, histeria czy krzyk. W takiej sytuacji warto jednak zachować spokój i nie działać impulsywnie. Nasz podniesiony głos może pogorszyć sytuację, podobnie jak wyczuwalny przez dzieci stres. Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że układ nerwowy dziecka nie jest w pełni dojrzały, nie posiada ono również często rozbudowanego zasobu słów. Co więcej rozwijający się umysł dziecka może być skoncentrowany na własnych myślach i emocjach, co czasem utrudnia skupienie się na naszych prośbach. W związku z tym zrozumienie komunikatów, które mu przekazujemy, może być dla niego trudne. Dlatego też w chwili, gdy mierzymy się z trudną zarówno dla dziecka, jak i dla nas sytuacja warto zachować spokój. Nerwy są złym doradcą. Spróbuj zrozumieć swoje dziecko, uspokoić własne emocje i starać się w sposób stonowany a jednocześnie konkretny pomóc maluchowi poradzić sobie z trudnymi emocjami, z którymi zmaga się w danym momencie. Przyniesie to o wiele lepsze efekty niż eskalowanie sytuacji. Spokój i opanowanie to najlepsi sprzymierzeńcy rodziców – warto o tym pamiętać.

dziecko zatyka uszy i robi na zlosc

Dziecko się nie słucha – jakie mogą być tego przyczyny?

Sytuacje, w których dziecko nie słucha nas i okazuje nieposłuszeństwo są trudne i stanowić źródło frustracji i nieporozumień w rodzinie. Dość powszechne jest bowiem przekonanie, że dziecko nie słucha nas z powodu popełnianych przez nas błędów wychowawczych, co prowadzi do dodatkowych oskarżeń i wprowadza jeszcze bardziej stresującą atmosferę. Tymczasem można temu zapobiec, starając się zrozumieć jakie są przyczyny tego, że dziecko nie słucha, zachowuje się niegrzecznie a nawet złośliwie. Musimy zdać sobie sprawę, że jest ich naprawdę sporo.

Przeczytaj również  Rodzicielstwo bliskości - co to jest? 7 podstawowych zasad

Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że to co dla nas jest niegrzecznością czy buntowniczym zachowaniem tak naprawdę może może stanowić dla dziecka sposób komunikacji. Warto pamiętać o tym, że często zdarza się tak, że nasze dzieci nie opanowały umiejętności nazywania swoich emocji, co może sprawić, że nie potrafią skutecznie wyrazić, co czują. W związku z tym decydują się na nieposłuszeństwo co może być próbą przyciągnięcia uwagi dorosłych, a jednocześnie zwrócenie uwagi na to w jak trudnej sytuacji się znajdują.

Dzieci w okresie przedszkolnym przechodzą przez dynamiczny proces rozwoju emocjonalnego i poznawczego. Ich zdolność do koncentracji, samoregulacji emocji oraz rozumienia skomplikowanych poleceń stopniowo się rozwija. Musimy jednak pamiętać, że jest to proces, który trwa. Dlatego też czasem to, że dziecko nas nie słucha wynika z naturalnych ograniczeń związanych z ich fazą rozwoju. Warto wówczas zachować cierpliwość i wspierać je w procesie rozwijania tych umiejętności.

Kolejną przyczyną braku posłuchu u dziecka może być nadmiar bodźców, które docierają do naszego dziecka. Zmęczenie, hałas, stres oraz inne czynniki zewnętrzne wpływają na dziecko zaburzając jego zdolność koncentracji na komunikatach, które mu przekazujemy. Musimy pamiętać, że dzieci nie zawsze potrafią komunikować swoje potrzeby i dyskomfort w sposób jasny i bezpośredni, a to co odbieramy jako niegrzeczność jest tak naprawdę sygnałem, że dziecko jest przebodźcowane. Oczywiście, nie możemy również wykluczyć sytuacji, w których brak rozumienia i akceptowania naszych komunikatów wynika z problemów zdrowotnych lub spektrum autyzmu. Dlatego też, jeśli mamy jakiekolwiek obawy, warto skonsultować się ze specjalistą.

Co zrobić gdy dziecko nie słucha? 5 sposobów na dotarcie do niego

W momencie, gdy nasze dziecko wydaje się być głuche na nasze prośby i wytyczne oczywistym jest, że chcemy wiedzieć co możemy zrobić aby zmienić ten stan. Musimy mieć świadomość, że praca nad nieodpowiednim zachowaniem malucha jest czasochłonna i nie od razu zauważymy widoczne zmiany. Niemniej jednak istnieją skuteczne sposoby na dotarcie do dziecka. Wykorzystując je możesz sprawić, że dziecko zacznie słuchać tego, co do niego mówisz i stosować się do twoich próśb i sugestii. Oto rozwiązania, które warto wdrożyć w życie.

1. Stwórz przestrzeń do rozmowy

Jeśli widzisz, że dziecko nie słucha musisz zastanowić się z czego to wynika. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, o których wspominaliśmy wcześniej. Zbyt intensywne emocje, jak również przekonanie, że samo także nie jest słuchane może sprawić, że maluch będzie lekceważył nasze słowa. Może także obawiać się krytyki lub kary, przez co nie jest w stanie prowadzić konstruktywnej rozmowy. Dlatego też zacznij od stworzenia odpowiednich warunków. Zadbaj o to, by dziecko było spokojne, skupione, otwarte na rozmowę. Jako rodzic również powinieneś się na nią otworzyć – unikaj monologów. Zamiast tego postaraj się dać dziecku do zrozumienia, że jesteś gotowy wysłuchać go bez osądzania. To prosty a skuteczny sposób na poprawę komunikacji między rodzicem a dzieckiem.

Przeczytaj również  Jak radzić sobie z wyzwaniami wczesnego macierzyństwa? Sprawdź nasz przewodnik dla świeżo upieczonych mam

2. Ustal granice

Aby prawidłowo się rozwijać dzieci potrzebują jasno wyznaczonych norm i granic. Oczywiście, będą je testować zachowując się inaczej niż tego oczekujemy, jednak tak naprawdę są one dla nich niezbędne, by zapewnić dzieciom poczucie stałości i bezpieczeństwa. Dlatego też wspólnie z dzieckiem ustal granice, których nie może przekraczać i konsekwentnie się ich trzymaj. Co więcej, uprzedź dziecko, że ich przekraczanie może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami nieodpowiedniego zachowania. Nie chodzi tu oczywiście o dotkliwe kary, raczej naturalne konsekwencje wynikające z jego postępowania.

3. Komunikuj się w zrozumiały sposób

Zauważasz, że dziecko ignoruje to co do niego mówisz i uważasz, że jest to spowodowane jego złą wolą? Musisz mieć świadomość, że nie zawsze tak jest. Czasem brak skupienia na twoich słowach wynikać może z tego, że są dla dziecka niezrozumiałe. Jeśli używasz długich zdań, skomplikowanych konstrukcji zdaniowych, trudnego słownictwa lub mówisz za szybko – maluch może całkowicie zignorować to, czego i tak nie rozumie. Komunikując się z dzieckiem zadbaj o to, by znajdować się na tym samym poziomie co ono – przyklęknij lub kucnij. Mów spokojnym, lecz wyraźnym głosem używając krótkich zdań i zrozumiałych słów. Z pewnością szybko zauważysz różnicę.

4. Wzmacniaj pozytywne zachowanie

Nikt z nas nie lubi być krytykowanym i ocenianym negatywnie. Również dzieci. Jeśli widzisz, że maluch stara się chociaż w jakiejś części słuchać twoich słów i stosować się do nich – doceń to. Pozytywna motywacja daje znacznie więcej niż ciągłe utyskiwania, które dzieci często wolą puścić mimo uszu. Pamiętaj również o tym, że dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli sam wymagasz czegoś od swojej pociechy, również postępuj w ten sposób. Jeśli dziecko zauważy, że np. nakazujesz mu sprzątać po sobie tymczasem samemu zdarza ci się rozrzucać ubrania po pokoju, nie zdziw się, że dziecko niezbyt chętnie będzie spełniać twoje prośby.

Przeczytaj również  Pieluszki dla noworodka - jaki rozmiar wybrać?

5. Daj możliwość podjęcia decyzji

Dając dzieciom pewną swobodę wyboru, możemy zwiększyć ich poczucie kontroli nad sytuacją. Oferując im dwie lub więcej opcji, pozwalamy im czuć się bardziej odpowiedzialnymi za swoje decyzje. Aktywne podejmowanie samodzielnych decyzji sprawia, że dziecko staje się bardziej zaciekawione twoimi propozycjami i o wiele rzadziej wyraża niezadowolenie.

chlopak zakrywa uszy

Jak rozmawiać z dzieckiem  które nie słucha?

Nawiązywanie efektywnej komunikacji z dzieckiem, które wydaje się nie słuchać, wymaga delikatności, cierpliwości i umiejętności zrozumienia jego perspektywy. Przede wszystkim warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego nasze podejście powinno być dostosowane do jego charakteru i potrzeb. Pierwszym krokiem jest stworzenie spokojnego i bezpiecznego środowiska, w którym dziecko będzie czuło się swobodnie wyrażać swoje myśli i uczucia. Ważnym aspektem jest aktywne słuchanie a więc skupienie się na tym, co dziecko mówi, z zainteresowaniem i bez przerywania. Pozwoli nam to zrozumieć przyczyny zachowania malucha oraz umożliwić właściwe ukierunkowanie rozmowy tak, by treści, które chcemy przekazać dotarły do naszej pociechy i zostały zrozumiane. Rozmawiając z dzieckiem warto zrezygnować z krytyki lub osądów. Zamiast tego lepiej skupić się na stworzeniu serdecznej atmosfery, w której dziecko będzie czuło się komfortowo podczas dzielenia się swoimi myślami. Pamiętajmy przy tym, że dzieci często nie są jeszcze w pełni w stanie określić swoich emocji.

Dlatego warto w trakcie rozmowy pomóc im zrozumieć, co dokładnie czują, dając im przykłady lub pytając, czy któreś z określeń oddaje to, co dzieje się w ich sercu. Zachęcanie do wyrażania uczuć może znacząco ułatwić komunikację i poprawić jej jakość.Rozmawiając z dzieckiem, które nie słucha, warto także zadbać o jasność i prostotę zdań, które wymawiamy. Warto mówić wyraźnie, używając prostych, zrozumiałych dla dziecka słów. Unikajmy zbyt skomplikowanych poleceń czy zdań, które mogą wydawać się zagmatwane. Ostatecznie zadbajmy o odpowiednią dozę cierpliwości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rezultaty naszych starań zazwyczaj nie będą natychmiastowe, a proces budowania efektywnej komunikacji wymaga czasu i zaangażowania. Stosując te proste zasady dotyczące komunikacji możemy otworzyć dziecko na słuchanie naszych komunikatów i wspomóc je w kontrolowaniu swoich emocji i zachowań.