Pożegnanie z pieluchą w 3 dni – jak to zrobić szybko i skutecznie?

usmiechniety niemowlak

Przychodzi taki czas, gdy pora pożegnać się z ukochaną pieluszką. Większość dzieci robi to niechętnie, ale przy pomocy odpowiednich tricków można szybko zaradzić temu problemowi. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami, że przy odrobinie dobrej woli i z kreatywnym nastawieniem można przeprowadzić cały proces odpieluchowywania z zaskakującymi rezultatami! Istnieje wiele metod na to, jak oduczyć dziecko pieluchy. Nasze propozycje jak najbardziej nadają się do wypróbowania w Waszych domowych warunkach, niejednokrotnie pomogły niejednemu dziecku definitywnie pożegnać się z pieluszkami. 72 godziny to stosunkowo mało, ale wyzwanie jak najbardziej warto podjąć. Potem zostaje tylko sama radość, no i satysfakcja!

Pożegnanie z pieluchą – od czego zacząć?

Zadanie, jak oduczyć dziecko pieluchy powinno być poprzedzone rozmową. Gdy z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia, pozbawimy dziecko ulubionej pieluszki lub pampersa, może to zdarzenie przyjąć jako traumatyczne. I nie są to żarty nawet w najmniejszym stopniu. Noszenie pieluszki przez dziecko kojarzy mu się z poczuciem bezpieczeństwa, czułością i spokojem, tym bardziej, że to właśnie mamy zakładają pieluszki swoim dzieciom, dbając przy tym o ich komfort i wygodę. W takim razie jako oduczyć pampersa nagle i bez zapowiedzi? Po prostu się nie da! Potrzebna jest czuła rozmowa, pokazanie alternatywy i stopniowe odchodzenie od dotychczas przyjmowanego schematu. A że w założeniu mamy na to około 72 godzin? Nic nie szkodzi. Jednym dzieciom najzupełniej tyle wystarczy, inne przekonają się do braku pieluszki po tygodniu. Najważniejsza jest skuteczność!

Jak szybko oduczyć dwu i trzylatka od pieluchy?

Najszybciej możemy oduczyć dwu i trzylatka od pieluchy, traktując cały proces “przekształcania się” jako rodzaj zabawy. Jeśli na samym początku dziecku zdarzy się niechcący “popuścić” w majtki, nie róbmy z tego powodu karczemnych awantur, nie wyśmiewajmy się, ponieważ możemy osiągnąć efekty zupełnie odwrotne do tych zamierzonych. Dajmy dziecku do zrozumienia, że na początkowym etapie odchodzenia od pieluch ma prawo popełnić błąd, zapomnieć się. Raz zasikana piżamka przecież da się wyprać. Ważne jest także zaznajomienie dziecka z nocnikiem. Dzieci nie przepadają za siedzeniem na nocniku. W tej chwili jest tak wiele rodzajów kolorowych nocników na rynku sprzętów i gadżetów dziecięcych, że korzystanie z nich staje się dla maluchów prawdziwą przygodą. Tym bardziej, że współcześnie produkowane nocniczki dla najmłodszych potrafią w czasie sikania grać ulubione melodyjki, zmieniać kolor oraz zachwycać niebanalnymi kształtami.

Przeczytaj również  Kosz Mojżesza czy zwykłe łóżeczko dla noworodka - co wybrać?

20 sposobów do uwolnienia dziecka od pieluch w 3 dni

Pytacie, jak oduczyć dziecko pampersa? Na każde z dzieci, w zależności od temperamentu znaleźć można odmienny sposób. Oto te najważniejsze!

1. Gotowość

Jeśli coraz częściej zdarza się Waszemu maluchowi narzekać na zbyt ciężką i blokującą ruchy pieluszkę, to czas, że macie całkowite przyzwolenie na rozpoczęcie nauki radzenia sobie bez balastu między nogami.

2. Weekendowa nauka sikania

Jeżeli w ciągu tygodnia brakuje nam czasu na naukę korzystania z nocniczka, zaplanujmy na to cały weekend, to akurat 3 dni, więc wszystkiego będzie można w miarę szybko się nauczyć, jeśli nikt nie będzie nam przeszkadzał.

3. Super nowoczesny nocniczek

Nic tak nie przyciąga dziecięcej uwagi jak pomysłowo zaprojektowany gadżet. Efektowny nocniczek z muzyczką i zmiennymi kolorami na pewno zachęci do częstego siadania na nim.

4. Pieluchy precz!

Na czas nauki, aby zwiększyć szanse na sukces, możecie oddać resztki pieluch sąsiadce, w ten sposób nikogo nie będzie kusiło, by z nich skorzystać.

5. Tylko majteczki

Gdy dziecko zauważy, że od tej pory nosi tylko majteczki, zacznie trenować swój instynkt samozachowawczy, zacznie się pilnować, pozna pojęcie samokontroli.

6. Kolorowe majteczki z ulubionymi postaciami

Dzieciom zniechęconym do noszenia majteczek polecić możemy rozwiązania z kolorowymi bohaterami ulubionych bajek na przedzie. Dziecko nie będzie chciało sprawić przykrości swoim idolom i wtedy przestanie robić w majtki bez namysłu.

7. Pijemy i siusiamy

Dziecko dzięki częstym wizytom na nocniku wreszcie się do niego przekona. Koniecznie trzeba serwować wszelkie ulubione napoje malucha, aby więź wykształciła się jak najszybciej.

8. Stare zdjęcia

Może macie w swoich zbiorach stare zdjęcia, na których jako dzieci siusiacie do nocników. Niech dziecko zobaczy, że każdy przechodził przez ten etap i nikomu nie stała się krzywda. W ten sposób dodajemy dziecku odwagi i uczymy je zdrowego dystansu do siebie.

Przeczytaj również  Kosz na pieluchy - jaki wybrać i czy warto go mieć?

9. Czas

Pierwszego dnia możemy sadzać malucha na nocniku co kwadrans, w drugi i trzeci dzień – co pół godziny.

10. 5 minut oczekiwania

Jeśli maluch protestuje, nie bierz tego do siebie. Dziecko na samym początku powinno posiedzieć na nocniku około 5 minut za każdym razem, gdy zaczyna się oduczać pampersa.

11. Pytania i troska

Zawsze warto pytać o to, czy dziecko chce się wysiusiać. W ten sposób okazujemy naszą troskę i przypominamy o ważnej czynności.

12. Mała nagroda

Za każde spotkanie z nocnikiem zakończone sukcesem możemy obdarowywać dziecko czymś smacznym, a zarazem zdrowym – batonikami, ciasteczkami lub lodami.

13. Motywacja nagrody

Wyjaśnij dziecku na każdym kroku, że nie nagradzasz je za siusianie, ale za bycie suchym i czystym. Dzięki temu szybko pojmie sens odpieluchowywania.

14. Czułość

Jeśli dziecko gorzej sobie radzi, okaż mu zrozumienie, nie krzycz i nie lekceważ. Empatyczna postawa sprawi, że dalej będzie się starało.

15. Zabawka na przeczekanie

Być może dziecko będzie miało kłopot ze zrobieniem kupki. Pomóc może dyskretna zabawka, np. bańki do puszczania, zanim w nocniku pojawi się to, czego oczekujemy.

16. Ściskanie piłeczki

Redukuje stres, pozwala na zwiększenie koncentracji i rozluźnia mięśnie. Sprawa nocnikowa zostanie szybciej załatwiona.

17. Opowieści nocnikowe

Możecie opowiadać dziecku o własnych przeżyciach nocnikowych, a także nauce odpieluchowywania u starszego rodzeństwa.

18. Czytanie książeczek

Krótkie książeczki o wychowawczych treściach mogą się okazać cennym materiałem pomocniczym przy nauce siusiania.

19. Słuchanie i śpiewanie piosenek

Zajęcie bardzo rozluźniające mięśnie i dostarczające wiele radości – niezależnie od tego, czy bawimy się w pokoju, czy siedzimy w łazience na nocniczku.

20. Gra w skojarzenia

Mama może pytać: “Gdzie jest…?” – poszczególny przedmiot, a dziecko pokazuje palcem. Konkurs może być przeprowadzany na punkty. Im więcej punktów, tym większa porcja naleśników po zejściu z nocnika.

Przeczytaj również  Ile rozkłada się pieluszka jednorazowa?

Pa, pa pieluszki!

Jak widać, metod na to jak oduczyć dziecko pampersa znaleźć można nieskończenie wiele, pod warunkiem, że znajdziemy w sobie odrobinę empatii i kreatywości. Każdy rodzic zapewne wypróbował inną metodę na swoim dziecku. Najważniejsze jest, by na każdym etapie odpieluchowywania dziecko czuło się absolutnie docenione i bezpieczne. Tylko ogromem czułości oraz zrozumienia możemy sprawić, że najmłodsi członkowie naszych rodzin swoje pierwsze lata życia przechodzić będą bez traum i lęków.