Pieluszki dla noworodka – jaki rozmiar wybrać?

pielucha dziecka

Wybór właściwych pieluszek dla noworodka to nie tak prosta sprawa, jak niektórym może się wydawać. Gdyby na rynku dostępny był wyłącznie jeden typ pieluch, nie byłoby z tym większego problemu. Dziś mamy prawdziwy urodzaj pieluch, akcesoriów i gadżetów dziecięcych, dzięki którym zdrowie naszych maluchów utrzymane jest na wymaganym poziomie. Jak dobrać rozmiar pieluszki w sytuacji, gdy zauważamy, że dziecko bardzo szybko się rozwija? Jaki rozmiar pampersów dla noworodka będzie najodpowiedniejszy i jak dużo na pierwsze tygodnie powinniśmy ich kupić? Zapraszamy do subiektywnego przeglądu!

Rozmiary pieluch – jakie są?

Podział rozmiarów pieluch jednorazowych jest bardzo szeroki. Zacznijmy od najmniejszych, kończąc na największych:

  • Micro – 0 – 3 kg
  • New Born – 2 – 5 kg
  • Mini – 4 – 8 kg
  • Midi – 6 – 10 kg
  • Maxi – 9 – 14 kg
  • Maxi Plus – 10 – 15 kg
  • Junior – 11 – 16 kg
  • Extra Large – 13 – 18 kg

Jest to podział uniwersalny, ale należy także pamiętać o tym, że poszczególne rozmiary pampersów mogą się różnić między sobą u różnych producentów pieluch.

Jaki rozmiar pampersów dla noworodka wybrać?

Wszystko zależy nie tylko od rozmiaru, ale też stopnia funkcjonalności pieluch. Lekarze pediatrii wciąż uczulają młodych rodziców, aby unikać pampersów z licznymi dodatkami lateksowymi, które mogą u małych dzieci powodować uczulenia. Bardzo praktycznym typem pampersów dla małych dzieci jest opcja ze specjalnym wycięciem na pępuszek. Tego typu pieluszkę każdemu dziecku nosi się bardzo wygodnie i komfortowo. Większość rodziców z własnego doświadczenia stwierdza, że nie warto kupować zbyt dużej ilości “jedynek” na sam początek. Jeśli dziecko urodziło się akurat w wyznaczonym wcześniej terminie, lepiej od razu przejść do “dwójek”, czyli New Born. Dzieci bardzo szybko przybierają na wadze, dlatego stała kontrola zasobów pieluchowych jest jak najbardziej wskazana.

Przeczytaj również  Kącik do przewijania niemowlęcia - jak go zorganizować?

Skąd mam wiedzieć, że rozmiar pieluszki jest odpowiedni?

Można to zauważyć w bardzo łatwy sposób. Dopasowany rozmiar pieluszki będzie odpowiedni, jeśli nie napotkamy problemu z zapięciem na rzepy po bokach, pieluszka nie będzie zbyt ciasno opinała pupy, da się zarówno łatwo założyć jak i zdjąć. O tym, jaki rozmiar pampersów dla noworodka sprawdzi się najlepiej, decyduje także zastosowany wkład chłonny oraz brak jakichkolwiek domieszek chemicznych. Bardzo ważne jest, by odpowiednio zauważyć, czy czasami wybrany rodzaj pieluch nie uczula skóry naszego dziecka, czy pielucha dobrze wchłania wszelką wilgoć i dobrze wiąże dziecięcą kupkę. Zbyt luźna pielucha będzie niestety opadała, a także przeciekała po bokach. Czasami może się zdarzyć, że pieluszka sama się rozepnie. Tutaj liczy się wytrzymałość materiałowa oraz zdolność wiązania, aby kupka nie wydostała się poza obszar pieluchy i dodatkowo nie zabrudziła podłogi. Elastyczne elementy w pampersach powinny umożliwić pieluszce natychmiastowe dopasowanie się do kształtu pupy dziecka.

Kiedy zmienić rozmiar pieluchy na większy?

Jeśli dotychczas stosowane pieluszki nie dają się swobodnie zapiąć na pupie niemowlaka, to znak, że nasze dziecko prawidłowo się rozwija i należy czym prędzej zmienić rozmiar pieluszek na większy. Prawidłowa dieta u noworodków sprawia, iż rosną one naprawdę szybko. Jeśli zauważamy także, że dotychczasowa częstotliwość oddawania moczu i kału zwiększyła się, to także będzie powód do tego, by kupować pieluchy o rozmiar większe. Zbyt ciasne pieluszki stosowane dla niemowląt przynoszą więcej szkód, niż pożytku. Ich nieprzemyślane przez młodych i niedoświadczonych rodziców stosowanie może skutkować odparzeniami, a także – w dłuższej perspektywie – wadami postawy i kłopotami z chodzeniem. Jeśli przejdziemy z rozmiaru Mini do Midi – to wcale nas nie zwalnia z czynności kontrolnych i obserwacji, by korzystanie z pieluszek przez nasze dzieci odbywało się w pełni komfortowo i bezpiecznie.

Przeczytaj również  Jaki wózek wybrać dla dziecka? 15 porad dla młodych rodziców

Pampersy – ile potrzebuje noworodek?

Gdy już wiemy, jaki rozmiar pampersów dla noworodka trzeba kupować, powinniśmy zastanowić się nad tym, w  jaki sposób inwestowanie w duże zasoby pieluch wpłynie na nasz budżet domowy. Czy na kupowaniu pampersów można zaoszczędzić? Jak urozmaicić okres pieluchowania, aby w jak najmniejszym stopniu nadwyrężał on domowe oszczędności. W sytuacji, gdy pracuje tylko jedno z rodziców, jest to wyraźny problem. Noworodki w ciągu pierwszych miesięcy swojego życia zużywają około 10 pampersów w ciągu dnia. Przeliczając to na miesiąc  – mamy 300 sztuk. Jeśli jeden pampers kosztuje około 2 zł – wychodzi nam kwota 600 złotych miesięcznie. Może dla wielu osób nie jest to zbyt wygórowana suma, jednak trzeba mieć na uwadze to, że dla znacznego grona młodych rodziców każdy grosz jest na wagę złota.

Jak taniej kupować pampersy?

Na kupnie pieluch można zaoszczędzić, pod warunkiem, że będziemy to robić w sposób przemyślany i konkretny. Na pewno opłaca się od razu kupować większe opakowania pieluch, tym bardziej, gdy znamy już rozmiar naszego malucha i możemy zauważyć, że przez najbliższy miesiąc raczej waga jego ciała nie podskoczy zbyt gwałtownie. Producenci różnych branż ustalili już wiele lat temu, że produkty kupowane w większych ilościach są w praktyce dużo tańsze, niż w sytuacjach, gdybyśmy nabywali coś pojedynczo. To dotyczy również pieluch. Przelicznik jest prosty. Oceniajcie, ile kosztuje pojedynczy pampers z danego opakowania i na tej podstawie podejmujcie decyzję. Dobrym miejscem do kupowania pampersów są też sklepy internetowe. Nierzadko ceny pampersów są tam nawet o 40% mniejsze, niż w drogeriach czy supermarketach. Udając się na codzienne zakupy do dyskontów, warto sprawdzać też regularnie pojawiające się promocje. Dzięki nim można na długo uzupełnić domowe zapasy pieluch w każdym wybranym rozmiarze.

Przeczytaj również  Życzenia na roczek dla dziewczynki i chłopca - 100 najlepszych z nich

Pampersy – dzielić się czy nie?

Jeśli kupimy pampersy większe o rozmiar dla naszego dziecka, a z poprzedniej paczki ze starym rozmiarem jeszcze nam zostaną – nie wyrzucajmy ich niepotrzebnie do śmieci. Na pewno wśród znajomych czy sąsiadów znajdzie się ktoś, kto wychowuje dziecko korzystające właśnie z tego rozmiaru. Przy wychowywaniu dzieci oraz robieniu zakupów dla uzupełnienia wyprawki należy myśleć operatywnie. Zasada “zero waste” dotyczy nie tylko kuchni, a więc nie marnujemy!