Jak stymulować rozwój motoryczny u dziecka?

trening motoryczny dziecka

Nabywanie zdolności ruchowych przez dziecko jest niezwykle ważne i zauważalne głównie w pierwszych latach jego życia. Wsparcie, jakie otrzymuje w tym czasie maluch, jest bezcenne i z wielkim prawdopodobieństwem zaowocuje w przyszłości. Jak można w bezpieczny sposób wspierać motorykę u dziecka?

Kształcenie zdolności ruchowych

Pod pojęciem motoryki kryje się ogólna sprawność fizyczna, która opiera się na dwóch elementach: motoryce małej oraz motoryce dużej. Nabywanie poszczególnych umiejętności wymaga czasu, co wielu rodziców próbuje przyspieszyć. Forsowanie dziecka w celu zwiększenia sprawności ruchowej może niekorzystnie wpłynąć na rozwój motoryczny dziecka. Nie należy sugerować się kalendarzem rozwoju dziecka – służy on wyłącznie za wskazówkę, bo powszechnie wiadomo, że każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie.

Elementy zdolności ruchowej

Do wspomnianych wcześniej elementów ruchowych u dziecka należy motoryka mała oraz duża. Motoryka mała to sprawność manualna związana z pracą palców oraz dłoni. Jej kształcenie jest niezbędne jeśli chodzi o chwytanie przedmiotów, rysowanie czy lepienie z plasteliny.

Motoryka duża ściśle powiązana jest z ruchem całego ciała i mówi się o niej w kontekście ogólnej sprawności fizycznej. Chodzi tu przede wszystkim o raczkowanie, chodzenie, jazdę na rowerze czy skakanie. Motoryka duża stanowi nadrzędny etap rozwoju ruchowego dziecka i w dużej mierze zależy od dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi.

rozwoj motoryczny dziecka

Ćwiczenia motoryki małej

Maluch zazwyczaj po ukończeniu 5. miesiąca życia zaczyna wyciągać rączki po różne przedmioty i stara się chwycić je w dłonie pewnym ruchem. To dobry moment na to, by zacząć wspierać rozwój motoryczny dziecka. Dobrym sposobem na kształcenie tych umiejętności jest położenie w zasięgu wzroku jakiejś zabawki, po którą dziecko będzie starało się sięgnąć. Maluch ćwiczy wówczas koordynację na linii oko-ręka. Wszelkie zabawy w układanie klocków i dopasowywanie kształtów do otworów to także znakomita oraz bardzo intensywna nauka dla malucha.

Przeczytaj również  Zdrowe słodycze dla dzieci - jakie przekąski kupować? 20 propozycji

Ćwiczenia motoryki dużej

Poszerzanie umiejętności ruchowych dziecka przez delikatną stymulację korzystnie wpłynie na jego rozwój. Kiedy maluch jeszcze nie raczkuje, świetnym elementem codziennych zabaw są łaskotki – wspaniale pobudzają małe ciało do ruchu. Warto też przewracać dziecko z boku na boczek, a także unosić stópki i pokazywać je maluchowi – tak, aby zapoznawał się ze swoim ciałem.

Kiedy maluch już sprawnie porusza się na czworaka lub chodzi o własnych siłach, można mu urządzić bezpieczny tor przeszkód. Może się składać ze stosu miękkich poduszek, na które trzeba się wspiąć. Przeszkodą może być także noga osoby dorosłej, która siedzi na podłodze w rozkroku – pokonywanie takich przeszkód w celu sięgnięcia po ukochaną zabawkę to znakomity trening rozwijający dziecięcą motorykę.

Bezpośrednie doświadczenia w formie zabaw to wspaniała okazja do poznawania świata w bezpieczny sposób. Warto zapewnić dziecku taki rodzaj stymulacji, ponieważ uczenie się w trakcie zabawy jest najtrwalsze.