Każdy rodzic chce by jego dziecko cieszyło się dobrym samopoczuciem i nastrojem. Aby tak mogło być konieczne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości snu. Tyle teoria. W praktyce jednak usypianie niemowlęcia może stanowić nie lada wyzwanie. Dziecko w czasie, w którym powinno spać marudzi, jest płaczliwe i rozdrażnione. To częsty problem, któremu na szczęście możemy zaradzić. W jaki sposób to zrobić? Poznaj sprawdzone sposoby.
Nie odmawiaj kołysania
Nie da się ukryć, że niemowlęta najszybciej zasypiają kołysane. Delikatne ruchy kojarzą się im z czasem spędzonym w łonie matki i sprawiają, że dzieci stają się spokojniejsze i szybciej zapadają w sen. Niestety, noszenie i kołysanie dziecka na rękach potrafi być męczące. Co więcej, bardzo często zdarza się, że gdy tylko zaprzestaniemy kołysania i odłożymy malucha do łóżeczka on przebudzi się i zacznie płakać od nowa. Co więc zrobić? To bardzo proste. Wystarczy jedynie wyposażyć pokój dziecięcy w odpowiednie akcesoria takie jak kołyski. Doskonale sprawdzają się również bujaczki niemowlęce. Dzięki nim dziecko może mieć wygodną i bezpieczną dla niego pozycję a rodzic może zadbać o przyjemne kołysanie malucha bez obaw o stan swojego kręgosłupa. Pamiętaj, że bujanie w kołysce powinno być rytmiczne, regularne ale niezbyt nasilone. Ruchy powinny być spokojne i delikatne.
Zadbaj o regularność snu
Niemowlęta lubią ustabilizowany rytm dnia i powtarzalność pewnych czynności związanych z pielęgnacją, kamieniem czy wypoczynkiem. Jeśli zależy ci na tym, żeby dziecko nie miało większych problemów z zasypianiem musisz mieć świadomość jak ważny jest regularny harmonogram dnia. Już na kilka godzin przed snem zadbaj o to, by dziecko nie było narażone na nadmiar bodźców, postaraj się je wyciszyć. Warto wypracować sobie wieczorną rutynę, w której znajdzie się czas na nieśpieszną kąpiel czy masaż ciała dziecka. Dzięki temu, gdy nadejdzie pora snu maluch nie będzie miał problemów z zaśnięciem. Wprowadzaj do codziennej rutyny rytuały, które będą sprawiały przyjemność zarówno tobie, jak i dziecku. Mowa tu między innymi o przebieraniu w piżamkę, czytaniu książeczek, słuchaniu relaksującej muzyki czy śpiewaniu kołysanek. Pamiętaj, że w tym czasie nie powinno być już miejsca na wygłupy czy intensywną zabawę. Zamiast “zmęczyć” dziecko sprawi bowiem, że będzie przebodźcowane i znacznie trudniej będzie mu się wyciszyć.
Otulenie może pomóc
W przypadku niemowląt warto zadbać o to, by dziecko nie miało zbyt wiele wolnej przestrzeni i możliwości poruszania rączkami i nóżkami. Będzie wówczas o wiele bardziej zainteresowane poznawaniem świata niż odpoczynkiem. Maluchy uwielbiają otulenie rożkiem lub kocykiem, który daje przyjemne ciepło a przy tym kojarzy się z bezpiecznym brzuchem mamy. Zadbaj również o to, by maluch miał się do czego przytulić. Doskonale w tej roli sprawdzą się lalki szmacianki, które nie tylko zapewnią dziecku miły dotyk, ale również będą doskonałą ozdobą dziecięcego pokoju.
Dziecko czuje twoje emocje
Kiedy nadchodzi czas wieczornego usypiania dziecka stajesz się poddenerwowany i napięty? Obawiasz się, że dziecko po raz kolejny przepłacze kilka długich godzin zanim zaśnie? Prawdopodobnie tak właśnie będzie. Twój stres i napięcie jest doskonale wyczuwalne przez dziecko, przez co ono również zaczyna być zdenerwowane a co za tym idzie ma większe problemy z zaśnięciem. Zanim więc przystąpisz do wieczornej rutyny zatroszcz się o siebie, wypij aromatyczną herbatę i postaraj się uspokoić i wprawić w dobry nastrój. Efekty takiego działania mogą pozytywnie cię zaskoczyć.
Zadbaj o odpowiednią atmosferę
Przygotowując pokój niemowlaka zatroszcz się o to, by warunki do snu były jak najlepsze. Przede wszystkim w sypialni nie powinno być zbyt ciepło. Optymalna temperatura wynosi ok 20 stopni Celsjusza. Zadbaj również o przytłumione, klimatyczne światło. Możesz także śpiewać kołysanki lub zdecydować się na włączenie spokojnej, cichej muzyki. Pamiętaj o tym, że dziecko warto odkładać do łóżeczka, kiedy jest senne ale jeszcze nie śpi. Pozwoli to wzmocnić w dziecku umiejętność samodzielnego zapadania w sen. Po czym poznać, że dziecko jest już śpiące? Sygnały takie jak tarcie oczek, grymaszenie czy opadające powieki to znak, że czas udać się na spoczynek.
Podsumowując, choć usypianie niemowlaka może wydawać się trudne a małe dzieci często grymaszą i mają trudności z zaśnięciem – tak naprawdę wystarczy odrobina wprawy oraz zastosowanie prostych, sprawdzonych metod, by dziecko zasypiało bez większych trudności.