Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Krok po kroku

dziecko z rowerem

Umiejętność jazdy na rowerze jest niezwykle przydatna. Nic więc dziwnego, że każdy rodzic chce by jego pociecha nie miała problemów z jej opanowaniem. Tym bardziej, że rower to doskonały środek lokomocji a jazda na nim może być świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Nie da się jednak ukryć, że czasami nauka jazdy na rowerze może wydawać nam się trudna. W jaki sposób powinna przebiegać? O czym powinniśmy pamiętać ucząc dziecko jazdy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze?

Wybór odpowiedniego momentu do rozpoczęcia nauki jazdy na rowerze jest niezwykle istotny dla dziecka oraz powodzenia naszych starań. Należy wziąć pod uwagę zarówno wiek malucha, jak i jego gotowość psychiczną oraz umiejętności motoryczne naszej pociechy. Pamiętać należy, że dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie wszystkie są gotowe na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze w tym samym czasie. Niemniej jednak dzieci zaczynają okazywać zainteresowanie rowerami w wieku około 3-4 lat. Warto więc uważnie obserwować swoją pociechę. Jeśli zauważymy, że dziecko interesuje się rowerami, wyraża ciekawość oraz chęć nauki możemy ją rozpocząć. Dając maluchowi swobodę wyboru, a jednocześnie oferując mu swoje wsparcie i cierpliwość, stworzysz optymalne warunki do odniesienia sukcesu w nauce jazdy na rowerze.

male dziecko na rowerze

Pierwszy rower dla dziecka – jaki kupić?

Zakup pierwszego roweru dla dziecka może wydawać się zadaniem trudnym, szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy. Tymczasem od tego, jaki rower wybierzemy zależy bezpieczeństwo i komfort dziecka. Jeśli będzie on dobrze dopasowany możemy liczyć na to, że szybciej zaobserwujemy postępy w nauce jazdy. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych elementów jest bez wątpienia wielkość roweru dla dziecka. Dziecko powinno być w stanie swobodnie postawić stopy na ziemi, gdy siedzi na siodełku. Kolana i łokcie dziecka mogą być w tym przypadku lekko ugięte. Niemniej jednak warto zatroszczyć się o zakup takiego roweru, by mógł on posłużyć dziecku przez długi czas. Dlatego też większość rodziców decyduje się na zakup modelu, który posiada regulowaną wysokość siodełka i kierownicy. Na pierwszy rower dziecka lepiej sprawdzi się model o niewielkich kołach. Najczęściej wybierany ich rozmiar to 12 cali. Ponadto warto zwrócić uwagę na to z jakich materiałów wykonano rower oraz jaki posiada system hamulców. W przypadku pierwszych rowerów dodatkowe elementy takie jak np. przerzutki mogą stanowić dodatkowe utrudnienie nie zaś pomoc w jeździe.

Przeczytaj również  Rodzicielstwo bliskości - co to jest? 7 podstawowych zasad

Nie sposób nie zwrócić również uwagi na estetykę roweru. W tej kwestii warto pozwolić dziecku decydować. Kolor i wzór roweru mogą przyciągnąć uwagę dziecka i zwiększyć jego entuzjazm do nauki jazdy. Mówiąc o pierwszym rowerze dla dziecka nie możemy zapominać także o bezpieczeństwie malucha. Warto więc wyposażyć się w niezbędne, praktyczne akcesoria. Jednym z nich są przykręcane, boczne kółka, które są niezastąpione na pierwszym etapie jazdy, kiedy dziecko uczy się utrzymywać równowagę. Poza tym, przed nauką jazdy należy wyposażyć malucha w kask rowerowy w odpowiednim rozmiarze oraz w ochraniacze na kolana i łokcie. Nie tylko zmniejszymy bezpieczeństwo poważnych kontuzji, ale również sprawimy, że ewentualne upadki nie będą dla dziecka zniechęcające. Tak przygotowany maluch może rozpocząć swoją przygodę z nauką jazdy na rowerze.

dziecko jedzie na rowerze

Nauka jazdy na rowerze – krok po kroku

Chcąc przystąpić do nauki jazdy na rowerze musisz pamiętać, że od twojego zachowania będą zależały postępy dziecka. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dlatego też koniecznie zachowaj cierpliwość, nie popędzaj dziecka oraz nie twórz stresującej atmosfery. Zamiast krytykować pociechę utrzymuj jej motywację poprzez zauważanie i docenianie najmniejszych nawet sukcesów. Dzięki temu szybko zauważysz jak maluch robi postępy. Jak jednak powinna wyglądać nauka jazdy na rowerze? Spróbujmy opisać ją krok po kroku.

1. Równowaga

Pierwszym etapem nauki jazdy na rowerze powinna być umiejętność utrzymania równowagi na rowerze. Na tym etapie warto wykorzystać boczne kółka, które ustabilizują dziecko podczas pierwszych prób. Dziecko może spróbować pedałowania lub też starać się utrzymywać równowagę na rowerze podczas odpychania się. Boczne kółka można stopniowo podnosić a następnie całkowicie z nich zrezygnować, gdy maluch czuje się już pewnie i jest w stanie utrzymać rower w pozycji pionowej podczas odpychania się lub prób jazdy.

Przeczytaj również  Przewijanie w nocy - jak często sprawdzać pieluszkę?

2. Pedałowanie

Kolejny krok to nauka pedałowania. Pamiętaj, że powinna odbywać się na spokojnym, płaskim terenie, wolnym od ruchu samochodowego, na którym dziecko będzie mogło ćwiczyć bez obaw o kolizje. Wytłumacz dziecku w jaki sposób naciskać na pedały, jak szybko i jak mocno to robić. Początkowo wspieraj równowagę malucha za pomocą specjalnego długiego uchwytu lub trzymając go za siodełko. To dość męczący etap, podczas którego z pewnością trochę się nabiegasz, jednak jest on niezwykle ważny. Dopiero gdy zauważysz, że dziecko w pełni utrzymuje równowagę oraz jest w stanie zestawić nogi z pedałów podczas zatrzymywania roweru możesz pozwolić mu na przejażdżki na niedługich, prostych odcinkach.

3. Skręcanie

Następnie możesz przejść do nauki skręcania rowerem. Wytłumacz jak działa kierownica i w jaki sposób należy ją ustawić, aby zmienić kierunek jazdy. Możesz ustawić słupki lub narysować plac manewrowy, po którym ma poruszać się dziecko by opanować umiejętność skręcania. Kolejny krok to nauka hamowania, która jest nie mniej istotna niż pedałowanie. Pokaż dziecku, jak delikatnie i równomiernie naciskać hamulce, a także jak przenosić wagę ciała do tyłu w trakcie hamowania.. Początkowo ćwiczenia powinny odbywać się w powolnym tempie, aby dziecko poczuło się pewnie podczas hamowania w trudniejszych warunkach.

4. Połączenie wszystkich trzech

Gdy maluch opanuje wszystkie podstawowe umiejętności związane z jazdą na rowerze czas na ich połączenie i jazdę w nieco trudniejszym terenie  – już samodzielnie. Po opanowaniu podstawowych umiejętności, przenieście się więc na otwarty teren, taki jak park lub plac zabaw. To idealne miejsce, by umożliwić maluchowi swobodne eksplorowanie jazdy na różnych nawierzchniach, pod różnymi kątami i w różnych warunkach.

Na każdym etapie nauki jazdy na rowerze pamiętaj, że powinna ona przebiegać w atmosferze pełnej wsparcia i motywacji. Dziecko nie powinno być zestresowane i obawiać się, że zrobi coś źle. Musisz być cierpliwy, wyjaśniać poszczególne ruchy i manewry. Pamiętaj także, że maluch może popełniać błędy i jest to całkowicie naturalne. Zadbaj również o to, by nauka nie była dla dziecka zbyt męcząca i stresująca. Długość zajęć z jazdy na rowerze dostosuj do możliwości malucha. Jeśli widzisz, że pociecha jest zmęczona, zniechęcona i zwyczajnie nie chce już uczyć się dalej – odpuść. Lepiej poświęcić na naukę więcej dni niż zniechęcić malucha do zdobycia nowej, cennej umiejętności. Wspólna nauka jazdy na rowerze powinna być dobrą zabawą.

Przeczytaj również  Jakie krzesełko do karmienia wybrać? Ranking TOP 15

5. Regularne jeżdżenie na rowerze

Ostatnim krokiem jest szlifowanie i utrwalanie umiejętności, które opanowało twoje dziecko. Regularne ćwiczenia i rodzinne wyprawy rowerowe nie tylko rozwijają umiejętności dziecka, ale także budują więzi i wspomagają zdrowy styl życia. Zachęcaj więc malucha do wspólnych przejażdżek – z każdą kolejną wyprawą będzie on coraz lepiej radził sobie na dwóch kółkach. Pamiętaj, że zarówno odległość jak i tempo jazdy podczas wspólnych wycieczek powinna być dopasowana do potrzeb i możliwości fizycznych dziecka, by nie zniechęciło się ono do jazdy na rowerze.

Podsumowując, wydawać się może, że nauka jazdy na rowerze jest zadaniem trudnym i stanowi niemałe wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Tymczasem wcale nie musi tak być. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do niej, wybierzemy rower w dopasowanym do dziecka rozmiarze a ono samo będzie chętne do nauki ten wspólnie spędzony czas może być doskonałą zabawą. Pamiętaj jedynie o naszych wskazówkach. Wówczas możesz mieć pewność, że dziecko szybko zacznie robić postępy i nauczy się jeździć na rowerze bez stresu i płaczu.