Ile miesięcznie kosztuje dziecko w 2023 roku? Wychowanie w przeliczeniu na złotówki

dziecko trzyma pieniadze

Pary, które decydują się na dziecko rzadko kiedy w pierwszej kolejności myślą o kosztach. Potrzeba posiadania potomka jest związana z chęcią powiększenia rodziny i dopełnienia wzajemnej relacji. Bardzo często u młodych rodziców dochodzi do zderzenia z rzeczywistością i sytuacji, kiedy koszty zaczynają ich przerastać. Co robić, by uniknąć kłopotów finansowych związanych z zaspokojeniem wszelkich potrzeb malucha? Przede wszystkim warto już na etapie starania się o ciążę zastanowić się, jaki jest koszt utrzymania dziecka od etapu noworodkowego, po wiek nastoletni.

Pierwsze wydatki czekają was już w trakcie ciąży

Z kosztami związanymi z posiadaniem dziecka trzeba zmierzyć się już na etapie ciąży. Niestety nie wszystkie badania potrzebne przyszłym mamom są refundowane. W przypadku różnego typu nieprawidłowości oraz niedoborów składników odżywczych często konieczne jest wdrożenie suplementacji, co również można wliczyć w koszty związane z planowaniem rodzicielstwa. Suplementy nie należą do najtańszych, a również trzeba je wykupić samodzielnie. Przyszłe mamy muszą też wziąć pod uwagę koszt zakupu nowych ubrań. Zmieniająca się sylwetka i rosnący brzuszek sprawiają, że dotychczasowa odzież zaczyna sprawiać dyskomfort, a po jakimś czasie zwyczajnie nie da się jej już założyć. Oczywiście tutaj koszty można znacznie zmniejszyć, na przykład kupując ubrania używane, czy też pożyczając je od siostry/przyjaciółki, która ma już ciążę za sobą.

Większość par spodziewających się dziecka zaczyna kompletować wyprawkę już na etapie ciąży. Zdecydowanie jest to najpoważniejszy koszt związany z narodzinami malucha. Łóżeczko i jego wyposażenie w postaci materaca, pościeli, czy zabezpieczeń na szczebelki, pierwsze ubranka, pieluszki i pampersy to dopiero początek długiej listy. W zależności od tego, czy wybieramy karmienie piersią, czy butelką potrzebne będą inne akcesoria, czyli laktatory i wkładki laktacyjne lub butelka i odpowiednie smoczki. Bardzo istotnym elementem wyprawki jest chusta lub nosidełko, do najpoważniejszych wydatków należy z kolei wózek. Dziecko zaczyna sporo kosztować jeszcze zanim pojawia się na świecie!

kobieta w ciazy trzyma pieniadze

Ile może kosztować dziecko? Wszystko zależy od was

Koszt utrzymania dziecka biorąc pod uwagę ubrania, wyżywienie, opiekę lekarską i wydatki związane z edukacją wydaje się bardzo wysoki. Ostatecznie wydatki zależą jednak od rodziców, bez problemu da się je znacznie obniżyć. Zmniejszenie kosztów związanych z posiadaniem dziecka nie powinno być oczywiście związane z gorszą jakością opieki. Istnieją inne sposoby na to, by utrzymać malucha taniej, tak by nie odczuł żadnych braków. Najpopularniejszą metodą jest kupowanie ubranek, czy akcesoriów z drugiej ręki. Dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym błyskawicznie wyrastają z ubrań, a zarazem wymagają częstego przebierania, co generuje bardzo wysokie koszty. Kupowanie odzieży dla maluszków w lumpeksach daje sporą oszczędność.

Przyciąć koszty związane z rzeczami dla dziecka można również przy okazji zakupu wózka. To właśnie ten wydatek jest najpoważniejszy, jeśli chodzi o wyprawkę. Każdemu rodzicowi zależy na tym, by wózek był dla dziecka bezpieczny i maksymalnie komfortowy, zrozumiałe jest więc, że chcą sięgać po rozwiązania z wyższej półki. Znani i polecani producenci oferują wózki jakościowe, jednak zazwyczaj idzie to w parze z bardzo wysoką ceną. Zakup wózka z drugiej ręki pozwala na dużą oszczędność. Używane da się zakupić również łóżeczko. W sklepach z odzieżą używaną bardzo często spotkać można również zabawki dla dzieci.

Przeczytaj również  Dlaczego dzieci biją inne dzieci? Rozwiąż ten problem!

Średni miesięczny koszt utrzymania dziecka w 2023 roku

Ciężko jest jednoznacznie określić średni koszt utrzymania dziecka. Jedno jest pewne – wraz z wiekiem koszty te wzrastają. Najmniej wymagający pod względem utrzymania jest noworodek i niemowlak. Oczywiście mowa tu o średnim koszcie miesięcznym, bez wyprawki, która wliczana jest zazwyczaj w wydatki ciążowe.

  • 0 – 1 rok – średni miesięczny koszt utrzymania dziecka od momentu urodzenia, do ukończenia roczku to około 1100 zł, jednak dużo zależy tu między innymi od sposobu karmienia. Ekonomiczniejsze jest oczywiście karmienie piersią, jednak nie wszystkie matki mogą i chcą karmić naturalnie, na co nie powinno być społecznej presji, mimo że karmienie piersią uważane jest za zdrowsze dla dziecka.
  • 1 – 3 lata – koszty są minimalnie wyższe i wynoszą około 1200 zł.
  • 3 – 6 – mały przedszkolak może kosztować rodziców około 1300 zł w skali miesiąca.
  • 6 – 9 – z chwilą rozpoczęcia edukacji szkolnej koszty zaczynają rosnąć, średnio wynoszą około 1400 zł.
  • 9 – 12 – dziecko wkraczające w wiek nastoletni ma coraz większe potrzeby, co daje koszt średnio 1450 zł miesięcznie.
  • 12 – 16 – na tym etapie pojawia się zazwyczaj więcej wydatków związanych z edukacją, co daje około 1600 zł miesięcznie.
  • 16 – 18 – u progu dorosłości dziecko nadal wymaga znacznego wsparcia finansowego, nie maleją też koszty związane z edukacją, przygotowanie do matury często wymaga korepetycji i większej ilości pomocy naukowych. Koszty utrzymania nastolatka tuż przed osiągnięciem pełnoletności to średnio 1800 zł.

Średni miesięczny koszt utrzymania dziecka jest zależny od jego wieku. Zawsze jednak można zaoszczędzić, stosując różne triki na zmniejszenie kosztów związanych z wyżywieniem, czy ubieraniem, nigdy jednak nie należy tego robić kosztem dobra dziecka!

dziecko z pieniedzmi

Jedzenie dla dziecka – średni koszt

Jednym z najważniejszych wydatków jest jedzenie dla dziecka. W przypadku noworodków w pierwszych miesiącach życia koszty te odchodzą, jeśli maluch karmiony jest piersią. Wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety koszt wyżywienia wysuwa się jednak na pierwszy plan. Ciężko jest oszacować średni miesięczny koszt ze względu na to, że każda rodzina preferuje inną dietę oraz inny model żywienia. W domach, gdzie często korzysta się z restauracji, czy jedzenia na wynos, koszty te będą o wiele wyższe. Zaoszczędzić na jedzeniu, bez szkody dla dziecka można poprzez samodzielne przygotowywanie prostych, a zarazem urozmaiconych i zbilansowanych posiłków w oparciu o sezonowe produkty. Średni koszt utrzymania dziecka pod kątem wyżywienia wynosi od 200 do 500 zł miesięcznie.

Opieka zdrowotna dla dziecka – średni koszt

Podczas wychowania dziecka kluczową sprawą jest dbanie o prawidłowy rozwój i zdrowie. Niestety nie wszystkie badania są refundowane przez służbę zdrowia, co generuje dodatkowe koszty. Płatne są również niektóre, dodatkowe szczepionki, nawet jeśli korzystamy z wszelkich badań na NFZ to w przypadku choroby, trzeba liczyć się z kosztami leków, czy antybiotyków. Czasami konieczny jest też zakup witamin, w sytuacji, gdy dziecko zmaga się z niedoborami. Średni koszt miesięczny opieki zdrowotnej dla dziecka to około 300 zł, nawet przy korzystaniu z refundowanych badań, czy zabiegów.

Przeczytaj również  Ile pieluch dziennie zużywa noworodek i niemowlę?

Edukacja dla dziecka (przedszkola i szkoła) – średni koszt

Koszty związane z utrzymaniem dziecka zaczynają rosnąć najbardziej w momencie pójścia do przedszkola. Zaczynają być potrzebne rzeczy takie jak strój na rytmikę, farbki, plastelina, bloki rysunkowe oraz inne rzeczy związane między innymi z wykonywaniem prac plastycznych. Bardzo często dużym wydatkiem jest samo opłacenie prywatnego przedszkola, gdyż nie zawsze da się dostać do publicznego. Moment rozpoczęcia edukacji szkolnej, również znacznie podbija koszty. Co prawda rząd nieustannie organizuje wsparcie dla osób posiadających dzieci, co jest związane z refundowaniem szkolnej wyprawki. Zazwyczaj jednak dodatki pieniężne nie pokrywają rzeczywistych kosztów związanych z zakupem podręczników, plecaka, piórnika, zeszytów, akcesoriów do geometrii, strojów na WF, czy rzeczy na plastykę. Szkoła to również wydatki związane z ubezpieczeniem, składkami na komitet rodzicielski, okazyjne wyjazdy do teatrów lub kina oraz wycieczki. Dzieci, które nie radzą sobie z danym przedmiotem, wymagają również korepetycji, których koszt waha się od 30 do nawet 100 zł za godzinę. Ceny korepetycji są ściśle uzależnione nie tylko od przedmiotu, ale też od samego korepetytora. Najtaniej zazwyczaj udzielają lekcji studenci, dlatego warto korzystać z ich usług, zwłaszcza że zazwyczaj nie odbiegają one jakością od korepetycji dawanych przez nauczycieli z wieloletnim stażem.

dziecko idzie do szkoly

Zajęcia dodatkowe dla dziecka – średni koszt

Ważną częścią wychowania dziecka są zajęcia dodatkowe. Mają one służyć rozwoju pasji oraz znalezieniu swojej własnej drogi zawodowej, której szukanie bardzo często rozpoczyna się już na etapie szkoły podstawowej. Jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe, to najczęściej wybierane są lekcje języka obcego, ich średni koszt to około 300 zł miesięcznie. Dzieci uzdolnione artystycznie mogą z kolei korzystać z lekcji gry na instrumencie. Tutaj koszty zazwyczaj są już wyższe i mogą dochodzić nawet do 40 zł miesięcznie, szczególnie w przypadku korzystania z prywatnej szkoły muzycznej. Inna droga jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe, to sport. Bardzo aktywne dzieci, które potrzebują rozładować swoją energię poprzez zajęcia sportowe, mogą korzystać z nauki pływania, czy sztuk walki, tutaj koszty mogą wynosić od 200 do nawet 500 zł miesięcznie w zależności od tego czy dziecko korzysta tylko z jednych, czy z większej ilości zajęć sportowych. Inne dodatkowe, rozwijające zajęcia to taniec, nauka jazdy konnej oraz nauka programowania dla dzieci, która cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością, ze względu na to jak duże możliwości rozwoju zawodowego daje programowanie i grafika. Na zajęciach dodatkowych nie warto oszczędzać, gdyż jest to inwestycja w przyszłość naszego dziecka.

Ile kosztuje niania dla dziecka?

W sytuacji, gdy dziecko nie dostało się do przedszkola, a żadne z rodziców nie może pozwolić sobie na rezygnację z pracy, konieczne staje się zatrudnienie niani. Bardzo ciężko tutaj oszacować średnie miesięczne koszty, gdyż wszystko zależy od ilości przepracowanych godzin przez nianię. Rzadko kiedy jest to pełne 10 czy nawet więcej godzin, zazwyczaj rodzice ustalają grafik niani pod względem swoich zmian w pracy, czasami pomoc do dziecka jest potrzebna na dwie trzy godziny dziennie. W celu obliczenia średniego miesięcznego kosztu należy podliczyć więc stawkę godzinową niani oraz ilość godzin kiedy będzie ona nam potrzebna. Stawki niani zależą między innymi od doświadczenia. Studentki, które chcą sobie dorobić i stawiają pierwsze kroki w zawodzie, zazwyczaj mają konkurencyjne stawki, aktualnie wynoszą one od 16 do 20 zł za godzinę. Doświadczone nianie, posiadające referencje, wykształcenie pedagogiczne, oraz dodatkowe atuty dyktują  o wiele wyższe stawki od 20 do nawet 40 zł za godzinę.

Przeczytaj również  Pieluchy czy pantsy - kiedy i dlaczego warto przejść na pieluchomajtki?

A ile średnio kosztuje miesięczne utrzymanie nastolatka?

W celu wyliczenia ile kosztuje średnie miesięczne utrzymanie dziecka w wieku nastoletnim, wystarczy zsumować wszystkie podane koszty. Ubrania, jedzenie, opieka zdrowotna, edukacja, zajęcia dodatkowe dają nam miarodajny obraz kosztów związanych z zaspokojeniem wszystkich potrzeb nastolatka. Wydatki mogą wzrastać w zależności od tego, jak dziecko radzi sobie z nauką. W przypadku zaległości z wielu przedmiotów, szczególnie przed maturą, konieczne jest skorzystanie z korepetycji, co może znacznie podbić koszty utrzymania. Naturalne jest również wprowadzenie kieszonkowego dla nastolatka, który ma już bogate życie towarzyskie i potrzebuje własnych pieniędzy na drobne wydatki. Kwota kieszonkowego zależy jednak wyłącznie od możliwości finansowych rodziców oraz od ich własnej decyzji, ile są w stanie przeznaczyć na zachcianki swojej nastoletniej pociechy, więc kieszonkowe ciężko jest wliczyć w średnie, miesięczne koszty utrzymania.

nastolatka trzyma pieniadze

Inflacja nieustannie zwiększa koszt utrzymania dziecka!

Galopująca inflacja niestety podbija koszty związane z utrzymaniem dziecka, niezależnie od jego wieku. Aktualnie mamy do czynienia ze znacznym wzrostem cen wszystkiego począwszy od żywności, po usługi. Coraz droższe robią się zajęcia dodatkowe, czy korepetycje. Z powodu inflacji swoje stawki podnoszą również nianie, to wszystko sprawia, że dziecko zaczyna kosztować coraz więcej.

Jeżeli możesz, to nigdy nie oszczędzaj na dziecku!

Średni koszt utrzymania dziecka może wydać się Wielu rodzicom bardzo wysoki. Nigdy jednak nie powinno się oszczędzać ani na żywności, ani na opiece zdrowotnej, ani na zajęciach dodatkowych dla malucha. Można wprawdzie starać się ograniczyć koszty związane między innymi z wyżywieniem, jednak nie ze szkodą dla dziecka. W celu zaoszczędzenia na jedzeniu można na przykład więcej posiłków przygotowywać samodzielnie. Gotowanie zawsze w pewien sposób zmniejsza koszty. Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, czy zajęcie dodatkowe to ciężko to znaleźć jakikolwiek sposób na obcięcie kosztów, oszczędzić za to można między innymi na ubraniach, kupując je z drugiej ręki zarówno w lumpeksach, jak i na internetowych platformach służących do sprzedaży i zakupu używanych rzeczy. Warto też dodać, że sprzedaż rzeczy, z których dziecko już wyrosło, pozwoli na zredukowanie kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Podsumowanie

Planując powiększenie rodziny, należy liczyć się z całkiem sporymi wydatkami. W sytuacji, gdy nie stać nas na zapewnienie dziecku wszystkiego, co potrzebne warto dobrze przemyśleć swoją decyzję.