Jak radzić sobie z koszmarami u dzieci? 5 cennych wskazówek dla rodziców

Jak radzić sobie z koszmarami u dzieci

Koszmary senne w wieku przedszkolnym i szkolnym nie muszą być powodem do niepokoju. Choć obraz dziecka, które w środku nocy budzi się z płaczem, nie jest przyjazny rodzicom, to w rzeczywistości nie zawsze związany jest z jakimikolwiek nieprawidłowościami. Warto jednak podjąć działania, które pozwolą dziecku spać spokojnie przez całą noc. Ważne jest wypracowanie odpowiednich nawyków, dzięki którym dziecko będzie czuło się bezpiecznie we własnym łóżeczku.

Skąd się biorą koszmary senne?

Koszmarne sny mogą występować w każdym wieku, ale ich największe natężenie przypada pomiędzy 5. a 6. rokiem życia. Szacuje się, że niemal każdemu dziecku coś złego śni się przynajmniej raz w tygodniu, a w wielu przypadkach nawet częściej. Choć koszmarny sen nie jest niczym przyjemnym, rodzice nie mają większego powodu do niepokoju. Najczęściej wynika on z nadmiernego przemęczenia albo przebodźcowania. Dzieci w trakcie snu odreagowują emocje, które zbierają się w nich przez cały dzień. Jak łatwo zauważyć, koszmarne sny częściej występują po ciężkim, przesyconym wydarzeniami dniu. Koszmary senne mogą być także naturalnym elementem rozwoju intelektualnego dziecka. W takich sytuacjach nie są one problemem, choć oczywiście nie są też niczym przyjemnym ani dla dziecka, ani dla rodzica. Pojawia się ona natomiast w momencie, gdy koszmarne sny wynikają z oglądania horrorów oraz czytania bajek z dreszczykiem. Czasami nawet w dostosowanych do wieku dziecka bajkach występują duchy, potwory czy upiory, które budzą strach zwłaszcza nocą. Wtedy też konieczne jest ograniczenie dostępu do materiałów, które mogą powodować dodatkowe lęki.

skad-sie-biora-koszmary-senne.jpg

Jak poradzić sobie z koszmarami sennymi? 5 cennych wskazówek

Koszmarom sennym nie jesteśmy w stanie całkowicie zaradzić, ale warto podjąć działania, dzięki którym dziecko powinno spać lepiej, bez nocnych przebudzeń. Celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do snu, ale należy też zwrócić uwagę na zachowania i wydarzenia, które mają miejsce w ciągu dnia. Pamiętajmy, że na dobry sen pracujemy nie tylko wieczorem, ale też właśnie przez cały dzień. Oto 5 cennych porad, które warto wdrożyć w życie:

  1. Przygotujmy odpowiednie miejsce do spania.
  2. Zadbajmy o balans pomiędzy odpoczynkiem a aktywnością w ciągu dnia, nie doprowadzając do przemęczenia dziecka.
  3. Dobierajmy dzieciom odpowiednie książki i bajki.
  4. Przed snem puśćmy dziecku muzykę relaksacyjną.
  5. Zapewnijmy dziecku bliskość, zwłaszcza przed pójściem spać.
Przeczytaj również  Jak tworzyć zdrowe nawyki snu u dzieci

Pokój dziecka powinien być jego oazą spokoju. Postawmy w nim wygodne łóżko, do którego dobierzemy odpowiedni materac. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dobrej jakości produkt jest w stanie zapewnić nam lepszy sen. Materace marki Hilding dostępne na: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200 spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców. Warto mieć na uwadze, że sklep Senna Materace jest autoryzowanym dystrybutorem marki Hilding: https://sennamaterace.pl/.

Dbając o dobrą jakość snu dziecka, przyjrzyjmy się temu, jak wygląda jego dzień. Jeśli spędza ono sporo czasu w przedszkolu, zadbajmy o to, aby później mogło wypocząć w domu. Dla malucha bardzo istotna jest bliskość rodzica, dzięki której nie czuje się samotny ani odtrącony. Warto więc poświęcić mu trochę więcej czasu, zwłaszcza przed pójściem spać. Niektórym pociechom łatwiej zasypiać z rodzicem przy boku. Czasami warto pozwolić dziecku spać razem z nami, nawet jeśli od dłuższego czasu śpi już we własnym łóżeczku. Noc czy dwie z rodzicami niewiele zmienią, natomiast dla dziecka mogą okazać się bardzo istotne w kontekście walki z negatywnymi emocjami.

Koszmary senne – kiedy warto odwiedzić psychologa?

Nasze codzienne życie, nawyki i zachowania odbijają się na jakości snu. Nic więc dziwnego, że dzieci, którym każdego dnia dostarczamy ogromu bodźców, śpią znacznie gorzej. Niemniej jednak czujni rodzice są w stanie załagodzić ten problem w stosunkowo krótkim w czasie, przestrzegając kilku prostych zasad. Nieco bardziej kłopotliwe są koszmary nocne, które wynikają z traumy, trudnych doświadczeń albo wydarzeń, jakie mają miejsce w życiu malucha. Rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, zmiana miejsca zamieszkania – to tylko niektóre sytuacje trudne z punktu widzenia dorosłego człowieka, a co dopiero małego dziecka. Wtedy też może ono potrzebować pomocy psychologa, gdyż nocne koszmary znikną dopiero po podjęciu efektywnej terapii. Walka z nimi na własną rękę będzie nie tylko żmudna, ale też nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dlatego warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Przeczytaj również  Zabawy dla dzieci w domu - 50 najlepszych propozycji

koszmary-senne-kiedy-warto-odwiedzic-psychologa.JPG

Materiał promocyjny.