Pieluchy tetrowe, bambusowe, muślinowe czy flanelowe? Porównanie rodzajów pieluszek

kobieta przygotowuje pieluche

Wszyscy świeżo upieczeni rodzice nagle stają przed dylematem właściwego wyboru pieluszek dla swoich pociech. Kryteria mogą być bardzo różne, ale bez względu na jakość oraz cenę zawsze warto przetestować określone typy pieluch, by z danej oferty wybrać tę najlepszą. Mimo że większość pieluszek wykonanych jest różnych materiałów, w praktyce i zastosowaniu są one do siebie dosyć podobne. Zapraszamy do przeglądu najpopularniejszych pieluszek dla maluchów!

Pieluchy tetrowe – zalety i wady

Jaki typ pieluch wybrać, by nie móc prać codziennie? Który materiał zapewni optymalną ochronę pupie dziecka? Lepiej się sprawdzą pieluchy tetrowe czy flanelowe? Główną zaletą tetry jest bardzo duży poziom chłonności oraz bardzo niska cena. Wiedziały już o tym nasze mamy oraz babcie, wykorzystując tetrowe pieluchy na wszelkie sposoby. Do czego pieluchy tetrowe dopasować? Sprawdzą się w zestawie z otulaczami, co już wypróbowało wielu rodziców. Dziś tetra wykorzystywana jest przede wszystkim jako:

  • miękki otulacz
  • podłożenie pod główkę w czasie drzemki
  • śliniak w czasie jedzenia, a także wymiotowania
  • niezwykle miękki i przyjemny w dotyku materiał do przytulania
  • przykrycie w słoneczne dni na świeżym powietrzu, przy nieco uciążliwym wietrze, np. w czasie spaceru w wózku

Do wad tetry zaliczymy bardzo delikatną strukturę, która może szybko stracić swoją sprężystość pod wpływem środków piorących, częstego prasowania i zwielokrotnionego używania. Im częściej stosujemy tetrę, tym częściej musimy uzupełniać jej zapasy w domowym zakątku pieluch.

Pieluchy bambusowe – zalety i wady

Zastanawiacie się, do czego pieluchy bambusowe służą? Mają szerokie właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, oraz termoregulujące. Jeśli dziecko znajduje się w otoczeniu, gdzie panuje wysoka temperatura, zapewniają mu chłód. W niskich temperaturach z kolei potrafią zapewnić ciepło. Szybko pochłaniają brzydkie zapachy, zapewniając nienaganną chłonność. Można przy ich zastosowaniu stworzyć podkład dla siedziska w foteliku samochodowym lub wózku spacerowym. Do najczęściej wymienianych wad należy duży poziom śliskości materiału oraz dość niska temperatura prania – tylko 40 stopni. Za jedną pieluszką zapłacimy około 18 złotych. To wcale niemało.

Przeczytaj również  Dlaczego powtarzanie jest przydatne, gdy dziecko uczy się angielskiego? Odkryj odpowiedź z Novakid Polska

Pieluchy muślinowe – zalety i wady

Pieluszki muślinowe najczęściej składają się z dwóch warstw tetry. Są bardzo delikatne, w pełni naturalne, zapewniają skórze dziecka oddech w każdej sytuacji. Zachowają trwały wygląd, jeśli do ich prania dopasujemy wyłącznie niskie temperatury. Mogą służyć w postaci wkładki do wózka lub kojca na balkonie w cieplejsze dni. Główna wada to oczywiście cena – za jedną pieluszkę muślinową często trzeba zapłacić ponad 20 złotych. Do czego pieluchy muślinowe można jeszcze zastosować? Jeśli nasze dziecko lubi zabawy na domowej podłodze, można stworzyć z tejże pieluchy niekrępujący i lekki kocyk.

Pieluchy flanelowe – zalety i wady

Analizując pieluchy flanelowe pod kątem skuteczności, można stwierdzić, że są dość podobne do pieluch tetrowych, tylko, że znacznie grubsze. Do czego pieluchy flanelowe wykorzystywać, aby w pełni odkryć ich funkcję? Z pewnością sprawdzą się jako:

  • ręcznik do podcierania pupy
  • miękki kocyk do przykrycia
  • idealna ochrona pupy, gdy maluch przez dłuższy czas przebywa poza domem
  • ręczniczek po kąpieli

Za wadę pieluch flanelowych uważa się ich mniejszy poziom chłonności, niż w przypadku innych rodzajów pieluch. Pieluszki flanelowe po zmoczeniu stają się bardzo ciężkie, co dla niemowląt może być bardzo uciążliwe. Proces prania pieluch flanelowych jest bardzo zbliżony do prania tetry. Można to robić w wysokich temperaturach, sięgających 90 stopni.

W przeciwieństwie do pieluch tetrowych, jak najbardziej poleca się prasowanie pieluch flanelowych. Wszystko dlatego, że pod wpływem wysokiej temperatury flanela rozszerza swoją chłonność.

Która z nich będzie najlepsza? Porównanie

Kwestia wyboru jest bardzo indywidualna. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie wypróbowanie każdej opcji osobno i wyciągnięcie wniosków. Tylko na tej podstawie określić możemy tak naprawdę, który rodzaj pieluszek trafił do naszych serc i serca naszego malucha najbardziej.

Przeczytaj również  Kosz na pieluchy - jaki wybrać i czy warto go mieć?

Wszystkim rodzicom zależy na tym, aby zakupione pieluchy dawały się szybko wyprać i by równie szybko schły za pomocą zastosowania tradycyjnych, domowych metod.

Najbardziej irytujące może się okazać pranie wstępne w przypadku większości rodzajów pieluch, ale jest ono nieuniknione, jeśli chcemy pozbyć się wszelkich pozostałości i cieszyć się wielokrotnym zastosowaniem ochrony dla naszych dzieci.

Znaczenie ma także cena, tetrowe pieluchy są najtańsze. Nikogo więc nie powinno dziwić, że w pierwszej kolejności rodzice inwestują właśnie w ten rodzaj pieluszek. Niegłupim pomysłem będzie stworzenie swoistego notatnika, w którym zaznaczać będziemy rodzaj pieluchy stosowanej danego dnia, opisywać skuteczność oraz ogólne wnioski. Na tej podstawie szybko wybierzemy rodzaj pieluszek do regularnego stosowania.