Pierwszy uśmiech bez próchnicy: jak i kiedy zacząć myć zęby dziecku?

Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

Pierwszy ząbek u dziecka to radość, ale i niepokój rodziców. Pojawiają się pytania o to, czy i jak myć pierwsze ząbki. W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Czy trzeba myć zęby niemowlakowi?

Jak najbardziej tak. To, że małe dzieci nie jedzą czekolady i słodyczy, absolutnie nie oznacza, że można zlekceważyć higienę jamy ustnej. Dbałość o zęby od początku ich pojawienia się znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, ponadto przyzwyczaja dziecko do używania szczoteczki do zębów.

Mycie zębów niemowlętom nie jest trudne, jeśli się do tego odpowiednio zabierzemy. Warto się postarać, by dziecko od początku polubiło tę czynność. Jeśli tak się stanie, unikniemy późniejszych problemów z niechęcią do szczotki i pasty.

Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

Już pojawienie się pierwszego ząbka jest dla rodziców sygnałem, że pora na pastę i szczoteczkę. Nie ma powodu czekać, aż tych zębów będzie więcej.

Zwykle ząbki pojawiają się w drugim półroczu życia dziecka i trzeba się na ten moment przygotować. Szczoteczka dla niemowląt powinna być kupiona już wcześniej i czekać w gotowości. Duży wybór w atrakcyjnych cenach można znaleźć na platformie zdrowia gemini.pl.

szczoteczka-dla-niemowlat-jaka-wybrac-1.jpg

Pierwsze próby umycia ząbka trzeba przeprowadzić łagodnie i mimochodem. Zabieranie dziecka do łazienki i ustawianie przed lustrem nie jest dobrym pomysłem. Maluch nie musi wiedzieć, że jego ząbek jest właśnie myty. Nie ma natomiast nic złego w tym, że zacznie postrzegać szczoteczkę do zębów jako zabawkę. Jeśli będzie chętnie wkładać ją do buzi, to tym lepiej.

A co, jeśli dziecko płacze i stanowczo protestuje przeciwko myciu pierwszego ząbka? Nie jest to komfortowa sytuacja, ale nic na siłę. Zmuszanie dziecka do mycia zębów utrwali w nim przekonanie, że jest to coś przykrego, może nawet strasznego. Lepiej odczekać kilka dni. Maluchy mają bardzo krótką pamięć i jest więcej niż pewne, że dziecko o swojej niechęci po prostu zapomni.

Przeczytaj również  Ile pieluch dziennie zużywa noworodek i niemowlę?

Jak i czym myć zęby dziecku?

Dobrze dobrane szczoteczka i pasta to połowa sukcesu. Szczoteczka powinna być kolorowa i atrakcyjna dla dziecka. Jest wówczas większa szansa, że samo wyciągnie po nią rączki.

jak-i-czym-myc-zeby-dziecku-1.jpg

Pasta natomiast powinna mieć maksymalnie łagodny smak. Małym dzieciom kupuje się specjalne pasty, przeznaczone do ich wieku. W żadnym wypadku nie można umyć dziecku ząbków pastą dla dorosłych. Zbyt duża ilość fluoru może okazać się szkodliwa. Ponadto pasty dla dorosłych zwykle mają intensywne smaki. Dziecko może zareagować bardzo nerwowo. Pamiętaj, że maluchy odczuwają smaki zdecydowanie intensywniej.

Małe dzieci jedzą częściej niż dorośli. Czy to znaczy, że po każdym posiłku trzeba myć ich małe ząbki? Stomatolodzy zalecają, by robić to raz dziennie. Absolutne minimum to jeden raz – przed snem. Tego nie można zaniedbać.

Jak myć zęby dziecku? Powoli, delikatnie, najlepiej coś przy tym mówiąc lub śpiewając. Warto uśmiechać się do dziecka. Jest szansa, że odpowie tym samym i przy okazji otworzy buzię.

Pozostaje jeszcze kwestia pasty do zębów. „Dorosła” ilość na szczoteczce to zwykle ziarenko grochu lub małej fasolki. Dziecko nie potrzebuje aż tyle. W tym wypadku trzeba się sugerować wielkością ziarenka ryżu.

Artykuł zewnętrzny.