Pieluchy tetrowe – niezbędna część dziecięcej wyprawki

dziecko w pieluszce na rekach taty

Formując dziecięcą wyprawkę, szczególnie trzeba pamiętać o niezbędnych pieluchach. Oczywiście, jeśli ma się możliwości, można postawić wyłącznie na pieluchy jednorazowe, tzw. pampersy. Jednak w ogólnym rozrachunku ograniczanie się wyłącznie do nich jest kosztowne i mało przyjazne dla środowiska naturalnego. Dlatego tak bardzo istotne jest inwestowanie w pieluchy wielorazowe. Najlepszym przykładem pieluch wielorazowych są te wykonane z tetry. Stosowały je nasze mamy i babcie, dzięki tym pieluchom wielu z nas “wyszło na ludzi”, a obecnie jeszcze bardziej wracają do łask. Po raz kolejny zaczynamy doceniać rozwiązania stosowane przez nasze mamy i babcie. Dlaczego i ile pieluch tetrowych dla noworodka powinien na początek kupić każdy rodzic?

Dlaczego pieluchy tetrowe są tak popularne?

Popularność, jaką cieszą się pieluszki tetrowe, trudno uznać za chwilową. Do ich najważniejszych zalet zaliczamy:

  • funkcjonowanie w roli niezawodnego wkładu chłonnego
  • możliwość zastosowania w roli podkładu na przewijak
  • ochronę przed zabrudzeniami rodziców (np. w czasie przewijania)
  • rolę ręczniczka do wycierania buzi po każdym posiłku
  • funkcję lekkiego ręczniczka, który zastosować można przy wyjściu z wanienki po kąpieli
  • ochronę przed czynnikami pogodowymi, słońcem i wiatrem
  • możliwość wytarcia pupy
  • zużycie w celu przeprowadzania porządków domowych, mycia mebli, okien, drzwi, gdy dziecko nam już z pieluch wyrośnie

Pieluchy tetrowe dla dziecka – lekkie i bezpieczne

Pieluchy tetrowe wyróżniają się lekkością oraz przewiewnością. Szczególnie polecane są dzieciom, które na co dzień zmagają się z odparzeniami i mają bardzo delikatną skórę. Swoją skuteczność pieluchy tetrowe zawdzięczają przędzy bawełnianej. Klasyczne pieluszki tetrowe są z niej wykonane w 100%. Nowsze modyfikacje dopuszczają jeszcze domieszki bambusowe. Sploty tetrowe są bardzo charakterystyczne i kształtem przypominają nieco sporej wielkości kwadraty. Tetra należy do tych tkanin, które świetnie przepuszczają powietrze, na długo zapewniając świeżość delikatnej skórze dziecięcej. Jest nieskomplikowana w praniu, prać można ją ręcznie lub w pralce automatycznej, jest w stanie wytrzymać nawet bardzo wysokie temperatury. Ma jednak pewną wadę – pod wpływem częstego prania będzie stopniowo tracić swoją elastyczność i zacznie się rwać.

Przeczytaj również  Jak oduczyć dziecko pieluchy w nocy? 10 praktycznych sposobów

Czy pieluchy tetrowe są odpowiednie zarówno dla chłopca jak i dziewczynki?

Owszem, pieluchy tetrowe są odpowiednie zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek, mimo że kierunek oddawania moczu u obu płci jest nieco odmienny. Pieluszki tetrowe dzięki ponadprzeciętnej miękkości szybko dopasowują się do kształtu pupy dziecka, dzięki czemu od pierwszej chwili po założeniu pieluchy wraz z otulaczem każdy malec czuje się przyjemnie i komfortowo. Jeśli pytacie o to, ile pieluch tetrowych dla noworodka powinno się znaleźć pod ręką każdego rodzica na początek – polecamy zestawy liczące od 30 do 50 sztuk. Można je nabyć w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych z artykułami przeznaczonymi dla najmłodszych dzieci. Na początek poleca się wybrać pieluchy tetrowe dla chłopca i dziewczynki o gramaturze 140gsm. Ten rodzaj pieluszek z pewnością sprawdzi się przez cały pierwszy rok życia dziecka.

Pieluchy tetrowe do wyprawki – czy to dobry pomysł?

Lekarze pediatrii zdecydowanie polecają pieluchy z tetry jako najzdrowsze rozwiązanie dla skóry niemowląt. W sklepach dostępne są rozmiary od 50 do 80 cm. Rozmiar 50 i 60 cm jest idealny dla noworodków, jednak warto pamiętać też o tym, że dzieci szybko rosną, dlatego, jeśli nasze dziecko po urodzeniu będzie miało około 4 kg, najniższy rozmiar pieluchy może się okazać za mały. Lepiej od razu nabyć zestaw pieluszek o jeden rozmiar większy, aby nie było problemów z ich zawiązywaniem. Super wytrzymałe pieluszki tetrowe dla dziewczynki lub chłopca zdecydowanie mogą znaleźć się w wyprawce prezentowanej młodym rodzicom. Zdecydowanej części młodych rodziców nie stać na to, by za każdym razem używać pieluszek jednorazowych. Są one droższe od tetrowych i dość szkodliwe dla środowiska. Jedna pielucha jednorazowa rozkłada się bardzo długo. Na ten problem cały świat uczuliły liczne towarzystwa ekologiczne i to właśnie między innymi dzięki nim zapanowała ponowna moda na tetrę.

Przeczytaj również  Gdzie wyrzucić pieluchy, mokre chusteczki i inne dziecięce akcesoria?

Ile pieluch tetrowych do wyprawki dla noworodka?

W wyprawce dla noworodka na początek zmieścić można od 30 do 50 pieluch. Najważniejsze, by w razie konieczności przewinięcia dziecka pod ręką zawsze były czyste pieluszki. Nieskomplikowane w codziennym stosowaniu pieluchy tetrowe dla dziecka w czasie prania mogą się kurczyć, wszystko zależy od tego, jakiego środka piorącego użyjemy. Nie jest to jednak zbyt duży ubytek, około 10% długości. To kolejny powód, aby pamiętać o kupowaniu pieluszek przynajmniej o jeden rozmiar większych. Do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia polskie mamy przewijały swoje dzieci, stosując tetrę wraz z mało komfortową ceratą, która u wielu dzieci mogła powodować odparzenia. Dziś, na szczęście, cerata wiązana kiedyś przy biodrach dziecka, została w udany sposób zamieniona na otulacz. Dzięki zestawowi pieluchy tetrowe dla dziecka plus otulacz każdy maluch czuje się komfortowo, jego skóra oddycha, nie ma mowy o odparzeniach i konieczności ciągłego kontrolowania. Pieluszkę wraz z otulaczem umieścić można na pupie dziecka dzięki licznym technikom wiązania, które powinien poznać każdy świeżo upieczony rodzic. Pomocne przy przewijaniu są także spinki i zatrzaski. Dziś przewijanie malucha zajmuje ekspresowo kilka minut.

Jak prać pieluchy tetrowe?

Wystarczy brudne pieluchy wrzucić do worka PUL. W pralce koniecznie trzeba nastawić program płukania z odwirowaniem. Mleczna kupa dziecka spiera się bardzo szybko. Po dosypaniu proszku nastawiamy temperaturę na 60 stopni, jeśli chcemy prać tylko w odkażaczu, możemy ograniczyć się do 40 stopni. Nie zapomnijmy o dodatkowej opcji płukania pieluch. Tetrowych pieluch nie poleca się prasować, ponieważ gorąca para zmniejsza ich chłonność i sprawia, że dla skóry dziecka stają się zbyt chropowate.