Przewijanie chłopca a dziewczynki – czym się różni i jak to robić?

matka przewija dziecko

Jeszcze kilka lat temu pampersy dla dziewczynki nieco różniły się swoją budową od pampersów przeznaczonych dla chłopców. Miały wgłębienie na samym środku, które w pieluszkach przeznaczonych dla chłopców znajdowało się bardziej z przodu. Dziś producenci pieluszek stawiają na ujednolicenie form, ale to nie znaczy wcale, że przewijanie chłopca i dziewczynki odbywa się tak samo. Są pewne różnice, które każdy rodzic powinien znać.

Przewijanie noworodka – podstawowe zasady

Wielu rodziców w czasie przewijania swoich pociech popełnia stale jeden i ten sam błąd. Nie wolno w czasie przewijania podnosić dziecka do góry za łydki, bo w ten sposób możemy uszkodzić jego bioderka oraz stawy. Unosić możemy jedynie za uda, dociskając je przy tym do brzuszka, czyszcząc wszystkie zabrudzenia. Dodatkowo, pozycja dziecka na boku, umożliwi nam dokładniejsze czynności higieniczne w okolicach pleców. Aby przewijanie przeszło sprawie, szybko i wygodnie, musimy zainwestować w:

 • zestawy chusteczek nawilżających o szerokich właściwościach oczyszczających
 • krem przeciw odparzeniom z dużą zawartością cynku
 • pieluszki dopasowane do aktualnego wzrostu oraz wagi dziecka, nie powinny być za małe, bo będą za bardzo uciskać, za duże z kolei będą za bardzo obcierać
 • zapasowe śpiochy, jeśli zabrudzenia dotyczą także ubranka dziecięcego

Przewijanie noworodka w zależności od płci – na co zwrócić uwagę?

Chłopców i dziewczynki dzielą pewne różnice anatomiczne, przez co każde z nich przewija się nieco inaczej. Dziewczynki oddają mocz w nieco innym kierunku od chłopców. Do tego inne jest ułożenie narządów płciowych. Stosując pieluszki dla dziewczynki, trzeba zwrócić uwagę na właściwy kierunek czynności pielęgnacyjnych. Przewijanie dziewczynki nie może przebiegać bezmyślnie, ponieważ może to doprowadzić do infekcji całego układu moczowego. Skórę dziewczynki czyścimy zawsze, zaczynając od sromu i stopniowo poruszając się w kierunku odbytu. Jeśli chodzi o przewijanie chłopca, musimy zwrócić uwagę na wszelkie gromadzące się zanieczyszczenia w okolicach worka mosznowego, te okolice przemywać należy ze szczególną uwagą i dokładnością, ponieważ to ulubione miejsce wszelkich bakterii.

Przeczytaj również  Wysoko wrażliwe dziecko - jak o nie dbać i wspierać?

Jak przewijać dziewczynkę? Krok po kroku

 1. Po zdjęciu pieluszki wilgotną chusteczką przemywamy skórę od sromu ku odbytowi.
 2. Wacikiem zamoczonym w naparze z rumianku usuwamy wydzielinę z warg sromowych razem z pozostałościami kału. Każdą z fałdek skóry przemywać należy dokładnie i z dbałością.
 3. Przed założeniem pieluchy należy dokładnie przyjrzeć się skórze pupy dziecka. Wygląd zmieniających się narządów u dziewczynki może niepokoić niektórych rodziców. Z pochwy może wydobywać się wydzielina, okolice narządów płciowych mogą być charakterystycznie nabrzmiałe. To znak, że do organizmu dziecka przedostały się hormony z matczynego łożyska. Z biegiem czasu wszystko wraca do normy, ale jeśli rodzice czują się niepewnie w tej sytuacji, zawsze mogą skorzystać z porady lekarza pediatry.
 4. Zanim zawiążemy pieluszkę, trzeba jeszcze posmarować wrażliwą skórę specjalnym kremem przeciwzapalnym, uważając, aby nie podrażnił delikatnej błony śluzowej u dziewczynki,

Jak przewijać chłopca? Krok po kroku

 1. Podobnie, jeśli chodzi o przewijanie dziewczynki – zdejmujemy pieluszkę i oczyszczamy całe krocze z kału, zwracając uwagę zwłaszcza w okolicach worka mosznowego, bo tam najbardziej lubią gromadzić się bakterie.
 2. Nie ściągamy napletka, wystarczy jedynie odsłonić delikatnie ujście cewki moczowej, przemywając to wszystko niezawodnym naparem z rumianku. Taki zabieg chroni przed zarazkami przedostającymi się bezpośrednio z kału. Mogą wywoływać ciężkie infekcje. Nieusunięty kwas moczowy powoduje stany zapalne.
 3. Dokładne oględziny narządów dziecka. Jąderka mogą wyglądać na obrzmiałe i nadmiernie przekrwione, ale to nie powinno wywoływać niepokoju. Stan ten wywołany jest jak zwykle działaniem hormonów, które po porodzie przeszły do organizmu dziecka. Genitalia chłopca podnosimy do góry i zakładamy pieluszkę.
 4. Wizyta u lekarza może okazać się niezbędna, jeśli zauważymy, że napletek znacznie się zwężył i dziecko w czasie oddawania moczu zaczyna stękać, sygnalizując dyskomfort. Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia ze stulejką, charakterystyczną przypadłością u chłopców.
 5. Na koniec nie można zapomnieć o zabezpieczeniu skóry pupy oraz okolic worka mosznowego specjalnymi kosmetykami przeciw odparzeniom.
Przeczytaj również  Najlepsze audiobooki dla dzieci - propozycje audiobooków dla starszych dzieci i młodzieży oraz dla najmłodszych

Przewijanie chłopców i dziewczynek – dobór kosmetyków

W tej chwili mamy bogatą gamę kosmetyków do pielęgnacji przy przewijaniu dzieci. Są to w większości kosmetyki uniwersalne, jednakowo stosowane bez względu na płeć. Producenci mimo to wprowadzają także na rynek serię kremów, pudrów czy balsamów odpowiednio kierowanych dla chłopców i dziewczynek. Ma to cel bardziej reklamowy, dzięki któremu dany specyfik na rynku może się bardziej wyróżnić na tle konkurencyjnych kosmetyków. Ph skóry dzieci w pierwszych etapach życia jest dość podobne i nie różni się znacznie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednakowe kosmetyki pielęgnacyjne stosować zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek.