Rodzicielstwo bliskości – co to jest? 7 podstawowych zasad

mama przytula dziecko

W dzisiejszych czasach większość osób, które decydują się na posiadanie dzieci ma świadomość, jak wielką rolę ma odpowiednie ich wychowywanie. Coraz częściej decydujemy się na lekturę książek oraz artykułów poświęconych wychowywaniu dzieci i zapoznajemy się z różnymi modelami wychowywania. Jednym z tych, na które możemy trafić bardzo często jest rodzicielstwo bliskości. Nie da się ukryć, że jest to termin, który pojawia się odmieniony przez wszystkie przypadki. Czym jednak jest rodzicielstwo bliskości? Jakie są jego zasady? Odpowiedzi na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Rodzicielstwo bliskości – o co chodzi?

Wiele osób, które słyszały o rodzicielstwie bliskości tak naprawdę nie do końca zdają sobie sprawę czym jest ono w istocie. Mówi się o nim wiele, wspomina jego zalety jednak nieczęsto możemy znaleźć sztywną definicję tej metody wychowawczej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rodzicielstwo bliskości nie jest zbiorem zasad i narzuconych reguł. Jego kluczem jest bowiem podążanie za dzieckiem, jego uczuciami i potrzebami.
Najprościej mówiąc rodzicielstwo bliskości opiera się na zrozumieniu, akceptacji i aktywnej obecności, ma bowiem na celu nie tylko wychowanie zdrowo rozwijającego się dziecka, lecz także budowanie trwałego fundamentu emocjonalnego, który będzie towarzyszyć mu przez całe życie. W rodzicielstwie bliskości istotne jest, aby budować zaufanie, rozumieć perspektywę dziecka i umożliwiać mu wyrażanie swoich myśli i uczuć. Co ważne, bliskość powinna być okazywana dziecku już od pierwszych chwil po narodzinach, choć oczywiście elementy rodzicielstwa bliskości możemy wprowadzić również w przypadku starszych dzieci by umocnić naszą relację emocjonalną z pociechami. Warto zauważyć, że choć rodzicielstwo bliskości stoi w opozycji do tradycyjnych modeli wychowania opartych na zakazach, nakazach, karach i nagrodach nie jest ono “bezstresowym wychowaniem”, ponieważ rodzic pełni w nim nie tylko rolę wsparcia emocjonalnego, ale również drogowskazu, który wskazuje dziecku prawidłowe wzorce postępowania.

Przeczytaj również  Pierwszy uśmiech bez próchnicy: jak i kiedy zacząć myć zęby dziecku?

mama caluje dziecko

Rodzicielstwo bliskości – 7 zasad

Choć rodzicielstwo bliskości nie jest sztywno narzuconym modelem wychowania i daje nam sporo możliwości wyboru w jaki sposób będziemy dbać o nasze pociechy istnieją jednak pewne ogólne zasady, które warto wdrożyć w życie, by udało nam się wychowywać dziecko zgodnie z tym modelem. Poniżej przedstawiamy 7 najważniejszych z nich:

  • Bliskość od dnia narodzin: chcąc wychować dziecko w duchu rodzicielstwa bliskości warto zapewnić mu ją już od pierwszych chwil po porodzie. Kontakt skóra do skóry a następnie utrzymywanie jak najbliższego kontaktu przez pierwsze dni i tygodnie pozwala zmniejszyć stres dziecka związany z nowymi bodźcami.
  • Karmienie piersią: zaleca się karmienie dziecka jak najdłużej. Rodzicielstwo bliskości podkreśla jego rolę nie tylko dla zdrowia malucha, ale również dla jego psychiki. Karmienie jest dla dziecka najlepszą formą bliskości, buduje zaufanie oraz pozytywne emocje z obu stron.
  • Fizyczny dotyk i dotyk i spanie z dzieckiem: człowiek jest jedyną istotą, która wpadła na pomysł na to, by swoje potomstwo trzymać z dala “od gniazda”. Tymczasem dziecko na pierwszym etapie swojego życia potrzebuje jak największej ilości dotyku i bycia razem. Warto więc zatroszczyć się o częste tulenie, kołysanie, delikatne masaże oraz spędzanie czasu z dzieckiem również w nocy.
  • Troskliwe reagowanie na płacz: rodzicielstwo bliskości stoi w kontrze do restrykcyjnych metod wychowania takich jak “wypłakiwanie dziecka”, zachęca do reagowania na płacz pociechy, ponieważ jest on sposobem na wyrażanie emocji.
  • Wspólne doświadczenia: spędzanie czasu razem i tworzenie wspólnych doświadczeń to ważna zasada rodzicielstwa bliskości. Bycie razem z innymi członkami rodziny wzmacnia wzajemne relacje i uczucia.
  • Aktywne słuchanie: słuchanie dzieci bez oceniania, krytykowania czy pouczania jest kluczowe dla budowy zaufania oraz stworzeniu dobrego porozumienia z dzieckiem.

Czy warto wychowywać dziecko w myśl teorii rodzicielstwa bliskości?

Decyzja o tym, w jaki sposób będziemy wychowywać dziecko nie jest łatwa i powinna być podjęta odpowiedzialnie. Dlatego też wiele osób zastanawia się, czy rodzicielstwo bliskości jest w istocie dobrym pomysłem. Odpowiedź brzmi – owszem. Ten model wychowania niesie szereg korzyści dla dziecka i wspomaga jego prawidłowy rozwój na wielu różnych aspektach. Musimy oczywiście mieć świadomość, że rodzicielstwo bliskości może być wyzwaniem, wymagającym poświęcenia czasu, uwagi i zaangażowania. Niemniej jednak jest to wysiłek, który warto podjąć.

Przeczytaj również  Pożegnanie z pieluchą w 3 dni - jak to zrobić szybko i skutecznie?

Po pierwsze rodzicielstwo bliskości sprzyja zdrowemu rozwojowi emocjonalnemu. Tworząc atmosferę akceptacji, empatii i zrozumienia, rodzice umożliwiają dzieciom wyrażanie swoich uczuć i myśli. W efekcie wykształca to w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości oraz sprzyja nabywaniu umiejętności radzenia sobie z emocjami.

Po drugie, takie podejście do wychowania sprzyja budowaniu trwałych więzi rodzinnych. Dzieci wychowane w atmosferze bliskości zazwyczaj utrzymują silne relacje z rodzicami również w późniejszym życiu, co wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że rodzicielstwo bliskości pozwala na wszechstronny rozwój intelektualny i społeczny. Dziecko otoczone miłością i wsparciem, które jest aktywnie słuchane nie ma problemu z kreatywnym, elastycznym myśleniem czy zawieraniem nowych znajomości. Jak więc widać korzyści takiego wychowywania swoich pociech jest więc naprawdę sporo.

Rodzicielstwo bliskości – czy ma jakieś wady?

Mówiąc o rodzicielstwie bliskości warto wspomnieć nie tylko o jego pozytywnych aspektach, ale również o jego minusach. Czy więc ta metoda wychowawcza ma jakieś wady? Niestety, żaden sposób wychowywania maluchów nie jest wolny od wyzwań i trudności, z jakimi musimy zmierzyć się jako rodzice. W przypadku rodzicielstwa bliskości jest to z całą pewnością podporządkowanie się tworzeniu bliskości i więzi z dzieckiem podczas pierwszych miesięcy jego życia. Wspólne spanie, częsty dotyk, kołysanie czy natychmiastowa reakcja na płacz malucha mogą być obciążające dla młodych rodziców, musimy jednak mieć świadomość, że jest to poświęcenie, które zaowocuje w przyszłości.
Kolejnym zagrożeniem płynącym z rodzicielstwa bliskości a właściwie nieprawidłowego rozumienia jego idei jest nadmierna bliskość i ochrona. Część rodziców stara się poświęcać dziecku tyle uwagi i miłości, że nie są w stanie uzyskać balansu pozwalającego im na realizowanie się również w związku partnerskim. Dziecko z kolei nie ma możliwości samodzielnego radzenia sobie z trudnościami. Dlatego też musimy uświadomić sobie, jak ważna jest równowaga.

Przeczytaj również  30 ćwiczeń wspomagających integrację sensoryczną

rodzice przytulaja dziecko

Książki o rodzicielstwie bliskości – co warto przeczytać?

Wiemy już, że rodzicielstwo bliskości to innowacyjne podejście wychowawcze, które stawia akcent na jakość relacji i wsparcie dziecka, co może przynieść długoterminowe korzyści zarówno dla dziecka, jak i całej rodziny. Czy jednak możemy dowiedzieć się o nim czegoś więcej? Gdzie szukać wskazówek dotyczących tego jak wychowywać dziecko w tym duchu? Odpowiedź jest prosta – wystarczy sięgnąć po fachową literaturę na ten temat. Na rynku pojawiło się wiele wartościowych publikacji dotyczących rodzicielstwa bliskości. Przedstawiamy nasze propozycje książek, po które warto sięgnąć:

  • “Księga Rodzicielstwa Bliskości” – William Sears, Martha Sears: to zdecydowanie książka godna polecenia dla osób, które chcą dowiedzieć się jak najwięcej o podstawach rodzicielstwa bliskości. Doskonale pokazuje nam jak budować więź z dzieckiem, pokazuje rolę dotyku czy długiego karmienia piersią.
  • “Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację” – Agnieszka Stein: książka napisana przez polską psycholog jest pozycją, w której znajdziemy wiele cennych rad i wskazówek dotyczących wychowywania dziecka i nawiązywania z nim realnej, pełnej uczucia relacji. Napisana przystępnym językiem zdecydowanie jest pozycją godną polecenia.
  • “Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie” – Carlos Gonzalez: to książka, która doskonale wyjaśnia różnicę pomiędzy klasycznymi metodami wychowania a siłą, jaką daje dziecku codzienna bliskość i kontakt emocjonalny oraz fizyczny.