Jaki sterylizator do butelek i smoczków wybrać?

sterylizator-do-butelki

Co to jest sterylizator?

Sterylizator do butelki to inaczej wyparzacz, który w domu z dziećmi okazuje się bardzo przydatnym urządzeniem. Warto wiedzieć jaki rodzaj sterylizatora będzie odpowiedni, gdyż od jego skuteczności zależy dokładne oczyszczenie butelek oraz smoczków z wszelkiego rodzaju zarazków i bakterii.

Szczególna higiena poszczególnych elementów wyprawki jest kluczowa, gdyż od nich zależy zdrowie malucha. Produkowane sterylizatory do butelek i smoczków są zawsze wykonane z materiałów przyjaznych dzieciom.

Sterylizator do butelek – czy jest rzeczywiście niezbędny?

Można z całą pewnością stwierdzić, że sterylizator do butelek jest sprzętem niezwykle wygodnym. Za jego pomocą wyparzymy nie tylko butelki, ale również smoczki. Popularny sposób stosowany przez rodziców w celu odkażenia przedmiotów codziennego użytku to gotowanie w wodzie lub też zalewanie ich wrzątkiem.

Nie są to sposoby doskonałe i to nie tylko jeżeli chodzi o ich wygodę. Warto także pamiętać, iż pierwsze miesiące życia dziecka to okres kształtowania się odporności. Dlatego też dobrej klasy sterylizator do butelki może zaoszczędzić rodzicom wielu chorób u pociech, a co za tym idzie pozwala uniknąć wizyt lekarskich.

Jakie rodzaje sterylizatorów do butelek i smoczków znajdziemy na rynku?

  1. Parowe (nazywane również elektrycznymi)
  2. Mikrofalowe

Sterylizator elektryczny do butelki to urządzenie niezwykle proste w użyciu. Jest on wyposażony w pojemnik, w którym umieszczamy od jednej do nawet kilku butelek. Wyparzacz wykorzystuje do działania parę wodną o temperaturze wynoszącej do 100°C, a czas działania wymagany do rozpoczęcia pracy wynosi zwykle 15 minut.

Wartością dodaną jest opcja „parowaru”, umożliwia ona użycie sterylizatora jako maszyny do przygotowywania zdrowych posiłków.

Przeczytaj również  120 sposobów na nudę u dziecka - co robić w domu, aby ją zabić?

Sterilizer_microwave_Convert_29.08

Sterylizator mikrofalowy zgodnie z nazwą wymaga do działania kuchenki mikrofalowej. Zasada działania jest tu więc równie prosta jak u poprzednika. W tym modelu do przygotowanej wcześniej wody znajdującej się w wyparzaczu wkładamy butelki, następnie umieszczamy taki zestaw w kuchence mikrofalowej.

Po ustawieniu odpowiedniej mocy w mikrofalówce rozpoczyna się podgrzewanie wody, która bardzo szybko zamienia się w gorącą parę. W ten sposób sterylizacja butelek, czy smoczków przebiega bardzo sprawnie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sterylizatora mikrofalowego?

W przypadku wyparzacza mikrofalowego należy koniecznie zwrócić uwagę na jego wymiary. Modele wyposażone w miejsca na kilka butelek będą potrzebowały więcej przestrzeni wewnątrz mikrofalówki.

Jeśli zaś chodzi o czas potrzebny na wykonanie procesu oczyszczania butelek i smoczków przez sterylizator tego typu to wynosi on od 4 do 8 minut w zależności od ustawionej w mikrofalówce mocy.

Podsumowując, sterylizatory na dobre zagościły w domach wielu rodzin na całym świecie. Wśród zalet takich urządzeń należy wymienić skuteczność działania, wygodę użytkowania oraz niewielkie rozmiary.

Nie są one również na tyle drogie, aby obciążały zbyt mocno domowy budżet. Bez względu na rodzaj wybranego sterylizatora mamy pewność, iż podane dzieciom butelki, czy smoczki będą wolne od wirusów i bakterii. (Więcej znajdziesz tutaj.)