Najlepsze audiobooki dla dzieci – propozycje audiobooków dla starszych dzieci i młodzieży oraz dla najmłodszych

audiobooki dla starszych dzieci

Poszukujesz audiobooka dla przedszkolaka? Interesuje Cię ciekawy tytuł dla młodzieży? A może szukasz audiobooków dla starszych dzieci? Bez względu na to jak brzmi Twoja odpowiedź, zapraszamy do lektury!

Książki dla dzieci i młodzieży – najlepsze tytuły nie tylko dla najmłodszych

Kategoria audiobooków dla dzieci można podzielić na części, w zależności od grupy wiekowej dla której szukamy książek w wersji audio. Pierwszą stanowią audiobooki dla najmłodszych, drugą audiobooki dla starszych dzieci, czyli dla młodzieży. W dobrych bibliotekach internetowych, takich jak na przykład Audioteka, znaleźć możesz całą masę pozycji do wyboru. Na który się zdecydować? Poniżej znajdziesz naszą listę propozycji dla dzieci starszych i młodszych.

Razem ze słonkiem – wspaniały cykl audiobooków dla dzieci

„Razem ze słonkiem” to cykl audiobooków, który składa się z sześciu części – Wiosna, Lato, Złota jesień, Jesienna szaruga, Zima, Przedwiośnie. Autorką wszystkich opowieści jest Maria Kownacka. W wersji audio książkę czyta Magdalena Zając Zawadzka. Książki opowiadają o najważniejszych cechach każdej z pór roku.

Przeczytaj również  Co koniecznie kupić przed narodzeniem dziecka?

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – świetny audiobook dla starszych dzieci

Ten audiobook dla starszych dzieci to książka autorstwa Justyny Bednarek. Kilka lat temu tytuł został wciągnięty na listę lektur szkolnych. Opowieść tę w wersji audio czyta Anna Wodzińska. Traktuje ona o losach dziesięciu tytułowych skarpetek. To wzruszające, dowcipne, ciekawe historie o marzeniach, szukaniu celu w życiu i chęci poznania lepiej swojego własnego ja.

Kraina uważności – niesamowita seria słuchowisk dla dzieciaków

Ta bestsellerowa seria autorstwa Agnieszki Pawłowskiej i Daniela Moszczyńskiego to propozycja dla najmłodszych. Co ciekawe, w wersji mp3 książkę czyta sama autorka. To słuchowisko to propozycja dla osób, które starają się wychowywać dzieci w duchu zrozumienia i radzenia sobie z wyzwaniami.

Calineczka – niezwykle wciągająca baśń dla najmłodszych dzieci

Hans Christian Andersen to pisarz, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Prezentowana przez nas pozycja, „Calineczka” to wspaniała opowieść dla młodego czytelnika. Co ciekawe w jednej z najlepszych bibliotek z audiobookami w Polsce, czyli w Audiotece, znaleźć można wiele różnych wersji utworu do wyboru. Przesłuchać można bowiem opowieści czytanej przez lektorów takich jak: Wiktor Zborowski, Masza Bogucka, Ewa Konstanciak, Katarzyna Hołtra-Kleiber, Joanna Węgrzynowska czy Maciej Marczewski. Dostępna jest również wersja słuchowiskowa w wykonaniu Teatru Polskiego Radia w Warszawie.

Cudowna studzienka. Baśnie polskie – smoki, królestwa, skarby, ucieczki i porwania

Zebrane przez Joannę Papuzińską baśnie to wspaniała propozycja do posłuchania przez dzieci w różnym wieku. Pod tym tytułem znajdują się legendy i baśnie, znane wielu pokoleniom Polaków. W audiobooku znajdziesz bowiem pozycje stworzone przez tak wybitnych twórców jak między innymi: Jan Kasprowicz, Adolf Dygasiński, Oskar Kolberg, Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Sienkiewicz, Wanda Chotomska, Roman Zmorski czy Bronisława Ostrowska. Czyta je uznana polska aktorka Anna Seniuk.

Przeczytaj również  Jak oduczyć dziecko pieluchy w nocy? 10 praktycznych sposobów

Kwiat paproci – jedna z najbardziej znanych legend w wersji audio

Czytany przez Jolantę Nord „Kwiat paproci” to niezwykła historia autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego. Należy ona do najbardziej znanych legend naszego kraju. Opowiada ona o roślinie, która zakwita jedynie w noc świętojańską. Jako, że jest to najkrótsza noc w roku, aby ją odnaleźć nie ma niestety zbyt dużo czasu.

Mania. Dziewczyna inna niż wszystkie – wspaniała opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

Trudno spotkać ciekawszą historię niż ta, której uczestniczką była słynna zdobywczyni nagrody Nobla, Maria Skłodowska-Curie. Niewiele osób wie, że poza osiągnięciami naukowymi, tytułowa Mania, zrobiła prawo jazdy jako jedna z pierwszych kobiet na całym świecie! Ten audiobook dla starszych dzieci to pozycja obowiązkowa autorstwa Julity Grodek. W wersji audio czyta ją Paulina Holtz i Marcin Popczyński.

Mały Książę – niezwykle mądry i przepiękny audiobook dla starszych dzieci

Antoine de Saint-Exupéry to pisarz, którego raczej nie trzeba przedstawiać nikomu. Podobnie jak napisanych przez niego przygód tytułowego Małego Księcia. To opowieść o miłości, przyjaźni, życiu dorosłym i dziecięcym. To klasyka, której absolutnie nie można pominąć. Audiobooki dla starszych dzieci występują w kilku wersjach do wyboru. Można więc wybrać taką, którą czyta Maciej Stuhr, Piotr Fronczewski, Bernard Lewandowski, Wojciech Masiak i Krystyna Janda.

W 80 dni dookoła świata – pozycja obowiązkowa wśród audiobooków dla starszych dzieci

Marek Ślosarski, Adrian Perdjon i Józef Pawłowski to lektorzy, których głosów możemy posłuchać w trzech najlepszych audiobookach dla starszych dzieci. Autorem historii ekscentrycznego gentelmena, którym niewątpliwie jest Fileas Fogg, jest uznany na świecie pisarz Juliusz Verne. To propozycja dla miłośników powieści przygodowych, którą warto przesłuchać razem ze swoim dzieckiem.

W pustyni i w puszczy – ponadczasowa opowieść o historii Stasia i Nel

Tytułowy audiobook dla starszych dzieci to jedna z najbardziej znanych lektur szkolnych. Napisana przez Henryka Sienkiewicza historia cieszy się tak wielkim powodzeniem, że na jej podstawie nakręcono aż dwie ekranizacje. W wersji audiobooków, jest ich jeszcze więcej, bo aż sześć. Ewa Sobczak, Krzysztof Kolberger, Michał Kula, Anna Dereszowska, Wojciech Bartoszek i Krzysztof Plewako-Szczerbiński to lektorzy, których można wybrać wedle upodobań.

Przeczytaj również  Sukienka na wesele - o czym musisz pamiętać?

Pozostałe propozycje – tytuły audiobooków dla starszych dzieci i dla najmłodszych

Audiobooki dla młodszych i nieco starszych dzieci to kategoria tak szeroka, że trudno jest nam nie wspomnieć o wielu innych tytułach spoza powyższej listy. Jakie pozycje koniecznie trzeba wziąć pod uwagę poza wyżej wymienionymi? Na pewno będą to następujące pozycje: kultowe „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren (czyta Edyta Jungowska), „Bella i Sebastian” Nicolas Vanier (czyta Wojciech Żołądkowicz), „Księga dżungli” Rudyard Kipling (czyta Marian Opania, Konrad Biel, Marcin Popczyński, Michał Breitenwald, Jan Peszek lub Adam Hutyra), „Król Maciuś Pierwszy” Janusz Korczak (czyta Artur Barciś, Roman Felczyński, Marek Ślosarski, Robert Michalak lub Krzysztof Plewako-Szczerbiśnki), „Przyjaciele” Grzegorz Kasdepke, Mira Stanisławska-Meysztowicz (czyta Wojciech Malajkat), „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Elena Favilli, Francesca Cavallo (czyta Maja Ostaszewska), „Porwanie w Tiutiurlistanie” Wojciech Żukrowski (czyta Marian Opania), „Alicja w krainie czarów” Lewis Carroll (czyta Anna Romantowska, Roman Felczyński, Józef Pawłowski lub Ewa Wodzicka-Dondziłło), „Przygody Baltazara Gąbki” i „Porwanie Baltazara Gąbki” Stanisław Pagaczewski, „Baśnie” bracia Grimm (czyta Jerzy Stuhr), „Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain (czyta Marcin Popczyński), „Hania Humorek” Megan McDonald, „Wiersze” Jan Brzechwa, „Szatan z siódmej klasy” kornel Makuszyński (czyta Wojciech Malajkat).