Jak wybrać wózek dziecięcy? Kilka porad!

dziecko w wozku

Zakup wózka dla dziecka to niełatwe zadanie. Wśród mnogości opcji i rozwiązań łatwo się pogubić, a przytłoczeni nadmiarem bodźców świeżo upieczeni rodzice mogą pochopnie dokonać wyboru. Jak zatem wybrać dobry wózek dla swojej małej pociechy? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje wózków dziecięcych?

To pierwsze pytanie, które przychodzi na myśl młodym rodzicom. Zanim dopasujemy odpowiednie rozwiązanie do naszych wymagań i potrzeb maluszka, warto prześledzić dostępne opcje. Na rynku można znaleźć wózki dziecięce 2 w 1, 3 w 1, a nawet 4 w 1. W pierwszych dniach życia mały spacerowicz wymaga szczególnej opieki, a potrzeby i wymagania noworodków to między innymi komfort termiczny, odpowiednia amortyzacja, zapewniona pozycja leżąca oraz miękkość wyścielenia wnętrza siedziska. To wszystko zapewniają gondole dostępne w zestawach 2 w 1.

Gondole – na co zwracać uwagę?

Wózki wielofunkcyjne w wersji 2 w 1 zastąpiły wcześniejszy podział na wózki głębokie oraz spacerówki, łącząc w sobie zalety tych obu rozwiązań. Dlaczego kupować dwa rozwiązania, skoro można połączyć ich funkcjonalność, montując dwa siedziska na jednym stelażu? Wychodzący z takiego założenia producenci zdecydowali się na produkcję wózków wielofunkcyjnych, które zatroszczą się o dobro malucha od urodzenia aż do około 4. roku życia.

Warto, by gondola zapewniała maluszkowi odpowiednią ilość przestrzeni. Maluch w środku będzie się kręcił, wiercił i zmieniał pozycję, więc trzeba mu to umożliwić. Co więcej, by gondola była bezpiecznym azylem dla noworodka, musi mieć regulowaną budkę z daszkiem przeciwsłonecznym. Takie rozwiązanie nie dość, że chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i często promieniowaniem UV, to także osłania maluszka przed wiatrem i opadami. Wiele rozwiązań ma w zestawie niezbędne akcesoria, takie jak folia przeciwdeszczowa i moskitiera do wersji głębokiej, jednak u niektórych producentów trzeba kupić je oddzielnie.

Przeczytaj również  W jakie pomoce naukowe wyposażyć pokój dziecka?

Siedzisko spacerowe – jak dobrze wybrać?

Aby spacerówka spełniała swoją funkcję, powinna przede wszystkim gwarantować naszemu spacerowiczowi wygodę. Dlatego koniecznie zwróćmy uwagę na dostępne opcje regulacji – oparcia oraz podnóżka. By maluch mógł swobodnie drzemać, siedzisko powinno umożliwiać mu przyjęcie pozycji leżącej lub bardzo do niej zbliżonej. Nie ma nic przyjemniejszego niż krótka drzemka na świeżym powietrzu.

Ponadto podobnie jak w przypadku gondoli, wózek wielofunkcyjny w wersji spacerowej musi posiadać regulowaną budkę, która ochroni maluszka przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, co umożliwi rodzinny spacer nawet przy gorszej pogodzie. Z dobrym wózkiem nie zaskoczy nas deszcz, śnieg ani wiatr.