Nosidełko jest jednym z ważniejszych elementów wyprawki dla dziecka. Dzięki niemu możemy mieć malucha ciągle przy sobie, a przy tym mamy wolne ręce i możemy zajmować się codziennymi obowiązkami. Dziecko w nosidełku, czując bliskość rodzica, łatwiej się uspokaja i szybciej zasypia. Nosidełko powinno jednak spełniać sporo warunków, aby niemowlakowi było w nim wygodnie. Odpowiednie nosidełko musi być też dla dziecka bezpieczne, gdyż u maluchów w tym wieku łatwo o wady postawy, czy dolegliwości związane ze stawami biodrowymi. Jak wybrać właściwe nosidełko dla niemowlaka i na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Nosidełko dla niemowlaka – czy warto z niego korzystać?
Nosidełko jest bardzo przydatne, zwłaszcza przy dzieciach, które nieustannie domagają się bliskości rodzica. Jeszcze do niedawna można było się spotkać z przekonaniem, że niemowlaka nie należy przyzwyczajać do noszenia. Popularne było też stwierdzenie, że dziecko można zostawić, aby się wypłakało, gdyż nie należy go uczyć, że płaczem może wymusić uwagę dorosłych. Dziś już wiadomo, że oba stwierdzenia są nieprawdziwe, a wręcz toksyczne. Niemowlę nie potrafi niczego wymuszać płaczem, gdyż nie jest jeszcze zdolne do oceny sytuacji, a płacz to jego jedyna forma komunikacji ze światem. Bliskość rodzica jest naturalną potrzebą niemowlaka, której ma prawo się domagać. Pozostawianie bezradnego maluszka w samotności, by się wypłakał aż zaśnie, bardzo źle działa na psychikę dziecka, dlatego należy zaniechać takich praktyk.
Nosidełko dla niemowlaka pozwala rodzicom na komfortowe noszenie dziecka, bez nadmiernego wysiłku. Ręce pozostają nie tylko odciążone, ale też całkowicie wolne, przez co można mieć malucha cały czas przy sobie, a jednocześnie zajmować się swoimi sprawami. Zdecydowanie warto wyposażyć się w nosidełko dla dziecka, jednak zakup ten powinien być dobrze przemyślany. Niewłaściwe nosidełko może wyrządzić wiele szkody, dlatego warto przed zakupem dowiedzieć się, jak kupić odpowiedni model.
Zalety i wady nosidełek dla dzieci
Największą zaletą nosidełka jest to, że pozwala ono na swobodne noszenie malucha i wykonywanie innych czynności w trakcie. Maluch noszony w nosidełku jest bardzo blisko ciała rodzica. Dzięki temu niemowlę czuje się bezpiecznie, jego naturalna potrzeba bliskości zostaje zaspokojona, a co za tym idzie łatwo się uspokaja, oraz szybko zasypia. Dzięki nosidełku nie czujemy takiego wysiłku, jak przy noszeniu malucha na rękach, więc nosidełko dla dziecka jest naprawdę dużym ułatwieniem, przy codziennej opiece. Kiedy zaopatrzymy się w nosidełko, wzrasta nasza mobilność. Od teraz malucha możemy zabrać ze sobą wszędzie, tam, gdzie nie chcemy jechać wózkiem. Ponadto nosidełko w przeciwieństwie do wózka zabiera niewiele miejsca, dzięki czemu łatwiej je zabrać ze sobą na wyjazd, wpakować do samochodu, czy do bagażu. Na tym jednak zalety nosidełka się nie kończą. Dzięki niemu między rodzicem a dzieckiem wytwarza się bardzo silna więź, ciągła bliskość pozytywnie wpływa na rozwój malucha.
Niestety nosidełko nie jest pozbawione wad. Używając go, możemy łatwo przegrzać malucha, ponieważ nosidełko jest kolejną warstwą materiału. Jeśli zbyt ciepło ubierzemy dziecko do nosidełka, to może się ono mocno spocić, czego efektem będą zmiany skórne w postaci potówek. Przegrzany maluch jest też bardziej podatny na przeziębienia. Nosidełko dla niemowlaka odciąża ręce, jednak nie pozostaje bez znaczenia dla kręgosłupa. Długie noszenie malucha w nosidełku może wywołać bóle pleców, a nawet zwyrodnienia. Podczas używania nosidełka warto zwracać uwagę na reakcje naszego organizmu, kiedy zauważymy coraz częstsze bóle pleców, niestety należy na jakiś czas zrezygnować z noszenia dziecka w ten sposób.
Przy zakupie nosidełka łatwo też popełnić błąd i nabyć model, który nie jest odpowiedni dla malucha na danym etapie rozwoju. Niewłaściwe nosidełko może zaszkodzić dziecku, dlatego przed zakupem należy upewnić się, jaki model będzie odpowiedni.
Rodzaje nosidełek dla dzieci
Zanim zdecydujemy, jakie nosidełko dla dziecka chcemy kupić, warto przyjrzeć się bliżej ich rodzajom. Nosidła dzieli się na różne kategorie głównie ze względu na typ panelu. Wyróżnić można rozwiązania z panelem usztywnianym lub miękkim oraz te z panelem szerokim i wąskim. Dodatkowy podział nosidełek wynika ze sposobu ich wiązania lub zapinania. W tym wypadku modele dzielimy na:
- Hybrydowe – pas biodrowy jest zapinany na klamrę, pasy górne z kolei są wiązane.
- Klamrowe – szybkie przy zakładaniu i bezpieczne.
- Wiązane – bardzo łatwe, jeśli chodzi o zakładanie i noszenie.
Jak spośród tych wszystkich rozwiązań wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy model dla naszego dziecka?
Jakie nosidełko wybrać dla niemowlaka?
Wybierając nosidełko dla niemowlaka, musimy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. Eksperci zalecają sięganie po modele z szerokim panelem. To właśnie w nich niemowlak może przyjąć pozycję typu „żabka”, która jest podyktowana jego fizjologią. Takie nosidełko jest całkowicie bezpieczne dla stawów biodrowych. Jeśli chodzi o wiązanie i zapinanie, to nie ma ono większego znaczenia dla dziecka, więc rodzic może wybrać to, co będzie dla niego najwygodniejsze. Wiemy już, co będzie najlepsze dla niemowlaka, pozostaje pytanie, jakie nosidełko dla noworodka sprawdzi się najlepiej?
A jakie nosidełko dla noworodka?
Najwięcej bliskości z rodzicem wymaga noworodek. Maluszkowi ciężko jest przyzwyczaić się do nowych warunków, dlatego bliskość rodzica, ciepło jego ciała oraz bicie serca mogą okazać się pomocne. Niestety nie istnieje coś takiego, jak bezpieczne nosidełko dla noworodka. Tak małym dzieciom nosidełko może zwyczajnie zaszkodzić. Noworodki należy układać w specjalnej pozycji, płynącej z ich fizjologi. Zmuszanie dziecka do przyjęcia pozycji, która jest dla niego nienaturalna, może szybko poskutkować różnego typu zwyrodnieniami i wadami postawy. Skoro nie istnieje odpowiednie nosidełko dla noworodka, w jaki sposób realizować zasady rodzicielstwa bliskości?
Istnieje znakomita alternatywa dla nosidełek, która sprawdzi się przy noworodkach oraz przy noszeniu starszych maluchów. Tą alternatywą jest chusta, w której maluszek będzie mógł przyjąć bezpieczną i komfortową postawę. Chusta ma wiele zalet, przede wszystkim, jeśli wybierzemy odpowiedni model, to sprawdzi się on od pierwszych dni życia malucha, a dodatkowo posłuży nam również wtedy, kiedy dziecko wejdzie w wiek niemowlęcy. Jedyną wadą chusty jest to, że często przysparza ona rodzicom sporo problemów, jeśli chodzi o wiązanie. Odpowiednie wiązanie jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa malucha, dlatego należy zwracać na to szczególną uwagę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze nosidełka?
Wybierając nosidełko dla niemowlaka, musimy zwrócić uwagę na materiały wykonania oraz na to, czy nosidło ma wymagane atesty dotyczące bezpieczeństwa. Lepiej zrezygnować z rozwiązań z najniższej półki cenowej, gdyż zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość. Czasami lepszym wyjściem jest kupienie używanego nosidełka, które spełnia wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Warto przed zakupem przyjrzeć się bliżej danemu sklepowi, sprawdzić opinie na temat produktów, jakie prezentuje, a jeśli trzeba zasięgnąć rady innych młodych rodziców, którzy mieli okazję testować nosidełka.
Jakich nosidełek NIE kupować?
Dla dobra dziecka lepiej zrezygnować z nosidełek, które mają wąski panel. Nóżki dziecka w takim modelu swobodnie zwisają, zaś kiedy dziecko zaśnie, jego mięśnie wiotczeją, przez to przestaje kontrolować swoją postawę. Wąski panel sprawia, że ciężar nie jest równomiernie rozłożony, przez co cały nacisk skupia się na kroczu malucha, co nie jest dla niego zdrowe.
Podsumowanie – wybór nosidełka nie taki prosty!
Od nosidełka bardzo wiele zależy, dlatego jego zakup powinien być dobrze przemyślany, jednak nie należy rezygnować z jego nabycia. Odpowiednie nosidełko ułatwi nam opiekę nad maluchem i pozwoli cieszyć się niezwykłą bliskością i budować więź z dzieckiem.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!