Pieluchy wielorazowe – jak zacząć ich używać? 10 praktycznych rad

pielucha wielorazowa

Pieluchy wielorazowe stały się całkiem udaną alternatywą dla klasycznych pampersów. Stanowią w pewnym sensie unowocześnienie tradycyjnej tetry, którą stosowały polskie mamy na przestrzeni lat, gdy nie każdego było stać na pralke automatyczną. Jak zacząć stosować pieluchy wielorazowe, by w pełni odkryć wszystkie ich zalety i walory? To naprawdę nietrudne!

Pieluchy wielorazowe – rozwiązanie praktyczne i ekologiczne

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach na swoisty powrót do źródeł mają szerokie problemy ekologiczne, związane również z klimatem oraz możliwościami, jakie daje wykorzystywanie surowców wtórnych. Do klasycznej tetry dodano nowe rozwiązania, dzięki czemu pieluszki wielorazowe odznaczają się jeszcze większą skutecznością i wytrzymałością. Oferta sklepowa jest nadzwyczaj imponująca, dlatego, zanim zdecydujemy się na zakupy, powinniśmy dokładnie przeanalizować dane produkty, często także reklamowane w mediach. W wyborze właściwego gatunku pieluch wielorazowych powinien pomóc Wam także zestaw 10 podstawowych, praktycznych rad, których zasięgnęliśmy u specjalistów.

Pieluchy wielorazowe – jak zacząć stosować?

Jeśli nie stosowaliście do tej pory pieluch wielorazowych, może uda się przyjrzeć znajomym lub komuś z rodziny, kto już dawno wypróbował tego rodzaju metodę w pielęgnacji swoich dzieci? Naprawdę, nie jest to trudne, a po pierwszej lekcji większość rodziców jest już gotowa samodzielnie odkrywać wszelkie zalety tych produktów.

Przeczytaj również  Życzenia na roczek dla dziewczynki i chłopca - 100 najlepszych z nich

Pieluchy wielorazowe – jak znaleźć najlepsze rozwiązanie?

Do dyspozycji mamy 3 rodzaje stosowania pieluszek wielorazowych:

  • otulacz z wkładem
  • kieszonkę z wkładem
  • otulacz z formowanką

Jeśli mamy wątpliwości co do danego rozwiązania, zawsze możemy wypróbować wszystkie po kolei, by na podstawie oceny doświadczeń wybrać dla siebie najwygodniejszą opcję.

Jak sprawdza się otulacz z wkładem?

Otulacz funkcjonuje na zewnątrz, jest nieprzemakalny, można go regulować i zapinać. Najczęściej wykonany jest z wełny swobodnie przepuszczającej powietrze. Często wykorzystuje się do jego stworzenia syntetyki. Otulacz utrzymuje się na biodrach dziecka dzięki zakładkom, pod nimi mieszczą się wkłady chłonne. Wykonane są z organicznej bawełny, można je zastąpić także wkładami bambusowymi, z mikrofibry lub mikropolaru. Za każdym razem, gdy wkład odczuje wilgoć, musi zostać wymieniony. Otulacz prać można po kilku zastosowaniach. Wymieniamy na czysty, gdy zauważymy, że się pobrudził.

1. Czym różni się kieszonka od otulacza?

Kieszonka od otulacza różni się tym, że w jej środku zostaje wszyta na stałe powłoka materiału mająca kontakt ze skórą pupy dziecka. Pod właśnie ten materiał trafia wkład chłonny, np. w postaci pieluszek z tetry, wkładów z bambusa, pieluszek bawełnianych lub też z syntetycznej tkaniny.

2. Czy kieszonka jest wygodniejsza od otulacza?

Niekoniecznie. Nie każdemu może przypaść do gustu konieczność zmiany pieluchy razem z wkładem za każdym razem, gdy dziecko się wypróżni. Wysoki poziom wygody w każdej sytuacji zostaje jednak zachowany. Wkład, jakikolwiek by nie był, zachowuje stabilność i nie przesuwa się.

3. Jak sprawdza się otulacz z formowanką?

Formowanka jest zrobiona z chłonnej tkaniny, na pierwszy rzut oka jest bardzo podobna do otulacza. Najczęściej do jej wykonania wykorzystuje się biobawełnę lub dzianinę bambusową. Pielucha formowana wymaga otulacza, aby uniknąć przemoknięcia. To jedno z droższych rozwiązań, ale wielu rodziców chwali je z uwagi na dużą skuteczność.

Przeczytaj również   „Wytańcz ocean emocji” – Disney Junior zaprasza rodziców i dzieci do wspólnej aktywności z kartami zainspirowanymi przygodami bohaterów nowej animacji „Ariel”

Jak prać pieluchy wielorazowe?

Wszystko zależy od materiału, z którego pieluszki wielorazowe są wykonane. Zaleca się pranie w temperaturze około 30 stopni. Istnieją modele pieluszek wielorazowych, które producenci każą prać wyłącznie ręcznie, co często da się zauważyć na metkach. Powinniśmy przed praniem uważnie je przeczytać.

Czy do prania pieluch wielorazowych można stosować płyny do prania i płukania?

Lepiej od razu z nich zrezygnować. Powinien wystarczyć dobry proszek do prania. Płyny do płukania niepotrzebnie oblepiają włókna pieluch, co sprawia, że stają się mniej elastyczne i bardziej zbite, a przez to szorstkie w dotyku.

Czy do suszenia pieluch można stosować suszarkę bębnową?

Kieszonkę, pieluszki tetrowe, wkłady z formowankami można suszyć w bębnowej suszarce. Przed rozpoczęciem suszenia warto jeszcze raz przeanalizować treść etykiety. Otulacze lepiej suszyć na tradycyjnych suszarkach do prania. Absolutnie zabrania się umieszczać je na rozgrzanych kaloryferach. Bez obaw na kaloryferach domowych suszyć możemy natomiast pieluszki z tetry oraz inne wkłady odpowiedzialne za wchłanianie.

Czy warto kupić od razu całą wyprawkę?

Niekoniecznie, na początek polecamy nabyć kilka egzemplarzy pieluszek wielorazowych. Mogą być to pieluszki z różnych firm, dzięki czemu sprawdzimy różny poziom skuteczności. Można zatem z łatwością zbadać, który z modeli pasuje nam i naszemu dziecku w codziennym stosowaniu.Każda firma produkuje swoje wyroby w nieco inny sposób, tak jak różne są typy dzieci oraz ich oczekiwania.

Pieluchy wielorazowe – czy warto polegać na cudzych opiniach?

Opinii na temat skuteczności pieluszek wielorazowych jest w Internecie na tyle sporo, że nie wiadomo, kto umieścił swoje zdanie na podstawie rzeczywistych doświadczeń, a kto chce zrobić reklamę danej firmie. Najlepszym w tej sytuacji rozwiązaniem będzie więc rozmowa z kimś znajomym, kto już wychowuje własne dzieci i miał okazję wypróbować różne rodzaje pieluszek wielorazowych. Warto na samym początku uświadomić sobie, dlaczego tak naprawdę chcemy pampersy zastąpić pieluszkami wielorazowymi. Czy motywuje nami oszczędność? Czy bliskie są nam problemy współczesnej ekologii? Najważniejszym motywatorem powinno być jednak zdrowie naszego dziecka.

Przeczytaj również  Jak dbać o pupę niemowlaka? Czym i jak smarować?

Czy jakość pieluszek wielorazowych zależy od ich ceny?

Najtańsze wcale nie oznacza najgorsze – i to nie tylko w przypadku pieluch. Wysoka cena produktu nie daje nam w pełni gwarancji najwyższej jakości. Warto o tym pamiętać, wybierając się na zakupy. Wiele niekoniecznie uczciwych firm i producentów pieluch specjalnie zawyża ceny, aby wypromować swoje produkty jako najbardziej ekskluzywne, co w praktyce mija się z celem, ponieważ większość rodziców w chwili, gdy zawiedzie się na danym rozwiązaniu, automatycznie zaczyna szukać czegoś nowego i bardziej skutecznego. Dlatego nie skreślajmy od razu najtańszych pieluszek, ponieważ w wielu przypadkach przewyższają one jakością swoje nierzadko nawet dwukrotnie droższe odpowiedniki.

Pieluchy wielorazowe kontra pampersy

Nikt nie powiedział, że skoro zdecydujesz się korzystać z pieluch wielorazowych, to droga do pampersów jest już całkiem odcięta. Najpraktyczniej jest łączyć ze sobą kilka rozwiązań. Skoro pieluszki wielorazowe tak świetnie się będą sprawdzać w ciągu dnia, można dla większego komfortu zakładać dziecku pampersa na noc. W ten sposób mamy zagwarantowany całkowity odpływ wilgoci w pieluszce i brak konieczności zmiany w środku nocy. To rozwiązanie bardzo praktyczne wśród rodziców, którym zależy na tym, by wyspać się do pracy i dzień zacząć w rześkim nastroju.